Solarium tylko dla pełnoletnich NEW
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Aby skorzystać z solarium, trzeba będzie… okazać dowód osobisty

Dlaczego opalanie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci?

Weronika Kostyra 16 lutego 2018 17:50
Solarium tylko dla pełnoletnich NEW
Fot. Adobe Stock

Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy zabraniające korzystania z solarium osobom niepełnoletnim. W razie wątpliwości, aby skorzystać z opalania, trzeba teraz będzie pokazać dokument potwierdzający wiek klienta. Pomysłodawcą ustawy był prezydent Andrzej Duda, który skierował jej projekt do sejmu.

Solarium przyczynia się do powstawania raka skóry

Czerniak, czyli jedna z odmian nowotworu skóry, jest niestety najbardziej złośliwym rodzajem raka diagnozowanym w Polsce. Jednym z czynników sprzyjających jego rozwojowi jest wystawianie skóry na działanie promieniowania UV. Naturalnie jest ono emitowane przez słońce, ale w zbyt dużych dawkach może być szkodliwe. Jego natężenie podczas opalania w solarium jest dużo większe i poza oczekiwanym efektem opalenizny może być bardzo niebezpieczne.

Mimo ostrzeżeń i zwiększającej się świadomości, wiele klientów solariów stanowili nastolatkowie, a nawet dzieci. Promieniowanie UV jest szczególnie niebezpieczne dla młodej skóry, ponieważ znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory skóry  Jak mówią pracownicy solariów zdarzało się, że matki przyprowadzały swoje dzieci na opalanie przed pierwszą komunią świętą. Do tej pory decyzja należała do rodzica. Teraz pracownik ma obowiązek odmówić korzystania z lamp emitujących promieniowanie UV. Solariom, które dopuszczą osoby poniżej 18 roku życia do korzystania z nich, będą groziły wysokie kary – od 1 do nawet 50 tysięcy złotych. Nad przestrzeganiem nowego prawa ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Solaria nie będą także mogły w żaden sposób reklamować się i promować. Dodatkowo w lokalach będą musiały znaleźć się widoczne ostrzeżenia i tablice informacyjne.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.