Strajk kobiet, policja
Fot. Lukasz Piecyk/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Strajk Kobiet: Policjanci z Krakowa dołączyli do manifestujących

Funkcjonariusze zaskoczyli protestujących

Redakcja VIVA! 27 października 2020 11:34
Strajk kobiet, policja
Fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Od kilku dni w całej Polsce trwają protesty. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodne z konstytucją uznał aborcje wykonywane ze względu na liczne wady genetyczne płodu. Ludzie wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. „Siła jest kobietą”, „To jest wojna”, „Rewolucja jest kobietą”, „Wybór nie zakaz”, głoszą niektóre z haseł na transparentach. Zdarzało się, że między protestującymi, a policjantami dochodziło do przepychanek. Tymczasem w Krakowie funkcjonariusze zaskoczyli manifestujących i dołączyli do marszu. 

Funkcjonariusze w Krakowie dołączyli do manifestujących

O tym geście piszą dziś wszystkie media. Część policjantów pilnujących porządku bezpieczeństwa podczas protestu w Krakowie, dołączyło do marszu. Funkcjonariusze zdjęli hełmy i w geście solidarności przeszli wraz z kobietami.

,,Można być ludzkim ? Można 🖤 wspaniały widok", ,,Szacunek ", czytamy w sieci. Jedna z internautek napisała: ,,Mój narzeczony jest policjantem. Nie jeden z nich chciałby stać w protestach z protestującymi 🤷🏻‍♀️ nie wrzucamy wszystkich do jednego worka".  Ostatnio wiele mówiło się również o geście policjantki z Wrocławia, która zaczęła klaskać i machać do tłumu.

A co na temat demonstracji mówią policjanci, którzy zabezpieczają marsze w Krakowie? Dziennikarzom Onetu udało się porozmawiać z funkcjonariuszami, którzy zabezpieczali manifestację pod Wawelem. Podkreślali zgodnie, że każdy z nich ma swój światopogląd, ale zabezpieczając demonstrację swoje przekonania zostawiają dla siebie. 

,,Mamy dbać o bezpieczeństwo. I robimy to tak samo teraz, jak w przypadku każdej innej manifestacji", mówił Marek z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

,Mnie irytuje jedna rzecz, że ktoś podchodzi mi pod tarczę i krzyczy, żebym ją zrzucił, żebym zrzucił mundur i poszedł z protestującymi. Prywatnie popieram te protesty, ale strasznie mnie wkurza, że ktoś chce policję wtłoczyć po jednej ze stron konfliktu", dodaje jego kolega. 

Policjantka z Poznania: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pozdrawiamy serdecznie panią policjantkę z Poznania 💕 Dzisiaj powtórka na Placu Wolności o 19:00!

Post udostępniony przez Grupa Stonewall (@grupastonewall)

Policja o podejściu do protestów

Lidzie od kilku dni protestują pod urzędami, siedzibami PiS-i, kościołami, blokują miasta. Podczas manifestacji policjanci pilnują porządku. Doszło jednak do kilku starć, kiedy funkcjonariusze byli zmuszeni użyć bezpośredniego przymusu. W rozmowie z Onetem, głos zabrał Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. 

,,My po prostu robimy swoje. Te manifestacje są w większości pokojowe i policjanci nie używają środków przymusu bezpośredniego, jeśli nie muszą. Robią to bardzo rzadko, ale tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja, najczęściej w momencie, gdy atakowani są policjanci. Od tego jest policja, żeby zabezpieczać tego typu wydarzenia i będziemy to robić, bo na tym polega nasza praca", powiedział w rozmowie z Onetem.

Zaapelował, by osoby strajkujące nie atakowały policjantów. Funkcjonariusze wypełniają swoje obowiązki, zabezpieczając tego typu wydarzenia. Na tym polega ich praca. I tak jak większość społeczeństwa mają swoje poglądy, którymi nie mogą kierować się w czasie wykonywania obowiązków. A ostatnie dni pokazały, że niezadowolenie społeczne jest kierowane w ich stronę.

 ,,W tym miejscu chciałbym zaapelować do manifestujących: możecie wyrażać swoje niezadowolenie wobec rządu, Sejmu, Senatu, Trybunału Konstytucyjnego, Kościoła, wobec wszystkich, ale zostawcie w spokoju policję. Ona jest po to, żeby pilnować waszego bezpieczeństwa. Policja nie może być odbiorcą tych frustracji. Funkcjonariusze też są obywatelami, my też mamy swoje rodziny, żony, matki, żyjemy w tym społeczeństwie i rozumiemy jego problemy. (...) Można powiedzieć, że poglądy policjantów rozkładają się tak samo, jak poglądy całego społeczeństwa. Tylko w momencie kiedy wychodzimy na służbę, te przekonania zostawiamy w domu", mówi szef NSZZ Policjantów

,,Za czasów PO zarzucano nam, że strzelamy do górników, a teraz jesteśmy uznawani za PiS-owską policję. Nie, policja jest neutralna światopoglądowo, choć każdy funkcjonariusz ma swoje przekonania. Jedni są zwolennikami aborcji, inni nie są. Dlatego żądam, żeby zostawić policjantów w spokoju, bo oni wychodząc na służbę, nie są stroną w tym sporze", dodał Rafał Jankowski.  

Strajk Kobiet, 26.10.2020
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER / East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.