Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O TYM JEST GŁOŚNO

„Pacjent nie oddycha samodzielnie”. Lekarze o stanie zdrowia prezydenta Gdańska

Cała Polska drży o Pawła Adamowicza...

Konrad Szczęsny 14 stycznia 2019 12:07
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ta sprawa wstrząsnęła Polską. W niedzielę 13 stycznia w trakcie 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku 27-letni napastnik dźgnął trzy razy nożem prezydenta Pawła Adamowicza. Stan zdrowia polityka jest bardzo poważny. Przeszedł od pięciogodzinną operację i o tym, czy przeżyje, mają zadecydować najbliższe godziny.

Stan zdrowia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza po operacji

„Operacja trwała pięć godzin. Poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej”, poinformował dziennikarzy krótko po godzinie 2.25 w nocy w poniedziałek doktor Tomasz  Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Dodał, że prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi, czyli około 20 litrów.

Natomiast po godzinie 10.00 dalsze informacje przekazał Dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku lekarz Jerzy Karpiński.

„Prezydent Adamowicz jest podłączony do aparatury, jest w bardzo ciężkim stanie, a rokowanie co do [jego - przyp. red.] życia i zdrowia jest niepewne. Chirurdzy zaopatrzyli pana prezydenta, zrobili wszystko, co trzeba. Niedotlenienie całego organizmu, uszkodzenie wszystkich tkanek z tego powodu [utraty krwi - red.] powoduje, że trzeba czekać i mieć nadzieję. Pan prezydent jest stosunkowo młodym, zdrowym człowiekiem - bez obciążeń. Trzeba mieć nadzieję, że jego organizm poradzi sobie z tym wszystkim, a jego stan zdrowia wróci do normy”, powiedział. 

Potwierdził również, że w jego ocenie decydujące będzie najbliższych kilkanaście, nawet do dwudziestu godzin.

Natomiast na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, zorganizowanej pod Uniwersyteckim Centrum Klinicznym potwierdzono, że prezydent Paweł Adamowicz nie oddycha samodzielnie.

„Stan zdrowia (Adamowicza – red.) jest nadal bardzo ciężki, a rokowania niezwykle niepewne. Nadal potrzebujemy czasu, żeby móc coś konkretnego powiedzieć. Walczymy”, podano.

„Zespół niezwykle profesjonalnie dokonuje wszelkich czynności. Wszystkie metody terapeutyczne są tutaj w szpitalu. To szpital, który zapewnia maksimum tego, co współczesna medycyna może panu prezydentowi dać. Musimy czekać”, podkreślił minister zdrowia.

Żona prezydenta Pawła Adamowicza jest w drodze do Gdańska

„Dziękujemy, że jesteście Państwo z nami, pewnie wiele osób dziś nie spało. To była bardzo trudna noc. Chciałabym przekazać jak najlepsze informacje. Ale na razie sytuacja jest bez zmian. W tej chwili prezydenta zastępuje w jego obowiązkach pierwszy zastępca, pani Aleksandra Dulkiewicz”, poinformowała Magdalena Skorupka- Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Adamowicza po godzinie 11.00 Natomiast Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu, podała na antenie TVN24 informację, że po żonę prezydenta Pawła Adamowicza został wysłany rządowy samolot do Londynu. Tam przyleci ona z USA, gdzie przebywała w chwili wypadku z jedną z córek, która uczy się w Stanach Zjednoczonych.

Mieszkańcy Gdańska masowo oddają krew

Jak podają lokalne media, do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku ustawiły się w kolejce tłumy gdańszczan. 

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za dar, który czynią gdańszczanie w tej tragicznej sytuacji. Musimy kierować się racjonalnością, żeby mieć w magazynach tyle krwi, żeby nie ulegała ona później zniszczeniu, bo ma swoją datę przydatności”, podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor RCKiK Wiktor Tyburski. Poprosiłem również dawców o oddawanie krwi o grupie 0Rh-.

Kim jest nożownik z Gdańska? „Miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej”

Komendant wojewódzki policji w Gdańsku poinformował wiceszefa MSWiA, że 27-letni Stefan W., który zaatakował prezydenta Pawła Adamowicza, „miał stwierdzone schorzenia natury psychiatrycznej”. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro potwierdził natomiast, że nadzór nad śledztwem objął jego zastępca Krzysztof Sierak.

„Jeszcze nie zapadła decyzja co do czasu, w którym zostanie przesłuchany mężczyzna”, poinformowała w poniedziałek rano Grażyna Wawryniuk rzeczniczka prasowa prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka prowadzi śledztwo pod kątem usiłowania zabójstwa  

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, z rodziną
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Fot. Instagram/@adamowiczpawel

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?