Fot. Dominic Lipinski/PA/GettyImages
niezwykłe historie

Postawiła się ojcu, pracowała w stajni. Niezwykłe życie krnąbrnej księżniczki Tamary Czartoryski

Żyła po swojemu, długo szukała swojego miejsca...

Marcjanna Maryszewska 3 stycznia 2023 15:05
Fot. Dominic Lipinski/PA/GettyImages

O Tamarze Czartoryski głośno było w 2017 roku, kiedy to księżniczka zagroziła procesem sądowym… własnemu ojcu. Rodzinna batalia miała toczyć się o 500 mln zł, lecz w międzyczasie sprawa przycichła. „Jestem bardzo nowoczesną księżniczką”, zwykła mówić o sobie arystokratka, która urodziła się i wychowała w Londynie. Od dziecka przejawiała buntowniczą naturę, która później wielokrotnie dawała o sobie znać. Oto niezwykłe losy Tamary Czartoryski.

Tamara Czartoryski — kim jest niepokorna księżniczka?

Na świat przyszła 23 kwietnia 1978 roku w Londynie. Jej ojciec, książę Adam Karol Czartoryski rok wcześniej poślubił Norę Picciotto, pochodzącą z Kairu konsultantkę ds. public relations w branży filmowej. Owocem tej miłości była właśnie Tamara Czartoryska, której pełne imię z tytułami brzmi: Tamara Laura María de los Dolores Luisa Fernanda Victoria y Todos los Santos Czartoryski y Picciotto.

Swój niepokorny charakter rzekomo odziedziczyła po matce. Dzięki majątkowi ojca z kolei niczego jej nie brakowało i mogła prowadzić bajkowe życie. Jako jedyna córka była rozpieszczana i pozwalano jej na wszystko, czego tylko zapragnęła. 

Tamara Czartoryski, 26.01.2006

Fot. SAV/FilmMagic/GettyImages

Adam Czartoryski, Tamara Czartoryska, Josette Calil, pierwszy pokaz „Damy z gronostajem” na Wawelu, Kraków, 11.05.2012 rok
Fot. Adam Pawlikowski / Studio69 / Forum

Książę Adam Czartoryski, Tamara Czartoryska, żona księcia Josette Calil, pierwszy pokaz „Damy z gronostajem” na Wawelu, Kraków, 11.05.2012 rok

Jej rodzice postanowili się rozwieść, gdy miała zaledwie siedem lat. Niewiele zmieniło to w życiu małej Tamary, która robiła wszystko, na co tylko miała ochotę. Po latach przyznała zresztą, że w przeszłości często zdarzało się jej nadużywać zaufania rodziców. Szkoła nie była jej priorytetem. Zamiast na lekcje, uczęszczała na treningi jazdy konnej i aktorstwa. 

CZYTAJ TAKŻE: Tadeusz Pluciński – mówiono o nim „na wieki wieków amant”. Rodzinę założył dopiero z czwartą żoną

Problemy zaczęły się, gdy Tamara Czartoryski wkroczyła w wiek nastoletni. Jej samowolność miała wkrótce dobiec końca, zgodnie z decyzją ojca. Książę odciął swoją córkę od dofinansowania z nadzieją, że ta choć trochę spokornieje. Tak się jednak nie stało, mało tego — księżniczka nie uniosła się honorem i postanowiła podjąć normalną pracę. Sprzątała końskie boksy, pracowała jako kelnerka i robiła wszystko, aby móc usamodzielnić się i realizować swoje własne plany na życie bez czyjejkolwiek pomocy.

Tamara Czartoryski, 17.06.2012

Fot. Rex Features/EAST NEWS

Tamara Czartoryski długo szukała swojego miejsca

Arystokratka miała marzenia i ambicje na spróbowanie wielu rzeczy w życiu. Najpierw studiowała dziennikarstwo, a po skończeniu szkoły jeszcze jakiś czas pracowała jako kelnerka w jednym z barów. Później stwierdziła, że to czas na spróbowanie swoich sił w show-biznesie. „Jestem bardzo nowoczesną księżniczką. Lubię pracować i byłabym bardzo zdenerwowana, gdybym tego nie robiła”, mówiła w jednym z wywiadów. (cytat za Plejada) Tamara Czartoryski była w stanie ciągłego poszukiwania kolejnych wyzwań.

ZOBACZ TAKŻE: Kim był Zbigniew Nienacki, autor kultowego cyklu o przygodach Pana Samochodzika? Jego życie szokowało

Nowoczesna księżniczka wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła m.in. w horrorze „The Evil Woods”, a także dramacie „The Stepfather”. Wtedy stwierdziła, że aktorstwo nie jest jednak dla niej. „Zrobiłam dwa filmy, ale ponieważ nie podobała mi się ta działalność tak bardzo, jak sobie wyobrażałam, to postanowiłam zakończyć karierę aktorską. W zamian wróciłam do jednej z moich wielkich pasji, czyli skakania na koniach i uczestniczenia w zawodach”, przyznała w jednym z wywiadów. (cytat za Plejada)

Tamara Czartoryski, 10.09.2013

Fot. Rex Features/EAST NEWS

Po powrocie do Europy zyskała reputację młodej, bogatej i modnej arystokratki, która wciąż szuka swojego miejsca. Tamara Czartoryski próbowała jeszcze swoich sił w modelingu, a przez jakiś czas była nawet twarzą samoopalaczy. Jednak nic z rzeczy, jakich podejmowała się w życiu, nie było w stanie stanąć na równi z jej największą pasją — końmi oraz jeździectwem. To temu poświęciła najwięcej energii. Założyła również firmę, która dziś zajmuje się sprzedażą koni zamożnym przedsiębiorcom. 

W międzyczasie Tamara Czartoryski powróciła do telewizji w roli prowadzącej programów. Pełniła również rolę konsultantki w programach American Princess i Australian Princess, gdzie opowiadała o tym, jak wygląda życie prawdziwej księżniczki.

Tamara Czartoryski i książę Czartoryski — afera o 500 mln zł

O ile losy arystokratów przechodziły w Polsce bez większego echa, tak miłośnicy sztuki doskonale wiedzieli o ich imponującej kolekcji cennych dzieł sztuki. Fundacja Książąt Czartoryskich została ustanowiona w 1991 roku przez księcia Adama Karola Czartoryskiego, który zrzekł się na jej rzecz swoich praw dotyczących własności zbiorów Czartoryskich. Od 1800 roku w kolekcji zgromadzono 250 tys. obiektów bibliotecznych oraz 80 tys. dzieł sztuki. Wśród nich jedyne dzieło Leonardo da Vinciego znajdujące się w Polsce, czyli „Dama z gronostajem”.

W 2016 roku media rozpisywały się o decyzji rodu Czartoryskich, który odsprzedał wicepremierowi polskiego rządu — Piotrowi Glińskiemu — całą kolekcję dzieł sztuki za 100 mln euro, czyli po przeliczeniu prawie 500 mln zł.

Tamara Czartoryska, 21.09.2015

Fot. Nick Harvey/REX Shutterstock/EAST NEWS

Tym działaniom sprzeciwiała się Tamara Czartoryski, która zapowiedziała wówczas wytoczenie procesu sądowego. „W mojej opinii cała rzecz została zaplanowana i zorganizowana przez żonę ojca (Jossetta Calil), z pomocą jej braci. W istocie to jej brat będzie zarządzał tymi pieniędzmi. Sądzę, że ojciec jest tylko pionkiem w tej sprawie”, mówiła oburzona na łamach Tygodnika Powszechnego.

Arystokratka nie tylko dystansowała się od decyzji ojca, ale również ostro go krytykowała. W oświadczeniu napisała: „Podczas zebrania fundacji w styczniu 2017 r. mój ociec głośno oświadczył: "Nienawidzę Polski i Polaków i zrobiłem już wystarczająco dużo dla tego narodu". Jego żona odparła wtedy: "Polakom nie można ufać i teraz będziemy żyć jak miliarderzy".

Fot. Dominic Lipinski/PA/GettyImages

Z kolei w rozmowie z Faktem księżniczka nie szczędziła mu ostrych słów, które bardzo mocno nadszarpnęły jego opinię. „Mój ojciec nie czuje się komfortowo w Polsce czy w towarzystwie Polaków. Nie ufa nikomu i niczemu. Jest rasistą i antysemitą, nie sądzę więc, żeby martwił się tym, kogo może urazić”, zarzucała stanowczo córka księcia.

W kwietniu 2018 roku księżniczka ujawniła, że złożyła pozew w portugalskim sądzie. Zarzuciła Maciejowi Radziwiłłowi, nadzorującego transakcję z ministerstwem kultury, fałszowanie dokumentów. Książę nie pozostawił jej słów bez odpowiedzi. „Chciałbym przeprosić wszystkich członków rodu Czartoryskich za żenujące zachowanie mojej córki, Tamary. Nigdy w historii naszego rodu nie musieliśmy stawić czoła tak niegodnej sytuacji”, pisał w oficjalnym oświadczeniu. Posądził również córkę o chęć zawłaszczenia środków ze sprzedaży i zagroził jej sądem.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Susan Boyle zaszokowała talentem w brytyjskim „Mam talent”. Jak zmieniła się po latach?

Sprawa do dziś nie doczekała się swojego oficjalnego finału, a zarówno księżniczka Tamara, jak i jej ojciec zniknęli z życia publicznego w Polsce. Arystokratka w 2017 roku wyszła za mąż za portugalskiego ekonomistę, z którym doczekała się dwójki pociech. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, na których udostępnia wiele rodzinnych kadrów oraz dzieli się chwilami z życia prywatnego.  

Źródło: Plejada.pl, Kobieta.wp.pl

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.