Profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg
Fot. FORUM
O NIM SIĘ MÓWI

To on operował Pawła Królikowskiego... Kim jest profesor Mirosław Ząbek?

Poznajcie pioniera polskiej neurochirurgii

Rafał Kowalski 5 maja 2020 19:00
Profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg
Fot. FORUM

Najnowszy dokument telewizji TVN Neurochirurg opowiada o zawodzie polskich specjalistów od chorób układu nerwowego. Kamera stacji towarzyszy między innymi profesorowi Mirosławowi Ząbkowi i jego zespołowi. W pierwszym odcinku serii wśród pacjentów, których przypadki poznajemy, znalazł się aktor Paweł Królikowski. O tym, jak przebiegała operacja artysty pisaliśmy kilka dni temu. Dziś chcemy przybliżyć sylwetkę uznanego Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosława Ząbka - kierownika Oddziału Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Kim jest lekarz neurochirurg Mirosław Ząbek? Kariera, sukcesy zawodowe

Przez wielu nazywany jest pionierem polskiej neurologii a nawet polskim Doktorem Housem. Wszystko dlatego, że urodzony w 1956 roku profesor Mirosław Ząbek leczy dzieci i dorosłych, którym inni nie dają szans na przeżycie. Zanim doktor zapracował na wszystkie tytuły, w 1981 roku ukończył wydział lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Tym samym został pierwszym lekarzem w rodzinie – wybrał ten kierunek kariery także ze względu na mamę, która cierpiała na stwardnienie rozsiane. Choroba zabrała jej całą sprawność fizyczną, ale pozostawiła bardzo sprawny mózg. To zainteresowało w młodzieńczych latach profesora Ząbka. Swoje umiejętności szkolił też potem w wielu krajach świata, między innymi w: Niemczech, Finlandii, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Belgii, Japonii czy USA.

Profesor przeprowadził w swoim życiu ponad 3000 operacji związanych z tętniakami mózgu. Jako jeden z pierwszych neurochirurgów na całym świecie podjął się serii transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. Był też pionierem w przeprowadzaniu operacji naczyniowych mózgu w głębokiej hipotermii i krążeniu. To także on jako jeden z pierwszym w naszym kraju wykonał skutecznie wszczepienie stymulatora mózgu przy leczeniu dystonii, a także stosował i stosuje eksperymentalne terapie genowe. Lista zasług Mirosława Ząbka jest o wiele dłuższa, ponieważ powiększa ją każde uratowane życie pacjenta.

Lekarz jest też laureatem wielu nagród, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2017 rok) czy Złotego Krzyża Zasługi (2005 rok). Ponadto profesor Ząbek jest autorem ponad 170 książek medycznych i publikacji. Z podręcznika Zarys neurochirurgii redagowanego także przez niego dziś uczą się studenci 1. roku medycyny. Neurochirurg jest też ogromnym autorytetem dla osób prowadzących fundacje. Między innymi dla Ewy Błaszczyk, która pracuje z profesorem nad otwarciem kolejnej kliniki Budzik – tym razem dla dorosłych.

Czy profesorowi trudno być pionierem w swojej dziedzinie? „Uważam, że bardzo ważne jest tworzenie zespołów, w których daje się współpracownikom dużą samodzielność i umiejętnie deleguje zadania. Ale nie w sposób nakazowy. Gdy obserwuje się ludzi, słucha i rozumie ich potrzeby, możliwa jest najbardziej efektywna współpraca. Wtedy można stworzyć prawdziwy zespół. Taki, który razem cieszy się z sukcesu, ale i razem udźwignie porażkę”, mówił doktor dla Pulsu Medycyny. „Nie mniej ważna jest systematyczność. Każdego tygodnia odbywamy telekonferencje z ludźmi z 6 różnych stref czasowych. Rozmowy są tak ułożone, by u każdego rozmówcy był dzień. To takie odprawy, podczas których rozmawiamy o pacjentach, planach ich leczenia, wnioskach itd.”, dodał w tym samym wywiadzie.

Profesor Mirosław Ząbek, neurochirurg
Fot. East News

Życie prywatne profesora Mirosława Ząbka

Co wiadomo o życiu prywatnym profesora Mirosława Ząbka? 63-latek jest szczęśliwym mężem i ojcem. „Późno się ożeniłem, bo mając 42 lata. Zawsze myślałem, że zakładając rodzinę zbyt późno, nie będzie się w stanie być partnerem dla dzieci, np. grać z nimi w piłkę. Na szczęście nie miałem racji. Nie dalej jak wczoraj grałem z synem w koszykówkę. Faktem jest, że rodzina jest dla mnie dużym wsparciem. Mam dwoje dzieci: córkę Zuzię i syna Mateusza. Nie będę jednak ukrywał, że rodzina ponosiła ogromne koszty mojej pracy”, wyznał lekarz w rozmowie z Ewą Kurzyńską w lutym 2020. Neurochirurg dodał, że bardzo wiele zawdzięcza swojej drugiej połówce, która sama ma wiele zawodowych sukcesów. „Dorota to bardzo silna osoba, dowodzi dużym szpitalem onkologicznym w Radomiu jako dyrektor zarządzający. Jestem z niej bardzo dumny”, podkreślił ojciec wielu neurologicznych sukcesów.

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Mirosław Ząbek w prestiżowym plebiscycie Lista STU został uznany za najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie roku 2019. Jaki jest sekret ogromnego dorobku lekarza? „Jeżeli jesteś pracowity i konsekwentny w tym, co robisz, to marzenia się spełniają. Idąc dalej w tym rozumowaniu, może przyjść nawet taka chwila, że uwierzysz, iż myśl kreuje rzeczywistość”, tłumaczył swoją filozofię Mirosław Ząbek w wywiadzie dla Pulsu Medycyny.

Nowy, drugi odcinek dokumentu Neurochirurg będzie można obejrzeć w niedzielę 10.05 o 11:30 na TVN , 17.05 o 21 na Discovery Science oraz w serwisie Player.pl. 

Profesor Mirosław Ząbek - trzeci z lewej

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.