Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

3 zabitych i 13 rannych… Na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu doszło do strzelaniny!

Napastnik wciąż pozostaje na wolności

Rafał Kowalski 12 grudnia 2018 10:50
Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie zamienił się wczoraj wieczorem w krwawe pole bitwy. Rodziny i grupy znajomych przez około 10 minut uciekały przed strzałami napastnika, który pojawił się we francuskim Strasburgu. Sprawcy zdarzenia z lądu i z powietrza poszukuje 350 funkcjonariuszy. Ten pozostaje jednak nieuchwytny. Wiadomo jednak, kim jest.

Strzelanina w Strasburgu. Kim jest napastnik?

Dzięki zapisowi z kamer ustalono, że osobą, która oddawała strzały z broni palnej jest 29-letni Cherif C., który urodził się i mieszka w Strasburgu. Mężczyzna figurował w policyjnej kartotece o nazwie „S”, czyli takiej, która zbierała osoby stanowiące zagrożenie dla państwa ze względu na islamską radykalizację. Ponadto Chefira poszukiwano za próbę zabójstwa i rabunek.

„To człowiek dobrze znany służbom ze względu na pospolite przestępstwa, za które był już skazywany i odbył kary we Francji i w Niemczech”, powiedział sekretarz stanu w MSW, Laurent Nunez i poprosił, by nie nazywać zdarzenia atakiem terrorystycznym póki nie ma na to twardych dowodów. „Musimy być bardzo ostrożni z mówieniem o ataku terrorystycznym. Sprawca był znany z przestępstw innych niż związane z terroryzmem. W czasie pobytu w więzieniu zaobserwowano u niego radykalizację, ale związaną z praktykami religijnymi, nie z przechodzeniem do czynów”, mówił.

W trakcie pościgu za napastnikiem, jeden z funcjonariuszy postrzelił go. Mimo to 29-latkowi udało się uciec. Policja przeszukała już jego mieszkanie, ale nikogo w nim nie było. Sprawca śmierci 3 osób wciąż pozostaje na wolności. Z kolei 12 osób rannych jest pod opieką miejscowych lekarzy. W mieście wprowadzono wyjątkowy stan zwany Białym Planem. Oznacza on pełną gotowość szpitali i ratowników, którą wprowadza się po różnego rodzaju strzelaninach i zamachach.

Czekamy na kolejne informacje dotyczące pościgu za napastnikiem. 

Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Jarmark w Strasburgu, strzelanina
Fot. Abdesslam MIRDASS/SIPA/SIPA/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.