Tomasz Gollob (leży) z bratem Jackiem Gollobem.
Fot. East News
O NIM JEST GŁOŚNO

„Sukces będzie wtedy, kiedy stanę na nogi”. Tomasz Gollob wraca do sił?

Olga Figaszewska 24 maja 2017 14:30
Tomasz Gollob (leży) z bratem Jackiem Gollobem.
Fot. East News

Tomasz Gollob uległ tragicznemu wypadkowi pod koniec kwietnia. Jego kariera została przekreślona, a lekarze pozostawiali zaledwie cień  szansy, by powrócił do pełni sił. Przez całe życie ścigał się ze śmiercią, ale z każdej opresji wychodził cało. Czy tym razem będzie podobnie?

Zobacz też: Upadek kamikadze – przez całe życie Tomasz Gollob ścigał się ze śmiercią. Kim jest człowiek, który do tej pory wygrywał?

Wypadek Tomasza Golloba

23 kwietnia kibicie wstrzymali oddech. Polscy sportowcy dodawali mu otuchy.  Siedmiokrotny mistrz świata w żużlu walczył o życie. Jego stan był poważny. Stwierdzono obustronne stłuczenie płuc, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego, przemieszczenia między szóstym, a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego (na szczęście nie został on przerwany). W efekcie nastąpił paraliż kończyn dolnych.  Sportowiec przeszedł  skomplikowaną operację, a następnie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Lekarze nie pozostawiali złudzeń - Tomasz Gollob nigdy nie powróci na tor. 

Cezary Rybarski, lekarz pod opieką którego żużlowiec pozostaje od 30 lat, mówił wówczas: „Rokowania są bardzo ostrożne. Sprawa uszkodzenia rdzenia jest bardzo poważna, dlatego rokowania są ostrożne. Obawiamy się, czy będzie możliwy powrót do stanu zdrowia sprzed wypadku. Nie chcemy wyrokować, jest cień szansy”.


Kilkanaście dni po tragicznym wypadku, wydał specjalne oświadczenie, w którym podziękował wszystkim za otrzymane wsparcie: „Jestem sportowcem i nigdy się nie poddaję, wiem jednak, że czeka mnie długa droga. Leczenie i proces rehabilitacji nie będą proste, ale długie i żmudne. Musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Trzymajcie kciuki”.

Polecamy też: Tomasz Gollob wybudził się ze śpiączki! Czy kiedykolwiek stanie na własnych nogach?

Tomasz Gollob wróci do pełni sił?

Według najnowszych informacji, Tomasz Gollob ma spore szanse na powrót do zdrowia. Sportowiec odzyskuje czucie dzięki intensywnej rehabilitacji.


Tomaszowi wróciło czucie na odcinku od piersi do pasa. Wciąż nie ma władzy tylko w nogach, bez pomocy (innej osoby bądź własnych rąk) nie jest w stanie się utrzymać w pozycji pionowej. Co ważne – ręce mistrza są w stu procentach sprawne., czytamy w „Super Expressie”. „Sukces będzie wtedy, kiedy stanę na nogi”, komentuje w rozmowie z bliskimi Tomasz Gollob.

Ostatni tydzień, sportowiec spędził w bydgoskiej klinice rehabilitacyjnej Wojskowego Szpitala, gdzie bierze zabiegi fizykoterapii, kinezyterapii i hydroterapii. Przyjaciel żużlowca, Cezary Rybacki opowiedział o zabiegach, które aktualnie przechodzi żużlowiec. Oczywiście są męczące, ale Tomasz ma typowo bojowy nastrój. Jest zmotywowany do walki i każdych poświęceń. Możliwe, że wkrótce sportowiec zostanie wypisany do domu, by tam kontynuować leczenie i dokonywać kolejnych postępów.

„Tomek mówił mi, że w tym pierwszym dniu na oddziale rehabilitacji został troszkę wymęczony. Oczywiście śmiał się z tego, bo on jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy. Ma podejście prawdziwego sportowca, chce jak najwięcej pracować”, komentował Rybacki.

Gollob robi błyskawiczne postępy. Wyniki badań są coraz lepsze. Sportowiec dąży do odzyskania pełnej sprawności. A tego wszyscy mu życzymy.

Tomasz Gollob - legenda polskiego żużla

Tomasz Gollob to legenda polskiego żużla. Był niezwyciężony i nawet nie myślał o zakończeniu swojej kariery. Na motocykl wsiadł po raz pierwszy w wieku 7 lat. Miłość do motocykli stała się jego sposobem na życie, największą pasją. Nawet teraz, w czasie pobytu w szpitalu, śledzi sportowe wydarzenia. Trzydziestokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski. W sportowym świecie zasłynął doskonałą techniką, formą i podejmowaniem ryzykownych decyzji. Najbliżsi mówią, że jest ulepiony z innej gliny. Na przestrzeni kariery wielokrotnie trafiał do szpitala z mniej  lub bardziej poważnymi urazami. Kilkukrotnie wychodził z ciężkich sytuacji. Jak wtedy, gdy w 1999 roku wypadł za bandę, czy w 2013 roku w Skandynawii, doświadczył poważnego urazu kręgosłupa.

Zobacz też: „Panie Tomku kochany!” - dzieci pozdrawiają Tomasza Golloba. A on obiecuje, że się nie podda!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.