Donald Trump
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Najnowsza decyzja Donalda Trumpa wywołały oburzenie w mediach i falę protestów. Dlaczego?

Olga Figaszewska 27 lipca 2017 12:45
Donald Trump
Fot. East News

Donald Trump po raz kolejny wywołał medialną burzę! Prezydent w środę podjął decyzję zakazującą transseksualistom służby w amerykańskiej armii.

 

Polecamy też: Słowa Donalda Trumpa o Brigitte Macron wywołały skandal. Prezydent USA jest seksistą i mizoginem?

 

Trump o transseksualistach

Trump słynie ze skandali, a jego stosunek do mniejszości seksualnych szokował już od dawna. W lutym 2017 roku unieważnił zalecenia swojego poprzednika, zapewniające transseksualnym uczniom swobodę wyboru toalety. Agencja Reuters ostrzegała, że podważanie rozwiązań Obamy w tej kwestii z pewnością zmotywuje do działania przeciwników prezydentury Trumpa do strajków.  I tak się stało. Nowe rozporządzenie  najbardziej oburzyło Caitlyn Jenner, która zachęcała do głosowania na prezydenta podczas kampanii i wiązała z jego wygraną duże nadzieje. Działaczka społeczności LGBTQ, osoba, ma za sobą zmianę płci, obecnie jest jego zagorzałą przeciwniczką. „W czasie swojej kampanii obiecałeś, że będziesz chronić społeczność LGBTQ, że będziesz nas szanować” wytknęła mu publikując post na Instagramie.

 

Zobacz też: Hipokryzja czy potrzeba zaistnienia? Caitlyn Jenner schlebia Donaldowi Trumpowi i wybiera się na inaugurację

 

Tym razem, Trump o swojej decyzji poinformował w środę na Twitterze. Zarządzenie zostało podjęte po  długotrwałych konsultacjach z ekspertami wojennymi i ze sztabem generałów. Prezydent doszedł do wniosków, że obecność osób transseksualnych jedynie osłabi armię, a nie poszerzy jej możliwości. Powód? Amerykańskiej armii nie stać na  opiekę zdrowotną dla osób, które zdecydowały się na przeprowadzenie zabiegu zmiany płci. Chodzi o długotrwałą rekonwalescencję, która przekłada się na zaniedbywanie służbowych obowiązków i wykonywanie misji. Od tej pory osoby transseksualne, niezależnie od stopnia i pełnionej funkcji, zostają zawieszone w pełnionych obowiązkach.

 

„Po konsultacji z moimi generałami oraz ekspertami wojskowymi proszę o przyjęcie do wiadomości, że rząd USA nie będzie akceptował ani pozwalał osobom transpłciowym na służbę w armii USA w jakimkolwiek charakterze”,  napisał prezydent.

 

 

 

 

„Nasze wojsko musi być skoncentrowane na zdecydowanym i przytłaczającym zwycięstwie i nie może być obciążane ogromnymi kosztami medycznymi oraz przerwami w służbie, które spowodowałyby osoby decydujące się na te zmiany”, kontynuował w kolejnym poście.

 

Tym samym Trump przeciwstawił się polityce Obamy, którego administracja jeszcze niecały rok temu opracowywała przepisy ułatwiające żołnierzom transpłciowym rekrutacje w szeregi armii USA. Według statystyk przygotowanych tylko w ubiegłym roku przez ośrodek Rand Corporation, prawie 2.5 tysiąca osób transpłciowych aktywnie służy w amerykańskich szeregach. Ponad 1500 osób znajduje się w rezerwie.

 

Zobacz też: Niechęć Lany Del Rey do Donalda Trumpa przybrała nieoczekiwaną formę. Piosenkarka... rzuciła klątwę na prezydenta USA!

 

Protesty przeciwko decyzji Trumpa

Decyzja Trumpa wywołała kolejną falę protestów. Na Times Square wyszli przeciwnicy Trumpa. Środowiska LGBTQ rozpoczęły kampanię przeciwko działaniom prezydenta. Domagają się poszanowania swoich praw i zaznaczają, że jego ostatnie decyzje są ograniczenie wolności jednostki.

 

Zobacz też: Miliony ludzi protestowały przeciw Trumpowi na całym świecie. Wśród nich było wiele gwiazd


Kontrowersje Trumpa


Trump od początku głosił ksenofobiczne i mizoginistyczne poglądy. W styczniu  podpisał dekret ograniczający imigrację do Stanów Zjednoczonych. Wstrzymał wydawanie wiz dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów: Iranu, Iraku, Sudanu, Libii, Jemenu, Somalii i Syrii. Do odwołania zawiesił przyjmowanie uchodźców z tego ostatniego. Podczas spotkań z wyborcami opowiedział się m.in. za deportacją wszystkich nielegalnych imigrantów, wprowadzeniem poprawki do konstytucji uchylającej automatyczne przyznawanie obywatelstwa amerykańskiego wszystkim osobom urodzonym na terenie Stanów oraz budową muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Imigrantom zarzuca, że przywożą narkotyki, są przestępcami i gwałcą, zaznaczając przy tym, że „niektórzy są pewnie dobrymi ludźmi”.

 

Polecamy też: Ulubiona wokalistka Obamów odmówiła Trumpowi. Czy ktokolwiek zaśpiewa na jego inauguracji?

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.