Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

3 zabitych i 13 rannych… Na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu doszło do strzelaniny!

Napastnik wciąż pozostaje na wolności

Rafał Kowalski 12 grudnia 2018 10:50
Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie zamienił się wczoraj wieczorem w krwawe pole bitwy. Rodziny i grupy znajomych przez około 10 minut uciekały przed strzałami napastnika, który pojawił się we francuskim Strasburgu. Sprawcy zdarzenia z lądu i z powietrza poszukuje 350 funkcjonariuszy. Ten pozostaje jednak nieuchwytny. Wiadomo jednak, kim jest.

Strzelanina w Strasburgu. Kim jest napastnik?

Dzięki zapisowi z kamer ustalono, że osobą, która oddawała strzały z broni palnej jest 29-letni Cherif C., który urodził się i mieszka w Strasburgu. Mężczyzna figurował w policyjnej kartotece o nazwie „S”, czyli takiej, która zbierała osoby stanowiące zagrożenie dla państwa ze względu na islamską radykalizację. Ponadto Chefira poszukiwano za próbę zabójstwa i rabunek.

„To człowiek dobrze znany służbom ze względu na pospolite przestępstwa, za które był już skazywany i odbył kary we Francji i w Niemczech”, powiedział sekretarz stanu w MSW, Laurent Nunez i poprosił, by nie nazywać zdarzenia atakiem terrorystycznym póki nie ma na to twardych dowodów. „Musimy być bardzo ostrożni z mówieniem o ataku terrorystycznym. Sprawca był znany z przestępstw innych niż związane z terroryzmem. W czasie pobytu w więzieniu zaobserwowano u niego radykalizację, ale związaną z praktykami religijnymi, nie z przechodzeniem do czynów”, mówił.

W trakcie pościgu za napastnikiem, jeden z funcjonariuszy postrzelił go. Mimo to 29-latkowi udało się uciec. Policja przeszukała już jego mieszkanie, ale nikogo w nim nie było. Sprawca śmierci 3 osób wciąż pozostaje na wolności. Z kolei 12 osób rannych jest pod opieką miejscowych lekarzy. W mieście wprowadzono wyjątkowy stan zwany Białym Planem. Oznacza on pełną gotowość szpitali i ratowników, którą wprowadza się po różnego rodzaju strzelaninach i zamachach.

Czekamy na kolejne informacje dotyczące pościgu za napastnikiem. 

Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.