Magda Gessler VIVA! grudzień 2017
Fot. Magda Gessler VIVA! grudzień 2017, jamnik
MAGICZNE ŚWIĘTA

„Byłam niejadkiem. Nie lubiłam jeść, aż odkryłam, że istnieje śledź”. TYLKO U NAS! Magda Gessler zdradza, jak wyglądają jej święta!

Olga Figaszewska 24 grudnia 2017 09:00
Magda Gessler VIVA! grudzień 2017
Fot. Magda Gessler VIVA! grudzień 2017, jamnik

 

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi.  Magda Gessler od zawsze zbierała smaki po całym świecie. Ale to okres dzieciństwa  ściśle wiąże się dla niej z nieprawdopodobną ilość zapachów i smaków. Jak wspomina wigilijne wieczory? Z jakim daniem kojarzą się jej święta? Zdradziła nam to w najnowszym wywiadzie!

 

Zobacz też: TYLKO U NAS! „Byli agresywni, bez przerwy szczypali mnie w tyłek, klepali linijką po pupie”. Magda Gessler o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa

Magda Gessler o Świętach Bożego Narodzenia

Pierwszy smak?
Zupa mleczna. I wielki bunt. Byłam niejadkiem i nie chciałam żadnej, choć wymyślano dla mnie i makaron na mleku, i lane kluski, i kaszę mannę, płatki ziemniaczane, kaszkę krakowską. To był dramat. Nie lubiłam jeść, aż odkryłam, że istnieje śledź i inne konkretne rzeczy.


– Mała Magda ze śledziem?
Tak. Pierwsza Wigilia, którą pamiętam – miałam trzy lata, kojarzy mi się ze śledziem i ziemniakami w mundurkach. Mieszkaliśmy w Komorowie, w przepięknej starej willi na ulicy Brzozowej. Dziadkowie, moja mama i mój tata. Trzy pokoje, trzy duże piece, piec węglowy w kuchni, na którym się wszystko robiło. Babcia przygotowywała karpia faszerowanego po żydowsku, ciasto drożdżowe, które robiła w samej halce – tak było gorąco. Dziadek, choć miał tylko jedną rękę i jedną nogę sprawną, stawiał wielką choinkę i robił dekoracje, domki, wyklejał pudełka po zapałkach kolorowym papierem, wsadzał tam czekoladki. Były zimne ognie, świeczki, mandarynki, orzechy, cukierki. Ja lepiłam kilometrowe kolorowe łańcuchy. Żyłam tym wspaniałym nastrojem polskiej Wigilii, atmosferą czystości, spowiedzi, oczyszczenia duszy.


– Wielu ludzi dostaje szału w te święta.
To jest taki dzień, którego się boję. Ubóstwiam Wigilię, ubóstwiam moment dawania prezentów. Ale moment składania sobie życzeń z opłatkiem, kiedy się patrzy prosto w oczy najbliższej osobie, jest momentem prawdziwej spowiedzi. I zrozumieniem, że czas, którego nie spędziliśmy z najbliższymi, jest naszym największym grzechem. Dlatego tak cenię sobie stół. Nie tylko wigilijny, każdy.


– Czyli w jedzeniu nie chodzi o jedzenie?
Chodzi o rytuał, o przekazanie myśli, dobrych uczuć, siebie. Przy pysznym jedzeniu. Tamtych smaków nie zapomnę do końca życia. Moja kuchnia to smaki rodzinnego domu. Sałatka winegret ze śledziem, białą fasolą, burakami ze wschodu, karp po żydowsku, karp w galarecie, szczupak faszerowany. I to był dzień, kiedy nikomu niczego nie brakowało. Wspólnie przygotowywaliśmy potrawy, nie oglądaliśmy telewizji, rozmawialiśmy, byliśmy ze sobą.

 

Co jeszcze w nowej VIVIE! 25/2017

Królowa kuchni MAGDA GESSLER zdradzam nam, jaką potrawą uwiodła męża, oraz tłumacz... po co kobiecie seks! JULIA POGREBIŃSKA I JOHN SCOTT. Ona — piękna młoda aktorka, Polka z Kazachstanu. On — światowej sławy nauczyciel ashtanga jogi. Nam zdradzili, co ich połączyło. Kiedyś IZABELA JANACHOWSKA mówiła, że nie wyjdzie za mąż. Po raz pierwszy opowiedziała o swoim mężu, który nosi ją na rękach i obsypuje tysiącami róż.

 

Magda Gessler, VIVA! grudzień 2017, okładka
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

 

BELKA
Fot. Materiały promocyjne

 

Zobacz też: Gołąbki Magdy Gessler, barszcz Roberta Makłowicza, uszka Ani Starmach - oto świąteczne przepisy mistrzów kuchni!

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.