Fot. East News
POŻEGNANIE

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor miał 90 lat

Smutną wiadomość potwierdziła rodzina

Ksenia Krasko 31 października 2020 13:42
Fot. East News

Niezwykle przykrą, wprost trudną do uwierzenia wiadomość przekazują zachodnie media. Nie żyje Sean Connery, legendarny aktor. Filmowy James Bond miał 90 lat. Informację jako pierwsze podało BBC, potwierdziła ją rodzina aktora.

Sean Connery nie żyje

Szkocki aktor był pierwszym agentem 007 na dużym ekranie, zagrał w siedmiu filmach o Jamesie Bondzie. Jego kariera aktorska trwała kilka dekad, i obejmuje dziesiątki filmów. Sir Sean Connery był zdobywcą Oscara za rolę w Nietykalnych, a także dwóch nagród BAFTA i trzech Złotych Globów. 

Thomas Sean Connery swoje imię zmienił w latach 50, kiedy zaczynał swoją przygodę z aktorstwem. Aby dostosować się do środowiska teatralnego, w którym się znalazł, zaczął nadrabiać zaległości w nauce, ponieważ rzucił edukację w wieku 13 lat. Był buntownikiem i nie chciał się uczyć, ale lubił i chciał pracować.

W 1961 roku wygrał casting do filmu o Jamesie Bondzie. Rok później na ekrany wszedł Doktor No, a środowisko filmowe odkryło, że w Connerym drzemie ogromny talent. Otrzymał angaż do kolejnych części przygód agenta 007, czyli filmów Pozdrowienia z RosjiGoldfinger, Operacja Piorun i Żyje się tylko dwa razy.

Po premierze ostatniej części, aktor postanowił „odpocząć” od swojej postaci filmowej, i ogólnie od świata kina. Po dziesięciu latach od pierwszego Bonda, zgodził się jednak na występ w nowej części – Diamenty są wieczne. Produkcja zarobiła najwięcej spośród dotychczasowych z tej serii, a Connery przeznaczył te pieniądze na założoną przez siebie organizację, która wspomaga biedne szkockie dzieci.

W wieku 80 lat oznajmił, że nie wystąpi już w żadnym filmie. Tak też się stało... 

Sean Connery
Fot. Kevin Winter/Getty Images for AFI

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.