Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Donald Trump
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Donald Trump ujawnia informacje o stanie zdrowia Kim Dzong Una!

Czy teraz siostra dyktatora przejmie władzę?

Sabina Zięba 28 kwietnia 2020 14:15
Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Donald Trump
Fot. Getty Images

Od kilkunastu dni nie milkną spekulacje na temat zdrowia Kim Dzong Una. Koreański dyktator nie pojawia się publicznie, a media z sąsiednich krajów prześcigają się w wiadomościach o jego śmierci. Jaka jest prawda? Tę informację posiada Donald Trump. Co zdradził?

Donald Trump o śmierci Kim Dzong Una

Kim Dzong Una widziano ostatnio 11 kwietnia, kiedy to przy okazji zebrania biura politycznego komunistycznej Patrii Pracy Korei Północnej pokazywała go reżimowa telewizja KCNA. Podobno do nieszczęśliwego wypadku doszło dzień później. Wówczas władca miał doznać ataku serca. Choć ma zaledwie 36 lat, w ostatnim czasie jego stan się pogorszył przez palenie, otyłość, zamiłowanie do mocnych trunków oraz stres.

Specjaliści z różnych krajów wypowiadają się obecnie na temat tego, gdzie może przebywać dyktator. Wiceprezes chińskiej telewizji HKSTV (a zarazem siostrzenica byłego chińskiego ministra spraw zagranicznych), Qing Feng, powołując się na anonimowe źródło, poinformowała, że koreański polityk nie żyje. Tę informację z kolei zdementował m. in. główny doradca prezydenta Korei Południowej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, który stwierdził, że Dzong Un wypoczywa obecnie w posiadłości w rejonie nadmorskiego miasta Wonsan. Choć jeszcze kilka dni temu Donald Trump nie znał stanu zdrowia Kima, teraz wszystko się zmieniło.

Gdy podczas briefingu 28 kwietnia został zapytany przez dziennikarzy o posiadane informacje, powiedział: „Nie mogę wam powiedzieć dokładnie. Tak, mam dobre rozeznanie, ale nie mogę o tym na razie mówić. Życzę mu zdrowia, mieliśmy dobre relacje z Kim Dzong Unem. Jeśli nie byłbym prezydentem, to bylibyśmy w stanie wojny z Koreą Północną. Mogę wam powiedzieć, że się tego spodziewał. Liczę, że czuje się dobrze. Wiem, jak się czuje, relatywnie rzecz biorąc. Zobaczymy, prawdopodobnie więcej dowiecie się w niedalekiej przyszłości”. 

Równocześnie na terenach przygranicznych Kolei Północnej z Chinami pojawiło się 5-minutowe, szokujące nagranie, w którym padają słowa „towarzysz Kim Dzong Un zmarł”. Zostało zmontowane tak, by przypominało materiał przygotowany przez reżimową telewizję KCTV i według specjalistów może wywołać społeczne problemy w kraju.

Kto przejmie władzę w Korei Północnej?

Pewna jest informacja, że dyktator przeszedł skomplikowaną operację serca. Nie wiadomo jednak, jak się dla niego skończyła. Choć możliwe, że nie żyje, najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że obecnie wraca do zdrowia w jednej ze swoich posiadłości. Jednak czy rzeczywiście jest w stanie wegetatywnym? Specjaliści twierdzą, że to prawdopodobne. Spekulują, kto w takim wypadku miałby przejąć władzę w państwie.

Dynastia Kimów rządzi krajem od momentu jego założenia w 1948 roku. Do śmierci w 1994 przywódcą KRLD był Kim Ir Sen. Jego następcą został syn Kim Dzong Il, który w 2011 roku zmarł na atak serca. Od tego momentu władzę sprawuje właśnie Kim Dzong Un. Jeżeli okaże się, że nie jest zdolny do dalszego sprawowania swoich obowiązków, jego miejsce po raz pierwszy w historii państwa zajmie... kobieta

Siostra dyktatora, 31-letnia Kim Jo Dzong, formalnie kieruje wydziałem propagandy oraz agitacji Komitetu Centralnego i od dwóch lat jest najbardziej widoczną postacią wokół przywódcy. Według specjalistów zostałaby regentką sprawującą władzę przy wsparciu najważniejszych osób w kraju do czasu, kiedy dzieci Kim Dzong Una (prawdopodobnie ma ich trójkę) dorosną.

Choć wiadomo, ze Kim Dzong Un ma także starszego brata, 38-letniego Kim Dzonga Czola, raczej nie jest prawdopodobne, by on doszedł do władzy. Mężczyzna bowiem prowadzi ciche życie w Pjongjangu i poświęca się swojej największej pasji - muzyce.  

Kim Dzong Un z żoną, Ri Sŏl Ju

Kim Dzong Un
Fot. AFP/EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.