Książki o tajemnicach przyrody
Fot. mat. pras.
KULTURA

Drzewa opiekują się potomstwem! Łanie czują żałobę! Takiej przyrody nie znasz!

Poznaj duchowe tajemnice natury!

22 września 2018 13:01
Książki o tajemnicach przyrody
Fot. mat. pras.

Koguty okłamujące kury? Drzewa mają uczucia i pamięć? Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Nowa fala książek o przyrodzie przynosi rewolucyjną wiedzę. Świat natury jest o wiele bardziej skomplikowany, niż mieliśmy pojęcie. I bardziej ludzki! Rośliny potrafią się porozumiewać, opiekować potomstwem i chorymi sąsiadami. Sieć grzybni jak podziemny internet roznosi informację między drzewami, a także pożywienie dla słabszych egzemplarzy. Korniki to nie pasożyty, a wilki to nie mordercy. Zwierzęta mają emocje, być może bardziej przypominają nas, ludzi, niżbyśmy chcieli o tym pamiętać.

Sally McGrane, New York Times o Sekretnym życiu drzew: „Peter Wohlleben w rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne”.

Przyroda po raz kolejny odkrywa przed nami swoje tajemnice i pokazuje, jak wiele możemy się do niej nauczyć. Wejdź w niezbadany świat natury, spróbuj nauczyć się jej na nowo!

Sekretne życie drzew
Fot. mat. pras.

Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Peter Wohlleben

Leśnik z ponaddwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. Zrezygnował z posady urzędniczej, aby swoją wizję ochrony przyrody wcielać w życie. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. Tam z powodzeniem praktykuje leśnictwo oparte na ekologicznych i ekonomicznych podstawach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych. Swoją wiedzą chętnie dzieli się w licznych publikacjach i podczas seminariów.

Ocenia Adam Wajrak: „Drzewa to jedne z najbardziej tajemniczych istot, które żyją obok nas – i od których tak wiele w naszym życiu zależy. Dzięki nim mamy czyste powietrze, z ich ciał budujemy nasze domy i robimy meble, i ogrzewamy się dzięki nim zimą. Drzewa są obecne w naszej kulturze: od poezji przez film i malarstwo aż po nazwiska. Drzewa wpłynęły na naszą ewolucję i wpływały na historię i losy całych społeczeństw. Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem. Peter Wohlleben opowiada o drzewach, ale też o swojej przemianie z leśnika traktującego drzewa niczym rzeźnik hodowlane zwierzęta w ich współczującego obrońcę”.

Maja Popielarska: „Jestem „leśnym” dzieckiem, przyrodnikiem w czwartym pokoleniu. W lesie spędziłam dużo czasu z Tatą, który wszystko mi pokazywał i tłumaczył. Wydawało mi się więc – naiwnie – że dobrze znam las. Książka Sekretne życie drzew otworzyła mi wrota do lasu jeszcze szerzej. I piękniej. Peter Wohlleben odkrywa niesamowite tajemnice drzew: że czują, że myślą, że pomagają.

Książka dla specjalistów, książka dla laików. Dla młodzieży i dla dorosłych. Książka, która powinna znaleźć się na półce każdego, komu zależy na zrozumieniu przyrody i na jej losie, kto ma zielone serce”.

Przewodnik wędrowca
Fot. mat. pras.

Tristan Gooley

Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury

Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, zwierzęta, niebo… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.

Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto „za pomocą” nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?

Gotowy do drogi? Niech natura będzie twoim przewodnikiem!

The Times: Nawet Bear Grylls mógłby się czegoś nauczyć z tej książki.

The Royal Institute of Navigation: „Każdy zainteresowany wędrówkami naprawdę wiele zyska dzięki radom zawartym w tej książce!”.

Wall Street Journal: „Tristan Gooley interpretuje znaki otoczenia jak prywatny detektyw, nie przejdzie obojętnie obok żadnego kamienia. Razem z nim możemy odkrywać tajemnice wpisane w krajobraz”.

Tristan Gooley jest autorem bestsellerów, należą do nich The Natural Navigator (2010), The Walker's Guide to Outdoor Clues & Signs (2014) oraz How to Read Water (2016). To jedyne książki na całym świecie, które podejmują temat naturalnej nawigacji. Jego artykuły publikowały między innymi „New York Times”, „The Sunday Times” i „Wall Street Journal”. Gooley prowadził wyprawy na pięciu kontynentach, przepłynął ocean na małej łodzi, wspinał się na najwyższe góry świata... Jest członkiem The Royal Institute of Navigation oraz Royal Geographical Society.

Duchowe życie zwierząt
Fot. mat. pras.

Peter Wohlleben

Duchowe życie zwierząt

Koguty okłamujące kury? Zawstydzone konie? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie? To przejawy fantazji ekologów czy naukowo udowodnione fakty z życia zwierząt? Czy bogate życie uczuciowe nie jest zastrzeżone jedynie dla ludzi?

Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni. Odkrywa przed nami niesamowite historie zwierząt, w których możemy zaobserwować dostrzec ich mądrość, współczucie, troskę czy przyjaźń.

Podobnie jak w bestsellerowym @Sekretnym życiu drzew Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało.

 

Jak czytać wodę
Fot. mat. pras.

 

Tristan Gooley

Jak czytać wodę. Wskazówki i znaki ukryte w morzach, jeziorach, rzekach i kałużach

Nowa książka autora bestsellerowego Przewodnika wędrowca.

Tym razem Tristan Gooley zabierze cię na swoje odważne wyprawy – od mroźnej Arktyki, przez Sussex, aż po tajemniczy Oman. Czerpiąc ze swoich bogatych doświadczeń, pokaże ci, jak odczytać sekretne znaki kałuż, sadzawek, jezior, rzek i mórz. Chcesz:

przewidywać pogodę z fal,

odnaleźć drogę dzięki kałużom,

umieć zinterpretować kolor wody?

Sięgnij po unikatowy niezbędnik każdego, kogo interesuje świat przyrody.

Instrukcja Obsług Lasu
Fot. mat. pras.

Peter Wohlleben

Instrukcja obsługi lasu

Nie znajdziesz lepszego przewodnika po zielonych ostępach niż Peter Wohlleben. Ten człowiek kocha swoją pracę, a las to jego biuro, w którym chętnie spędza nadgodziny. Dzięki jego książkom czytelnicy na całym świecie uwierzyli, że drzewa mają swoje życie.

Skoro znasz już niektóre sekrety drzew, czas, byś poznał bliżej las, by móc korzystać z jego dobrodziejstw. Autor, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, przygotował wyjątkową instrukcję, z której dowiesz się między innymi:

jak zachowywać się w lesie, żeby nie być intruzem,

czego nie wolno robić, by nie straszyć zwierząt,

jak uniknąć komarów i kleszczy,

na co zwrócić uwagę podczas leśnych wędrówek,

jak znaleźć najlepsze miejsca do obserwacji przyrody.

Gotowy nauczyć się obsługi lasu? To ciekawsze, niż myślisz!

Nieznane więzi natury
Fot. mat. pras.

Peter Wohlleben

Nieznane więzi natury

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki. Pokazuje nam, jak ich wzajemne relacje trzymają w ryzach cały bogaty ekosystem, dzięki czemu pozostaje on w równowadze. Uświadamia, że o środowisko musi dbać nie tylko „leśna policja”. Przyszłość błękitnej planety zależy również od tego, jaką rolę w tym procesie odegrają ludzie. 

 

 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.