Andrzej Strzelecki choroba
Fot. Bartosz KRUPA/East News
O NIM JEST GŁOŚNO

„Przestaję być sobą i nie mam na to wpływu”, mówił. Tak choroba wyniszczyła Andrzeja Strzeleckiego

Aktor zmarł w wieku 68 lat...

Konrad Szczęsny 17 lipca 2020 10:45
Andrzej Strzelecki choroba
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Diagnoza zabrzmiała dla niego jak wyrok. Nieoperacyjny rak płuc i oskrzeli. Mimo tego Andrzej Strzelecki nie poddawał się. Niestety tej walki nie udało mu się wygrać. Dziś o śmierci Andrzeja Strzeleckiego poinformowała jego córka. Aktor zmarł w wieku 68 lat. Do samego końca walczył z chorobą. Choć drastycznie schudł, cierpiał z bólu, to wciąż zarażał ludzi radością, nie tracił ducha walki, nie tracił nadziei. By żyć, potrzebował kosztownego preparatu – Capmatinib. To właśnie na niego zbierane były środki finansowe. W tę inicjatywę włączyli się koledzy serialowego doktora Tadeusza Koziełło-Kozłowskiego. W ostatnim telewizyjnym wywiadzie aktor Klanu dziękował wszystkim za pomoc i opowiedział o swojej walce z nowotworem. Mimo wyniszczającej choroby, wrócił na plan produkcji, w której występował od 21 lat. Walczył do samego końca.

Andrzej Strzelecki wrócił na plan Klanu

W ekipie uwielbianego przez widzów serialu Klan nie zabrakło Andrzeja Strzeleckiego, który wcielał się w charakterystyczną postać doktora Tadeusza Koziełło-Kozłowskiego, nadużywającego notorycznie zwrotu „w rzeczy samej”. Na stronie „Bądźmy razem. TVP” zamieszczono w połowie czerwca 2020 roku wideo, w którym aktor dziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla niego. Przypomnijmy, że potrzebował bajońskiej sumy 1,5 miliona złotych na 10 dawek innowacyjnego leku Capmatinib. To preparat do leczenia pacjentów onkologicznych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca z przerzutami i guzami ze specyficzną mutacją. Jest on dostępny od maja na rynku w USA. W Polsce niestety nie jest refundowany. Kuracja jedną dawką to aż 37 tys. dolarów (prawie 150 tys. zł). A dla Andrzeja Strzeleckiego terapia ta była jedyną nadzieją...

„Okazało się, że w maju, 6 maja, na rynek amerykański wprowadzono lek dokładnie na tę mutację, tej mojej choroby, tego mojego genu. Czy to nie jest szczęście?”, pytał łamiącym się głosem aktor we wzruszającym nagraniu.  „Mam nadzieję, że tym razem też mnie nie opuści”, dodał po chwili.

Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę na jego rzecz. Rozpoczęła ją na początku czerwca Fundacja Rak'n'Roll. Dzięki informacjom i udostępnieniom w mediach społecznościowych, kwota w krótkim czasie wzrosła z 4 do 18 procent. Z niezbędnego 1,5 miliona udało się już zebrać ponad 280 tysięcy złotych. Miało to dla Andrzeja Strzeleckiego wyjątkowe znaczenie... „Jestem bardzo wdzięczny wszystkim koleżankom i kolegom ze środowiska, że się w tak fantastyczny sposób zjednoczyli. Bardzo Wam dziękuję”, podkreślił ze łzami w oczach aktor „Klanu”.

Choroba wyniszczyła Andrzeja Strzeleckiego

Niestety, widać było, że nierówna walka z nowotworem odbiła się na jego wyglądzie. Mówiła o tym w niedawnym wywiadzie jego żona. „Schudł, zmizerniał, jest bardzo słaby... Ale udajemy, że nic się nie dzieje”, zwierzyła się Joanna Pałucka. On sam podkreślił zaś: „przestaję być sobą i nie mam na to wpływu”.

Mimo potwornej choroby, Andrzej Strzelecki nie poddawał się i niezrezygnował z zawodowych zobowiązań. Widzowie uwielbiają postać, w którą wciela się od 21 lat. W 1999 roku rolę doktora Tadeusza Koziełły, ginekologa, który słynie z częstego wtrącania w kwestiach, które wypowiada, zwrotu „w rzeczy samej”, zaproponował mu kolega z liceum oraz producent, Paweł Karpiński. Niedawno okazało się, że MInisterstwo zdrowia podjęło decyzję o sprawdzeniu leku z USA. Dzięki zbiórce zgromadzono prawie połowę sumy potrzebnej, by sprowadzić innowacyjny lek do kraju. Aktora wsparła także fundacja Rak'n'Roll. Zebrane środki wystarczyłyby na pokrycie trzymiesięcznej terapii, a do pełnego wyzdrowienia aktor potrzebowałby najprawdopodobniej więcej leku.

Niestety dziś poinformowano o śmierci Andrzeja Strzeleckiego. Aktor miał 68 lat. Rodzinie i najbliższym artysty składamy głębokie wyrazy współczucia..  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⚠️Jest nowy lek, który da Andrzejowi szansę przejść przez raka! Wielkie szczęście, ale też wielka potrzeba, żeby zebrać ogromne fundusze. Damy jej radę tylko razem! 💪 Wesprzyj Andrzeja wpłacając datek na zbiórkę na FB: 👉https://www.facebook.com/donate/1596589273841849/ lub na naszej stronie internetowej: 👉https://www.raknroll.pl/podopieczni/andrzej-s ⚠️ Zachorowałem. Mam nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Zawsze miałem w życiu szczęście. Nie opuściło mnie ono i w tej dramatycznej sytuacji. 6 maja w USA dopuszczono lek Capmatinib na to schorzenie. Jest on dla mnie szansą na uratowanie życia, ale koszt kuracji przekracza moje możliwości finansowe (37000 $ miesięcznie). W tym momencie zbieram środki na 10 podań leku – istnieje możliwość, że będę potrzebował ich więcej, konsultacje medyczne, dojazdy, sprzęt specjalistyczny, leki, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Być może szczęście nie opuści mnie i tym razem… Andrzej Dziękujemy! ❤️

Post udostępniony przez Fundacja Rak'n'Roll (@fundacjaraknroll)

Andrzej Strzelecki cierpi na nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli:

Andrzej Strzelecki
Fot. Bądźmy Razem TVP
 

Aktor nie poddaje się. Mimo choroby, nadal pozostaje aktywny zawodowo:

Andrzej Strzelecki
Fot. Bądźmy Razem TVP

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.