Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Sukces polskich naukowców! Odizolowano koronawirusa od pacjenta zero z Zielonej Góry

Jak czuje się 66-latek? Wciąż nie opuścił szpitala...

Rafał Kowalski 19 marca 2020 12:14
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Pacjent zero z Zielonej Góry wyzdrowiał! Taki komunikat podano do mediów kilka dni temu. Dziś okazuje się, że 66-letni Mieczysław O. wciąż znajduje się w szpitalu. Dlaczego? Lekarze chcą mieć pewność, że koronawirus nie wrócił do organizmu mężczyzny, ale wciąż czekają na wyniki ostatnich badań, które nie wróciły jeszcze z laboratorium w Chorzowie. Przy okazji, chory na COVID-19 posłużył naukowcom do pierwszego w Polsce odizolowania koronawirusa z materiału DNA.

Co wiemy o koronawirusie w Polsce? Czy się mutuje?

Dzięki współpracy naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego z zespołem NIZP-PZH w Warszawie udało się odizolować i opisać wersję koronawirusa, którą zaraził się polski pacjent zero. Dzięki temu wyjątkowemu odkryciu medykom łatwiej będzie między innymi sprawdzić, czy SARS-CoV-2 różni się w jakiś sposób od tego, który zaatakował w Chinach.

To nie wszystko. „Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii”, mówił Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Oznacza to dokładnie tyle, że wyniki badania pomogą opracować schemat leczenia kolejnych chorych a także przydadzą się do prac nad powstaniem leków na koronawirusa.

Trwają pracę nad odizolowaniem SARS-CoV-2 od innych polskich pacjentów. Porównanie próbek z tymi, które pochodzą z innych stron świata to najlepszy sposób, by zobaczyć jak zmienia się atakujący nas wirus. Trzymamy kciuki za powodzenie zaplanowanych doświadczeń. 

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.