Badał teorię Wszechświata i zjawisko czarnej dziury, jego hipotezy i koncepcje były przełomowe dla świata nauki. Geniusz astrofizyki, Stephen Hawking nie żyje. Miał 76 lat. O jego odejściu poinformowali w środę najbliżsi. Co było przyczyną jego śmierci?
Stephen Hawking: śmierć
Stephen Hawking zmarł w środę, 14 marca w swoim domu w Cambridge. „Dziś zmarł nasz ojciec, co pogrążyło nas w niesamowitym smutku. Był wielkim naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają jeszcze wiele, wiele lat. Jego odwaga i zawziętość w połączeniu z błyskotliwością i poczuciem humoru inspirowała ludzi na całym świecie.
Powiedział kiedyś: „To by to był za wszechświat, gdyby nie był domem dla ludzi, których kochasz”. Zawsze będziemy za nim tęsknić”, czytamy w oświadczeniu dzieci Hawkinga opublikowanym przez agencję Press Association.
Stephen Hawking: choroba
Gdy Stephen Hawking miał 21 lat, wykryto u niego stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu ledwie parę lat życia. Nic dziwnego, że młody naukowiec (był na pierwszym roku studiów doktoranckich) popadł w depresję i zaczął nadużywać alkoholu.
„Śniło mi się, że zostałem skazany na śmierć i zaraz nastąpi egzekucja”, powiedział.
Stracił wiarę, że jego praca ma sens. I tak nie zdąży skończyć doktoratu przed śmiercią. Siły do życia dały mu dwie osoby: promotor prof. Dennis Sciama, który oczekiwał od niego pełnego zaangażowania. I Jane Wilde, przyszła żona. Po zaręczynach zrozumiał, że musi walczyć.
"Żebyśmy mogli się pobrać, musiałem skończyć wreszcie doktorat i znaleźć pracę”.
Przez większość życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Choroba odebrała mu mowę, dlatego używał syntezatora do komunikacji.
Stephen Hawking – naukowiec celebryta
Spłodził trójkę dzieci i rozwiódł się z dwoma żonami. Z pierwszą przeżył 30 lat. Druga była jego pielęgniarką. Rozstali się po dziesięciu latach małżeństwa. Został najbardziej rozpoznawalnym na świecie żyjącym fizykiem. Za naukowe osiągnięcia zdobył wszelkie możliwe nagrody oprócz Nobla. Jego pierwsza książka popularno naukowa Krótka historia czasu znajdowała się na liście bestsellerów British Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni. Mimo, że jest całkowicie sparaliżowany i porozumiewa się ze światem, uruchamiając komputer policzkiem, jego umysł jest genialny. Zrobił dla popularyzacji trudnych zagadnień naukowych wśród ludzkości więcej niż jego wykształceni koledzy razem wzięci.
"Sprzedałem więcej książek o fizyce niż Madonna o seksie".
Naukowiec celebryta. Na jego urodzinach pojawił się James Bond, Jane Fonda składała mu hołdy, a Spielberg zabiegał, żeby nakręcić film na podstawie jego książki.
Stephen Hawking: osiągnięcia
Strona Uniwersytetu Cambridge zawiesiła się, gdy internauci rzucili się, żeby ściągnąć oryginalny doktorat Stephena Hawkinga z 1966 roku. Teraz każdy może przeczytać jego pracę „Własności rozszerzających się wszechświatów”.
„Mam nadzieję, że otwierając dostęp do mojego doktoratu, zainspiruję ludzi na całym świecie do tego, aby patrzyli w gwiazdy, a nie pod nogi; zastanowili się nad naszym miejscem we Wszechświecie i próbowali zrozumieć Kosmos”, powiedział słynny naukowiec.
W swoim doktoracie udowadniał, że teoria Wielkiego Wybuchy jest prawdziwa. Wszechświat powstał z nieskończenie gęstej i gorącej materii. I od tamtego czasu rozszerza się i ochładza. Udowadniając to Hawking musiał skrytykować swojego starszego kolegę z Cambridge, profesora Freda Hoyle’a, który twierdził, że wszechświat jest niezmienny. Rozszerza się, ale wciąż wygląda tak samo, gdyż jakimś cudem nieustannie rodzi się w nim materia. Młody Stephen Hawking bezlitośnie rozprawił się z poglądami prof. Hoyle'a, udowadniając, że ów niewiele zrozumiał z teorii Einsteina.
Przesłanie Stephena Hawkinga
Codziennie 60 tysięcy ludzi ściąga ze strony Uniwersytetu Cambridge jego pracę doktorską. Naukowiec jest z tego dumny:
„Wspaniale jest usłyszeć, jak wiele osób jest zainteresowanych ściągnięciem mojej pracy”, napisał. „Mam nadzieję, że się nie rozczarują teraz, kiedy w końcu uzyskali do niej dostęp”.
Słynny matematyk i fizyk chętnie dzieli się swoją wiedzą. Stwierdził:
Każdy powinien mieć wolny, nieskrępowany dostęp nie tylko do moich badań, ale także do badań każdego wielkiego i dociekliwego umysłu.
Śmierć Hawkinga to ogromna strata dla światowej nauki.

