papież Franciszek, main topic
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Bardzo mi pomogła…’’, papież Franciszek przyznał się do korzystania z pomocy psychoterapeuty!

Damian Duda 8 września 2017 13:00
papież Franciszek, main topic
Fot. East News

 

Książka, która kilka dni temu ukazała się na rynku, już wzbudza zainteresowanie. Franciszek, jako pierwszy w historii papież, przyznał się do korzystania z usług psychoterapeuty. Komentatorzy zadają sobie jedno pytanie: czy tym wyznaniem duchowny pokazał swoją odwagę?

 

Przeczytaj też: Dał Kościołowi nową energię. 80. urodziny obchodzi właśnie papież Franciszek

 

Terapia papieża Franciszka

Książka „Papież Franciszek: spotkania z Dominique Woltonem’’ jest komentowana na całym świecie. Wszystko za sprawą wyznania Franciszka. Wiele osób uważa, że duchowni to ludzie niezniszczalni. Którzy nie muszą mierzyć się z przyziemnymi problemami. Jak pokazuje przykład papieża Franciszka, tak nie jest. I tak samo jak zwykli ludzie muszą mierzyć się ze słabościami. W rozmowie z francuskim socjologiem papież wyznał, że szukał profesjonalnej pomocy, dlatego chodził do Żydówki, która była psychoterapeutką. „Bardzo mi pomogła w tamtym momencie życia, w którym potrzebowałem skonsultować się, by wyjaśnić pewne rzeczy’’, wyznał papież. 

 

Wówczas 42-letni kardynał Jorge Bergoglio był szefem jezuitów w Argentynie. To był bardzo trudnym czas dla Kościoła w tamtej części świata. „Będąc na tak odpowiedzialnym stanowisku, jako szef jezuitów w Argentynie w czasach junty wojskowej, na pewno stres był olbrzymi. I może właśnie dzięki Bogu z tej pomocy korzystał’’, twierdził w rozmowie z TVN24.pl Artur Sporniak z „Tygodnika Powszechnego’’. „Przez sześć miesięcy chodziłem do niej do domu raz w tygodniu, by uporządkować kilka spraw. Była lekarzem i psychoanalitykiem, była zawsze, gdy potrzebowałem pomocy (…). Przez pół roku bardzo mi pomogła’’, wyznał papież. 

Dominique Wolton o papieżu 

Autor książki, Dominique Wolton, wyznał, że uderzyła go „wolność papieża’’. „Franciszek nie operuje w tych samych co my ramach czasowych. My odnosimy się do minionych 30 lat, maksymalnie półwiecza, a dziś świat jeszcze bardziej przyśpiesza. Papież natomiast patrzy z perspektywy 3 tys. lat, co może prowadzić do pewnych nieporozumień. Po drugie, nieustannie odwołuje się do Ewangelii, a konkretnie, że należy zwracać się do ubogich i wykluczonych, bo to jest podstawa nauczania Kościoła. Po trzecie, Franciszek to Papież polityk, który zajmuje stanowisko polityczne, choćby w kwestiach migracji. Ostatnio wypowiedział się na ten temat bardzo wyraźnie, za co spotkało go wiele wrogości. Po czwarte, ten Papież jest blisko ludu (...)”,  wyznał w rozmowie Radiem Watykańskim Dominique Wolton. 

 

książka o papież, papież Franciszek
Fot. Materiały prasowe

 

Zobacz też: Papież Franciszek nie chce nosić futra z gronostajów, kocha tango, jeździ autobusem. Co o nim wiemy?

 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.