Dawid Żukowski
Fot. KSP
O TYM SIĘ MÓWI

Prokuratura ujawniła, jak doszło do zabójstwa 5-letniego Dawida

„Okoliczności sprawy mogą wskazywać na działanie planowe”

Redakcja VIVA! 22 lipca 2019 19:57
Dawid Żukowski
Fot. KSP

Dawid Żukowski zaginął 10. lipca tego roku. Po raz ostatni widziany był w Grodzisku Mazowieckim, w towarzystwie ojca, który miał go odwieźć do matki do Warszawy. Tego samego dnia mężczyzna popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg, a chłopiec zniknął. Niestety, w sobotę policja znalazła ciało 5-latka. W poniedziałek prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok.

Sekcja zwłok 5-letniego Dawida Żukowskiego

„Paweł Ż. zabił najprawdopodobniej w samochodzie, zadawał ciosy narzędziem ostrym, z dużym prawdopodobieństwem nożem”, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Łukasz Łapczyński. "Oględziny i sekcja zwłok wskazują na liczne rany kłute w okolicach klatki piersiowej. Zostały zadane narzędziem ostrym. Warunki takiego narzędzia może spełniać nóż”.

„W oparciu o wstępne sprawozdania z badań DNA możemy powiedzieć, że w aucie ujawniono ślady krwi, między innymi na foteliku dziecięcym, osłonie przeciwsłonecznej oraz innych elementach tapicerki auta”. Wstępne wyniki wskazują, że była to krew Dawida.

Łapczyński dodał, że tragedia rozegrała się prawdopodobnie „między godziną 18:00 a 19:00 z minutami, to jest mniej więcej czas, kiedy mogło dojść do zabójstwa. Co do minuty godziny śmierci nie poznamy, ale te ramy czasowe, logowania telefonu, rozmowy dziecka z matką, a następnie czas przejazdu samochodu już w Grodzisku pozwalają w sposób dość dokładny zakreślić ramy czasowe, w których doszło do śmierci dziecka”.

Według informacji portalu tvnwarszawa.pl motyw działania Pawła Ż. nie jest jeszcze znany. „W tym zakresie analizujemy zeznania świadków oraz czekamy na wyniki zleconych ekspertyz, między innymi informatycznych. Weryfikujemy również dokładnie sytuację życiową ojca, w tym informacje o jego problemach, relacje rodzinne, wszelkie tego typu okoliczności czy sytuacje, które mogą być pomocne przy ustalaniu motywu”, przekazał Łapczyński. 

„Rozmawiałem z prokuratorem rejonowym, prokuratorem referentem i z informacji uzyskanych od nich wynika, że okoliczności sprawy mogą wskazywać na działanie planowe”, poinformował prokurator. Rzecznik KGP Mariusz Ciarka mówił wcześniej, że zwłoki dziecka były „ukryte w gęstej trawie. Można powiedzieć, że osoba, która tam porzuciła zwłoki, robiła wszystko, aby te zwłoki ukryć tak, aby utrudnić ich odnalezienie”. Według śledczych, w zdarzeniu nie brały udziału osoby trzecie. 

Dawid Żukowski
Fot. KSP

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?