Strzelanina w Parkland, USA
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

17 osób zginęło, kilkanaście jest rannych. Dramatyczne kulisy strzelaniny w Parkland!

Co wiemy o nastoletnim zabójcy?

Olga Figaszewska 15 lutego 2018 12:56
Strzelanina w Parkland, USA
Fot. East News

W Stanach Zjednoczonych znów doszło do tragedii. W środę w na teren jednej ze szkół średnich wtargnął uzbrojony napastnik. Zginęło 17 osób. Jak doszło do tej sytuacji? Kim był napastnik z Parkland?

Strzelanina w Parkland. Czy tragedii można było zapobiec?

Do strzelaniny doszło w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie. 19-letni mężczyzna, były uczeń szkoły, wtargnął na teren placówki i otworzył ogień. W szkole wybuchła panika. Uczniowie krzyczeli, płakali, szukali schronienia… Policja ewakuowała dziesiątki uczniów. 17 osób nie żyje, kilkanaście zostało rannych, kilka w ciężkim stanie zostało przewiezionych do szpitala.

Donald Trump odniósł się do tych dramatycznych wydarzeń na Twitterze. „Modlę się i składam kondolencje rodzinom ofiar strasznej strzelaniny na Florydzie. Żadne dziecko, nauczyciel lub ktokolwiek inny nie powinien czuć się zagrożony w amerykańskiej szkole”, napisał prezydent.

„Czuję że nasz rząd, nasz kraj nas zawiódł. Zawiódł nasze dzieci”, mówiła zrozpaczona nauczycielka ze szkoły w Parkland Melissa Falkowski. W rozmowie z CNN, kobieta tłumaczyła, że uczniowie i nauczyciele byli przygotowani na  niebezpieczne sytuacje. Jednak nikt nie był w stanie zapobiec tragedii.

„To jest dla mnie nieakceptowane. Uważam, że to moment, kiedy Kongres, rząd powinny działać. Ktoś powinien coś zrobić. Trzeba zdiagnozować problem i spróbować go rozwiązać ”, tłumaczyła.

Ośrodek monitoringu Everytown for Gun Safety podkreśla, że to już osiemnasty przypadek przestępstwa z użyciem broni palnej w amerykańskich szkołach w tym roku. Dane obejmują również samobójstwa uczniów. Mimo że USA ograniczają dostęp do broni palnej, liczba zabitych wciąż rośnie. W ostatnich latach w wyniku przestępstw z jej użyciem zginęło więcej osób, niż w trakcie wszystkich wojen.

Od lat 70-tych w USA zginęło 1,5 miliona Amerykanów. Według konstytucji USA, każdy obywatel ma prawo do posiadania broni. By wejść w jej posiadanie może wejść każdy obywatel USA o ile nie ma kryminalnej przeszłości i problemów ze zdrowiem psychicznym. W większości stanów, żeby kupić broń, należy mieć ukończone 18 lat, ale w niektórych stanach na pistolety i rewolwery trzeba mieć 21 lat.

Kim jest Nikolas Cruz, sprawca strzelaniny z Parkland?

Według policyjnych ustaleń, sprawcą był 19-letni Nikolas Cruz, były uczeń szkoły w Parkland. Został usunięty z placówki z powodów dyscyplinarnych. Stanowił zagrożenie dla kolegów. Napastnik poddał się bez walki i oddał w ręce policji. 

Mężczyzna był w posiadaniu samopowtarzalnego karabinu AR-15 i zapas amunicji. Jak udało się dowiedzieć dziennikarzom, Cruz od zawsze był zdystansowany, stronił od kontaktu z innymi osobami, pasjonował się militariami i polowaniem.

W domu posiadał prawdziwy arsenał broni. „Stawał się w mgnieniu oka kimś zupełnie innym, gdy tylko wpadł w gniew”, opisywała kolegę jedna z dziewczyn. Motywy jego działania do tej pory nie są znane.

Uważasz, że tej tragedii można było zapobiec?

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.