Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Sejm uchwalił tzw. ustawę o dobrym samarytaninie. Jakie zmiany wejdą w życie?

„Ustawa covidowa” budzi kontrowersje

Redakcja VIVA! 28 października 2020 19:02
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

W zeszły czwartek Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące walki z epidemią koronawirusa, czyli „ustawę o dobrym samarytaninie”, a wczoraj w nocy uwzględniono część poprawek Senatu. Ta decyzja pozwala na zmianę niektórych ustaleń, związanych z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym w obliczu epidemii. Tak zwana „ustawa covidowa” ma usprawnić działania służby zdrowia.

Sejm przyjął ustawę covidową. Co się zmieni?

O szczegółach przyjętej ustawy informuje portal TVN24. Zmiany przewidują między innymi, że osoby bezpośrednio walczące ze skutkami epidemii koronawirusa w kraju otrzymają podwyżkę ze 150% do 200% przeciętnego wynagrodzenia na danym stanowisku. Pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb będą mogli również skorzystać ze 100% zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny lub izolacji.

Ustawa ma także rozwiązać problem braku medyków do walki z Covid-19. Zgodnie z założeniem, od teraz placówki medyczne mogą zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów spoza Unii Europejskiej. Do pracy przyjmowani też będą młodzi lekarze w trakcie stażu podyplomowego, oraz ci, którzy nie otrzymali jeszcze prawa do wykonywania zawodu, ponieważ nie zdali egzaminu końcowego.

Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak zapis o tym, że personel medyczny nie podlega odpowiedzialności karnej podczas walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Jak tłumaczy TVN24, „nie popełnia przestępstwa pracownik, który lecząc pacjentów z Covid-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności”.

Do innych punktów ustawy należy przepis o nakładaniu kary grzywny lub nagany za brak stosowania się do nakazów, gwarantujących bezpieczeństwo, jak np. obowiązek zakrywania nosa i ust.

Źródło: TVN24

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.