Kapitan Tadeusz Wrona, VIVA!, 24/2011
Fot. Piotr Małecki
O NIM SIĘ MÓWI

Kapitan Tadeusz Wrona został niesłusznie zwolniony z LOT-u?!

„Sprawa znajdzie swój finał w sądzie”

Ksenia Krasko 30 sierpnia 2019 14:54
Kapitan Tadeusz Wrona, VIVA!, 24/2011
Fot. Piotr Małecki

O kapitanie Tadeuszu Wronie mówili swego czasu wszyscy. Pierwszego listopada 2011 roku pilotował Boeinga 767, lecącego z Newark. Zdecydował się na awaryjne wylądowanie, kiedy okazało się, że w samolocie nie otworzyło się podwozie. Zapobiegł ogromnej tragedii, ponieważ na pokładzie znajdowało się 231 osób. Teraz musi zmierzyć się z czymś zupełnie innym.

Kapitan Tadeusz Wrona zwolniony z LOT-u

Jak informuje portal TVN 24, Polskie Linie Lotnicze LOT zwolniły kapitana Tadeusza Wronę. Pilot otrzymał wypowiedzenie piętnastego lipca tego roku, zaraz po powrocie ze zwolnienia lekarskiego po zabiegu na sercu. Jak tłumaczy biuro prasowe PLL LOT, „zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego piloci po osiągnięciu określonego wieku mają zakaz uczestniczenia w zarobkowym transporcie lotniczym. Przepisy nie pozwalają osobom powyżej 65. roku życia na pełnienie funkcji pilota statku powietrznego”.

Okazuje się, że pilot otrzymał wypowiedzenie dzień przed 65. urodzinami. „To przyczyna pozorna”, komentuje mecenas Antoni Kania-Sieniawski w rozmowie z TVN 24. „Kapitan Tadeusz Wrona posiada nadal stosowną licencję do pilotowania statków powietrznych. Samo rozporządzenie unijne nie jest także źródłem prawa pracy. Co więcej, do zakresu obowiązków kapitana należą także inne czynności niż tylko pilotowanie samolotu, przecież może nadal szkolić młodych pilotów. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie”, zapowiada adwokat.

Wątpliwości prawnika budzi też kwestia finansowa. Jak dowiedziała się redakcja TVN24.pl, LOT odmówił wypłacenia pilotowi pełnego wynagrodzenia za trzy miesiące wypowiedzenia. Przewoźnik utrzymuje, że działa zgodnie z prawem. 

Kapitan Tadeusz Wrona, VIVA!, 24/2011
Fot. Piotr Małecki

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…