Maciej Stuhr, VIVA!
Fot. Tomek Tyndyk
O NIM JEST GŁOŚNO

„Nie mogę milczeć. Milczenie jest współudziałem w zbrodni”. Maciej Stuhr w ostrych słowach o sytuacji w Polsce

Olga Figaszewska 2 września 2017 13:45
Maciej Stuhr, VIVA!
Fot. Tomek Tyndyk

Maciej Stuhr po raz kolejny wywołał kontrowersje! Aktor nigdy ukrywa swojego stanowiska wobec partii rządzącej i i nie boi się otwarcie mówić o swoich przemyśleniach. Systematycznie uczestniczy w protestach w obronie demokracji czy sądownictwa. W najnowszym wywiadzie dla „Esquire” skomentował sytuację polityczną kraju. „Nie mogę milczeć. Milczenie jest współudziałem w zbrodni”, deklaruje i porównuje działania obecnego rządu do największych zbrodni XX wieku?
 

Zobacz też: Nie tylko Stuhr, Ostaszewska, Cielecka... Zobacz, które gwiazdy protestowały w niedzielę pod Sejmem

Maciej Stuhr ostro o polityce i sztuce

Maciej Stuhr zdradził, że w dzisiejszych czasach aktorom o określonych poglądach politycznych żyje się trudniej. Młodzi reżyserzy boją się angażować do najnowszych produkcji osoby otwarcie krytykujące polski rząd. „Niektórzy boją się obsadzać Cielecką czy Stuhra. Zapraszanie nas jest obarczone zbyt dużą ilością znaczeń, każde zdanie wypowiadane publicznie przez nas, aktorów, ma inną siłę niż opinia Kowalskiego (…)”, wyznał aktor.

Przy okazji dostrzega, że w polskim filmie zachodzą bardzo niepokojące zmiany. Maciej Stuhr stwierdza, że partia rządząca próbuje za wszelką cenę wpływać na współczesną sztukę. Jak to odbija się na polskiej kinematografii?

„Z tego, co słyszałem, do końca roku PISF ma zostać "zaorany" przez obecną władzę (…). Co będzie z finansowaniem kolejnych filmów, nie wiadomo. Jest bardzo prawdopodobne, że filmy z Maciejem Stuhrem będą miały dużo mniejsze szanse, o ile będzie w nich grał Maciej Stuhr”, mówił

Zobacz też: „Czymże są żarty wobec…”. Maciej Stuhr w ostrych słowach odpowiada na krytykę TVP

POLECAMY: Maciej Stuhr: Tu nawet dzień po imprezie wygada się dobrze. Jak gwiazdy wspominają sesje „Vivy!”?

Maciej Stuhr nie obawia się jednak o swoją pozycję. Aktor ma już podpisane kolejne kontrakty. „Niech mnie odsuną. Na razie pracuję jak wół i przez kilka lat to się nie zmieni. Kontrakty mam już podpisane. Nie mogę milczeć. Milczenie jest współudziałem w zbrodni”, dodał w trakcie rozmowy.
 

Aktor nie przebiera w słowach i zapewnia, że w przyszłości dzieci będą uczyć się o najstraszniejszych czasach rządów PIS. 

„Kiedyś dzieci w polskich szkołach będą uczyły się, że rządy PiS w latach 2015-2017 były czymś najstraszniejszym, co mogło się wydarzyć w Polsce na początku XXI wieku. Dziś polityka po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat chce zaplanować, jak ma wyglądać sztuka. Władza myśli, że to się jej uda, choć żadnej władzy nie wyszło. Nawet Stalinowi czy Hitlerowi", zakończył.

Polecamy też: Maciej Stuhr: "Zacząłem się uśmiechać do myśli, że… nie chcę się podobać nikomu
 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.