niemiecka enigma, Morze Bałtyckie
Fot. EPA/CHRISTIAN HOWE / SUBMARIS / HANDOUT
O TYM JEST GŁOŚNO

Szukali sieci rybackich w Morzu Bałtyckim, znaleźli niemiecką enigmę z II Wojny Światowej!

Nurkowie dokonali niezwykłego odkrycia...

Rafał Kowalski 4 grudnia 2020 11:24
niemiecka enigma, Morze Bałtyckie
Fot. EPA/CHRISTIAN HOWE / SUBMARIS / HANDOUT

To, że Morze Bałtyckie kryje wiele śladów i pamiątek po burzliwej przeszłości Europy nie jest tajemnicą. Ogromnie trudno jest jednak – nawet profesjonalnym nurkom – odnaleźć skarby, które zatopiono w wodzie wiele lat temu… Na szczęście od czasu do czasu na skutek szczęśliwego zrządzenia losu udaje się natrafić na przedmioty, których wartość rośnie z każdym rokiem. Dokładnie tak stało się kilka dni temu w Niemczech, gdzie przypadkiem wyłowiono z Bałtyku enigmę.

Enigma w niemieckiej części Morza Bałtyckiego

O zaskakującym znalezisku niemieckich nurków jako pierwsza poinformowała agencja Reuters. W przesłanym komunikacie czytamy, że grupa niemieckich ekspertów przeszukiwała dno Bałtyku na zlecenie World Wide Fund. Celem akcji było wyłowienie sieci rybackich, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla życia morskiej fauny. Całkiem przypadkiem natrafiono jednak na ciężki, metalowy sprzęt.

Na początku nurkowie myśleli, że to maszyna do pisania. Szybko jednak okazało się, że to niemiecka enigma, czyli urządzenie używane przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej do szyfrowania komunikatów tak, by alianci nie wiedzieli o kolejnych planach swoich przeciwników. „Szybko zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska, w ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć, ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy”, powiedział cytowany przez PAP nurek Florian Huber.

W trakcie wojny wyprodukowano kilka tysięcy sztuk enigmy. Do dziś zachowało się kilkaset egzemplarzy tego urządzenie. Wiele z nich wraz ze statkami zatopiono dzięki okrętom podwodnym na krótko przed kapitulacją Niemiec w 1945 roku. Wykonanie rozkazu miało miejsce w Gelting Bay, niedaleko granicy z Danią. „Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za burtą podczas tego wydarzenia”, wytłumaczył jeden z nurków.

Przypomnijmy, że to dzięki wysiłkowi grupy polskich uczonych ocenia się, że II Wojna Światowa trwała kilka lat krócej, niż mogła. Wszystko za sprawą szybkiego odszyfrowania enigmy. Gdy wojska niemieckie myślały, że alianci nie wiedzą o ich kolejnych zamiarach, Polacy i jej sojusznicy przechwytywali każdą nadawaną wiadomość. "Gdyby Polacy nie złamali szyfru Enigmy, aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim by to nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty", oceniał w rozmowie z Polskim Radiem Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.

Teraz unikatowe urządzenie zostanie przekazane do muzeum w Szlezwiku. 

niemiecka enigma, Morze Bałtyckie
Fot. EPA/FLORIAN HUBER / SUBMARIS / HANDOUT

niemiecka enigma, Morze Bałtyckie
Fot. EPA/CHRISTIAN HOWE / SUBMARIS / HANDOUT

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.