Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pożegnanie
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

Taca z pogrzebu prezydenta Gdańska trafi na szczytny cel!

Paweł Adamowicz nigdy nie przechodził obojętnie obok potrzebujących

Olga Figaszewska 20 stycznia 2019 14:55
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pożegnanie
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

W sobotę, 19 stycznia odbył się pogrzeb Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zginał wskutek ran zadanych przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, politycy, przedstawiciele świata kultury, dziesiątki tysięcy gdańszczan i cała Polska. Słuchaliśmy poruszających wspomnień, słów, które chwytają za serce, a także apelu o kontynuowanie drogi, tolerancji i pokoju. Proboszcz Bazyliki Mariackiej, w której spoczął Paweł Adamowicz poinformował, że pieniądze zebrane na tacę podczas uroczystości pogrzebowej zostaną przekazane na szczytny cel.

Taca z uroczystości pogrzebowej Pawła Adamowicza przekazana na szczytny cel

Ks. prałat Ireneusz Bradtke po uroczystościach pożegnalnych Pawła Adamowicza w specjalnym wydaniu programu Wydarzenia i OpiniePolsat News zaznaczył, że pieniądze zebrane podczas tacy zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom w Syrii.  

„Nie miałem okazji tego powiedzieć na mszy świętej. Dziś była na mszy zbierana taca - i ta taca, podjąłem taką decyzję, jest przeznaczona na pomoc rodzinom w Aleppo w Syrii”, słyszymy.

I przypomniał, że Paweł Adamowicz wraz z rodziną brali czynny udział w pomocy potrzebującym w Aleppo. Dlatego prowadzoną przez inicjatywę prowadzoną przez Caritas warto teraz kontynuować.

„Pamiętam taką chwilę, kiedy on do mnie zadzwonił i mówi: „Wiesz, nie chcę się chwalić, ale wzięliśmy rodzinę z Aleppo w tak zwaną adopcję. (...) Chciałbym, abyś zachęcił wiernych w bazylice, byśmy te rodziny z Aleppo wzięli pod taką szczególną opiekę”, wspominał proboszcz Bazyliki Mariackiej. Po czym dodał, że Gdańsk stracił wspaniałego prezydenta, który zarażał wszystkich mieszkańców swoją życzliwością. Nie przechodził obojętnie obok ludzi. 

„Zadałem mu pytanie: jak ty to robisz, że o tobie źle mówią, a ty się dalej uśmiechasz? Potrafisz wyciągnąć rękę? On mi odpowiedział: "Ty jako ksiądz powinieneś to wiedzieć", zakończył.  

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, nie żyje
Fot. Marcin Gadomski/PAP

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pożegnanie
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, pogrzeb
Fot. Piotr Hukalo/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?