France Gale nie żyje. Co zawdzięczamy ikonie francuskiej piosenki?
Fot. East News
POŻEGNANIE

Śmierć męża, ukochanej córki i poważna choroba złamały jej karierę... Nie żyje France Gall, zwyciężczyni Eurowizji i ikona francuskiej piosenki

Konrad Szczęsny 8 stycznia 2018 17:15
France Gale nie żyje. Co zawdzięczamy ikonie francuskiej piosenki?
Fot. East News

France Gall, ikona francuskiej piosenki i zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 1965, zmarła po dwóch latach walki z nowotworem. Pozostawiła po sobie przeboje, które podbiły cały świat, w tym „Poupee de cire, poupee de son”, „Resiste” i „Ella, elle l'a”. Jednak jej życie pełne było również osobistych dramatów, które odcisnęły piętno na błyskotliwej karierze artystki.

Zobacz też: Salvador Sobral przeszedł przeszczep serca! Jaki jest stan zdrowia zwycięzcy Eurowizji 2017?

Śmierć France Gall: przyczyny

Przyjaciółka i menadżerka France Gall przekazała tę informację w weekend w oficjalnym komunikacie. Genevieve Salama potwierdziła, że legendarna francuska artystka od dwóch lat zmagała się z chorobą nowotworową. Po raz pierwszy zachorowała na nią w 1993 roku. Zbiegło się to w czasie z jednej strony z nagłą śmiercią jej ukochanego męża, z którym tworzyła związek przez 20 lat, Michela Bergera, z drugiej z ostatnim etapem choroby jej córki Pauline, która zmarła po długiej walce z mukowiscydozą w 1997 roku. To wtedy France Gall zdecydowała się wycofać z życia publicznego: pojawiała się sporadycznie przy wyjątkowych okazjach, jednak większość czasu spędzała w swoim domu pod Paryżem.

Zobacz też: Smutne wyznanie Andrzeja Piasecznego: „Od alkoholizmu dzieliła mnie milisekunda, przeżyłem artystyczne załamanie”

France Gall: największe przeboje, kariera

Isabelle Geneviève Marie Anne Gall przyszła na świat 9 października 1947 roku w rodzinie o korzeniach artystycznych. Jej ojciec był kompozytorem, który wsławił się piosenkami napisanymi m.in. dla Edith Piaf oraz Charlesa Aznavoura. To zresztą za jego namową nagrała pierwsze utwory i w lipcu 1963 roku, po pomyślnym przejściu przesłuchania, podpisała kontrakt z wytwórnią płytową.

Dwa lata później, dzięki uznanemu kompozytorowi Serge'owi Gainsbourgowi, wydała singiel „Poupee de cire, poupee de son”, z którym reprezentowała Luksemburg w Konkursie Piosenki Eurowizji w Neapolu. 18-letnia wówczas France Gall podbiła serca jurorów i wywalczyła pierwsze miejsce. To otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

W latach 80. zdołała wylansować kolejną piosenkę, która królowała w dyskotekach na całym świecie: „Ella, elle l'a”. Skomponował ją dla niej poznany w 1973 partner, dla którego była również muzą, Michel Berger. Niestety, ich szczęście skończyło się nagle, gdy artysta zmarł na zawał w 1992 roku. Rok później po raz pierwszy stwierdzono u niej raka, zaś w 1997 roku pożegnała jedno z dwójki dzieci, córkę Pauline, która cierpiała na mukowiscydozę. Po tym fakcie zniknęła z życia publicznego, dawała jedynie okazjonalne występy.

France Gall zmarła w niedzielę 7 stycznia 2018 roku z powodu komplikacji po zakażeniu organizmu, którego doznała w grudniu. Wtedy to trafiła do szpitala pod Paryżem. Miała 70 lat.

Zobacz też: Smutne życie Keanu Reevesa: śmierć dziecka, ukochanej partnerki i najlepszego przyjaciela. Aktor kończy 53 lata

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.