papież Franciszek, main topic
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Bardzo mi pomogła…’’, papież Franciszek przyznał się do korzystania z pomocy psychoterapeuty!

Damian Duda 8 września 2017 13:00
papież Franciszek, main topic
Fot. East News

 

Książka, która kilka dni temu ukazała się na rynku, już wzbudza zainteresowanie. Franciszek, jako pierwszy w historii papież, przyznał się do korzystania z usług psychoterapeuty. Komentatorzy zadają sobie jedno pytanie: czy tym wyznaniem duchowny pokazał swoją odwagę?

 

Przeczytaj też: Dał Kościołowi nową energię. 80. urodziny obchodzi właśnie papież Franciszek

 

Terapia papieża Franciszka

Książka „Papież Franciszek: spotkania z Dominique Woltonem’’ jest komentowana na całym świecie. Wszystko za sprawą wyznania Franciszka. Wiele osób uważa, że duchowni to ludzie niezniszczalni. Którzy nie muszą mierzyć się z przyziemnymi problemami. Jak pokazuje przykład papieża Franciszka, tak nie jest. I tak samo jak zwykli ludzie muszą mierzyć się ze słabościami. W rozmowie z francuskim socjologiem papież wyznał, że szukał profesjonalnej pomocy, dlatego chodził do Żydówki, która była psychoterapeutką. „Bardzo mi pomogła w tamtym momencie życia, w którym potrzebowałem skonsultować się, by wyjaśnić pewne rzeczy’’, wyznał papież. 

 

Wówczas 42-letni kardynał Jorge Bergoglio był szefem jezuitów w Argentynie. To był bardzo trudnym czas dla Kościoła w tamtej części świata. „Będąc na tak odpowiedzialnym stanowisku, jako szef jezuitów w Argentynie w czasach junty wojskowej, na pewno stres był olbrzymi. I może właśnie dzięki Bogu z tej pomocy korzystał’’, twierdził w rozmowie z TVN24.pl Artur Sporniak z „Tygodnika Powszechnego’’. „Przez sześć miesięcy chodziłem do niej do domu raz w tygodniu, by uporządkować kilka spraw. Była lekarzem i psychoanalitykiem, była zawsze, gdy potrzebowałem pomocy (…). Przez pół roku bardzo mi pomogła’’, wyznał papież. 

Dominique Wolton o papieżu 

Autor książki, Dominique Wolton, wyznał, że uderzyła go „wolność papieża’’. „Franciszek nie operuje w tych samych co my ramach czasowych. My odnosimy się do minionych 30 lat, maksymalnie półwiecza, a dziś świat jeszcze bardziej przyśpiesza. Papież natomiast patrzy z perspektywy 3 tys. lat, co może prowadzić do pewnych nieporozumień. Po drugie, nieustannie odwołuje się do Ewangelii, a konkretnie, że należy zwracać się do ubogich i wykluczonych, bo to jest podstawa nauczania Kościoła. Po trzecie, Franciszek to Papież polityk, który zajmuje stanowisko polityczne, choćby w kwestiach migracji. Ostatnio wypowiedział się na ten temat bardzo wyraźnie, za co spotkało go wiele wrogości. Po czwarte, ten Papież jest blisko ludu (...)”,  wyznał w rozmowie Radiem Watykańskim Dominique Wolton. 

 

książka o papież, papież Franciszek
Fot. Materiały prasowe

 

Zobacz też: Papież Franciszek nie chce nosić futra z gronostajów, kocha tango, jeździ autobusem. Co o nim wiemy?

 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.