nowe-zasady-diagnozowania-koronawirusa-2
Fot. East News, AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

Minister zdrowia o szczepionce na koronawirusa. Dla kogo? Ważna zapowiedź

Jego słowa nie pozostawiają złudzeń...

Konrad Szczęsny 14 listopada 2020 14:33
nowe-zasady-diagnozowania-koronawirusa-2
Fot. East News, AdobeStock.com

Od kilku dni media na całym świecie żyją wiadomością, że wkrótce na rynek trafi szczepionka na koronawirusa. Sukces ogłosił w poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech. Kiedy dotrze do Polski? Komu zostanie podana w pierwszej kolejności? Ile łącznie obywateli naszego kraju zostanie zaszczepionych? Na te pytania odpowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionka na koronawirusa w Polsce: minister zdrowia ujawnia szczegóły

W rozmowie z dziennikarzami Polsat News polityk podkreślił, że szczepionka przeciw COVID-19 ma być dostępna dla wszystkich pełnoletnich Polaków. „Rząd planuje zaszczepić całą populację dorosłych”, zapewnił minister. Skala przedsięwzięcia będzie zatem ogromna! Jakie plany w tej materii ma partia sprawująca władzę?

Przypomnijmy, że amerykański koncern i niemiecka firma poinformowali 9 listopada o wynalezieniu szczepionki na koronawirusa, która zapobiega infekcji aż w 90%! Rezultat potwierdziły kluczowe badania III fazy. To przerosło najśmielsze oczekiwania naukowców. Niestety, zgodnie z rekomendacjami, zasady jej przechowywania będą bardzo rygorystyczne. Czy rządom na całym świecie uda się im sprostać?

O to został zapytany minister zdrowia. Przypomniał, że Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 milionów dawek szczepionki. Póki co nikt nie wie, jaką dokładnie liczę z puli tej otrzyma Polska.

Adam Niedzielski raz jeszcze podkreślił (informację podał wcześniej Dziennik Gazeta Prawna), że w pierwszej kolejności zostanie ona podana przedstawicielom służby zdrowia, seniorom oraz innym osobom, zaangażowanym w zwalczanie skutków pandemii koronawirusa. Docelowo jednak rząd chce, by zaaplikowana została wszystkim dorosłym Polakom. Jaka dokładnie to liczba?

Ilu Polaków zostanie zaszczepionych na koronawirusa? Dokładna liczba

„Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. W tej chwili to 31 mln ludzi, którzy ukończyli 18 lat. (…) Proces przygotowania nie będzie łatwy, jeśli mówimy o tym szczepieniu. Podejrzewam, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku różnych chorób”, podkreślił minister zdrowia na antenie Polsat News.

Wiadomo również, że wymagania dotyczące przechowywania szczepionki będą bardzo restrykcyjne. Chodzi tu przede wszystkim o niską temperaturę magazynowania. Nie ulega zatem wątpliwości – co przyznał Adam Niedzielski – że rząd czeka ogromna operacja logistyczna, by dostarczyć ją i podać Polakom. 

„Dostępność szczepionki musi być masowa. Myślimy o wykorzystaniu punktów drive-thru, w których dziś wykonywane są wymazy”, podkreślił minister.

Koszt szczepionki na koronawirusa

Niestety, cena póki co nie jest oficjalnie znana. Wiadomo natomiast, że koncern Pfizer zadeklarował możliwość wyprodukowania do końca tego roku 50 mln dawek szczepionki, zaś w 2021 roku nawet 1,3 miliarda. 

„Do pełnego zabezpieczenia przed zachorowaniem konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki. Należy jednak pamiętać, że cena może ulegać zmianie, gdy na rynku pojawią się preparaty konkurencji. Nad własnymi rozwiązaniami pracują Johnson & Johnson, AstraZeneca, czy Sanofi-GSK. Coraz głośniej mówi się także o rosyjskiej szczepionce”, analizuje Money.pl.

Eksperci twierdzą natomiast, że koszt zaszczepienia większości populacji kraju sięgnie nawet kilku miliardów złotych. 

„Nasz proces decyzyjny nie podlega tradycyjnej analizie kosztowo-zyskowej. W czasie pandemii zamiast wykorzystywać tradycyjne podejście ekonomiki kosztowej, będziemy wyceniać ten produkt tak, aby pomóc rządom w zapewnieniu, że społeczeństwo nie poniesie w ogóle kosztów dodatkowych, albo że będą one niewielkie. Ważny jest powszechny dostęp [do szczepionki]. Motywuje nas szybkość, bezpieczeństwo i powszechna dostępność. Nasza strategia wyceny oparta jest o wielkość produkcji, uprzednie zobowiązania oraz zasady równego rozdziału i dostępności cenowej”, podkreślili z kolei w rozmowie z TVN24.pl przedstawiciele amerykańskiego koncernu Pfizer.  

Szczepionka na koronawirusa zostanie w Polsce podana w pierwszej kolejności medykom i seniorom:

koronawirus-szczepionka-nie-dziala-dlaczego-2
Fot. AdobeStock.com

Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd będzie chciał zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków (31 milionów osób):

Adam Niedzielski, minister zdrowia
Fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.