Osama bin Laden, Hamza bin Laden
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Hamza bin Laden, ulubiony syn i spadkobierca Osamy, nie żyje

Wiadomość w oświadczeniu potwierdziły władze USA

Redakcja VIVA! 15 września 2019 10:10
Osama bin Laden, Hamza bin Laden
Fot. East News

Amerykańskie media już na początku sierpnia poinformowały, że syn Osamy bin Ladena, Hamza bin Laden, nie żyje. Doniesienia były wówczas oparte są na informacjach anonimowych przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych. Saudyjczyka uznawano za nowego przywódcę Al-Kaidy, zabronionej organizacji terrorystycznej, którą kierował kiedyś jego ojciec. Hamza Bin Laden wielokrotnie groził atakami Stanom Zjednoczonym.  Teraz władze USA wydały oficjalne oświadczenie. 

Nie żyje syn Osamy bin Ladena

Szczegóły, jak miejsce i data śmierci, nie są znane. Według doniesień The New York Times, Hamza bin Laden miał zginąć w trakcie pierwszych dwóch lat prezydentury Donalda Trumpa. Rząd Stanów Zjednoczonych miał uczestniczyć w operacji, której celem było jego zabicie. W sierpniu dziennik The New York Times ocenił, że wiadomość należy potraktować bardziej jako „symboliczne zwycięstwo dla amerykańskiego rządu, niż wyeliminowanie zagrożenia”.

Teraz głos zabrały amerykańskie władze. ,,Hamza bin Laden, syn nieżyjącego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena i jego prawdopodobny spadkobierca, zginął w operacji antyterrorystycznej sił USA na granicy Afganistanu i Pakistanu”, ogłosił w sobotę prezydent, Donald Trump.

,,Strata Hamzy bin Ladena nie tylko pozbawia Al-Kaidę ważnych umiejętności przywódczych i symbolicznego związku z ojcem, ale podważa ważną działalność operacyjną tej organizacji", czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom. 

Osama bin Laden został zabity przez elitarną jednostkę amerykańskich komandosów w maju 2011 roku. Przez dziesięć lat ścigano go w związku z zamachami na World Trade Center 11 września 2001 roku. Jego następcą miał być właśnie Hamza. Spekulowano, że ulubiony syn bin Ladena może przebywać w Afganistanie, Pakistanie, Syrii lub Iranie. 

Zamach terrorystyczny na World Trade Center, WTC
Fot. Robert Stolarik/East News

TAGI #USA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?