Agnieszka Kubera, siostra Anny Przybylskiej
Fot. Michal Wozniak/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Tak wyglądają płuca po zakażeniu koronawirusem. Siostra Anny Przybylskiej apeluje o rozsądek

„COVID nadal jest z nami”, ostrzega Agnieszka Kubera

Redakcja VIVA! 24 czerwca 2020 12:35
Agnieszka Kubera, siostra Anny Przybylskiej
Fot. Michal Wozniak/East News

Gdy WHO ogłosiło pandemię koronawirusa na świecie, eksperci natychmiast ostrzegli, że wirus jest niebezpieczny przede wszystkim ze względu na ciężkie zapalenie płuc, któremu towarzyszą takie objawy, jak wysoka gorączka, ostry kaszel i duszności. Naukowcy odkryli, że uszkodzenia płuc mogą być nieodwracalne, nawet jeśli pacjent pokona chorobę Covid-19. O skutkach zakażenia postanowiła przypomnieć Agnieszka Kubera, siostra zmarłej aktorki Anny Przybylskiej. Jej słowa dają do myślenia.

Agnieszka Kubera, siostra Anny Przybylskiej, o koronawirusie

Agnieszka Kubera rzadko udziela się w mediach i chroni prywatność, ale postanowiła zaapelować do swoich obserwatorów w słusznej sprawie. Ze względu na fakt, że pracuje w gabinecie tomografii komputerowej w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, na codzień ma do czynienia z pacjentami, zmagającymi się z chorobą Covid-19.

Udostępniła nagranie, na którym wyraźnie widać, jak zakażenie koronawirusem wpływa na płuca. „Po obserwacji totalnego rozluźnienia na ulicach przypominam, że COVID nadal jest z nami”, napisała, dołączając wideo, które możecie zobaczyć poniżej.

„To czarne jest prawidłowe. Te białe zagęszczenia są patologią, pomijając to, co na środku, czyli serce”, wytłumaczyła w jednym z komentarzy.

Agnieszka Kubera odparła też zarzut, że takie choroby, jak cukrzyca czy nowotwory, zabijają rocznie więcej pacjentów niż koronawirus, ale „nikt się ich nie obawia”. Jak podkreśliła, „nikt nie neguje tu rangi innych chorób. [...] Niemniej jednak różnica jest zasadnicza, gdyż nad Covid-em przy naszej dyscyplinie jesteśmy w stanie okiełznać temat. Zdecydowane łatwiejsze to, niż np tematykę onkologiczną”.

Pomimo luzowania kolejnych obostrzeń, eksperci namawiają do zachowania dystansu społecznego i przypominają o prawidłowej higienie oraz noszeniu maseczek w miejscach publicznych.

Na dzień dzisiejszy na całym świecie wykryto ponad dziewięć milionów przypadków zakażenia koronawirusem, blisko 500 tysięcy osób zmarło, wyzdrowiało ponad pięć milionów. W Polsce potwierdzono około 33 tysięcy przypadków zakażenia, 1400 osób zmarło, ponad 18 tysięcy wyzdrowiało. 

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.