Diana, księżna Diana, brytyjska rodzina królewska, Królowa Elżbieta II
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Czy intymne zwierzenia Diany zaszkodzą brytyjskiej monarchii?

Olga Figaszewska 4 sierpnia 2017 14:00
Diana, księżna Diana, brytyjska rodzina królewska, Królowa Elżbieta II
Fot. East News

31 sierpnia mija 20 lat od śmierci „Królowej Ludzkich Serc”.  Już w najbliższą niedzielę, stacja Channel 4, opublikuje dokument z sekretnymi nagraniami Księżnej Diany, w których odważyła się opowiedzieć o małżeńskich problemach, romansie Karola z Camillą, walce z depresją i bulimią. Czy materiał przysporzy problemów brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Polecamy też: Książę Karol nigdy nie kochał księżnej Diany. Biografia syna królowej rzuca nowe światło na ich związek

Taśmy Diany

12 godzin rozmów na 20 taśmach, na których mieszczą się  intymne wyznania Diany. Tyle udało się nagrać Petterowi Settelanowi, personalnemu trenerowi głosu, który miał za zadanie poprawę poziomu publicznych wystąpień księżnej. Zaczął on nagrywać Dianę, by w ten sposób przełamała swoje lęki i pracowała nad pewnością siebie. „Powiedział jej, żeby opowiedziała mu historię swojego życia. I tak zrobiła. Z najdrobniejszymi szczegółami”, mówiła biografka Penny Junor. Diana wyraźnie nie dawała sobie rady z piętrzącymi się problemami. Na nagraniach znajdują się fragmenty dotyczące nieszczęśliwego małżeństwa, zdrad, prób samobójczych. Księżna poruszyła nawet temat seksu z księciem Karolem. Taśmy pochodzą z lat 1992-1993. Wszystkie materiały trafiały bezpośrednio do Diany. Dopiero po jej śmierci ponownie znalazły się w posiadaniu Pettera, który postanowił odsprzedać je mediom za pokaźną sumę. Część z nich wykorzystała już w 2004 roku stacja NBC.

„Czekałem na to 25 lat, bo tyle mniej więcej mają te taśmy”, zdradził były ochroniarz Diany w rozmowie z mediami. Historia Diany w końcu zostanie opowiedziana. Stacja telewizyjna, która już w niedzielę wyemituje film, uspokaja, że wszystko zostanie starannie osadzone w kontekście, ujęte w ramy historyczne i wspierane wywiadami najbliższych Dianie osób.  Ale czy wszystkim się to podoba?

Polecamy:   Z dzienników księżnej Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

Brytyjska rodzina królewska chce wstrzymać emisję dokumentu?

Film jeszcze nie został wyemitowany, a już wywołał skandal. Zagraniczne media, debatują nad tym, czy rozmowy powinny kiedykolwiek wyjść na jaw. W końcu poruszają dość intymne szczegóły z życia Diany i naruszają prywatność jej rodziny. Pojawiły się głosy, że rodzina królewska z pewnością spróbuje wstrzymać emisję dokumentu. W końcu o niewygodnych dla brytyjskiego dworu faktach zaczęło się mówić dopiero kilkanaście lat po śmierci Diany. Wcześniej, w trosce o dobro monarchii, królowa Elżbieta starała się za wszelką cenę powstrzymywać synową przed zbyt wylewnymi zwierzeniami.

W rozmowie z TVN24,  dr Wioletta Wilk-Reguła, ekspertka ds. monarchii brytyjskiej, mówiła: „To uderzy w rodzinę królewską. Ale też uderzy w ogóle w jej rodzinę”.  Jak donoszą media, bliscy Diany zdecydowali się zainterweniować interweniować w tej sprawie, ale próby okazały się bezskuteczne. Rodzina królewska do tej pory nie zabrała głosu w tej sprawie.

Polecamy też: Film „Ostatnie 100 dni Diany” odkrywa jej sekrety. Tego o niej nie wiedzieliście!

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.