Fot. East News
POŻEGNANIE

Sean Connery nie żyje. Legendarny aktor miał 90 lat

Smutną wiadomość potwierdziła rodzina

Ksenia Krasko 31 października 2020 13:42
Fot. East News

Niezwykle przykrą, wprost trudną do uwierzenia wiadomość przekazują zachodnie media. Nie żyje Sean Connery, legendarny aktor. Filmowy James Bond miał 90 lat. Informację jako pierwsze podało BBC, potwierdziła ją rodzina aktora.

Sean Connery nie żyje

Szkocki aktor był pierwszym agentem 007 na dużym ekranie, zagrał w siedmiu filmach o Jamesie Bondzie. Jego kariera aktorska trwała kilka dekad, i obejmuje dziesiątki filmów. Sir Sean Connery był zdobywcą Oscara za rolę w Nietykalnych, a także dwóch nagród BAFTA i trzech Złotych Globów. 

Thomas Sean Connery swoje imię zmienił w latach 50, kiedy zaczynał swoją przygodę z aktorstwem. Aby dostosować się do środowiska teatralnego, w którym się znalazł, zaczął nadrabiać zaległości w nauce, ponieważ rzucił edukację w wieku 13 lat. Był buntownikiem i nie chciał się uczyć, ale lubił i chciał pracować.

W 1961 roku wygrał casting do filmu o Jamesie Bondzie. Rok później na ekrany wszedł Doktor No, a środowisko filmowe odkryło, że w Connerym drzemie ogromny talent. Otrzymał angaż do kolejnych części przygód agenta 007, czyli filmów Pozdrowienia z RosjiGoldfinger, Operacja Piorun i Żyje się tylko dwa razy.

Po premierze ostatniej części, aktor postanowił „odpocząć” od swojej postaci filmowej, i ogólnie od świata kina. Po dziesięciu latach od pierwszego Bonda, zgodził się jednak na występ w nowej części – Diamenty są wieczne. Produkcja zarobiła najwięcej spośród dotychczasowych z tej serii, a Connery przeznaczył te pieniądze na założoną przez siebie organizację, która wspomaga biedne szkockie dzieci.

W wieku 80 lat oznajmił, że nie wystąpi już w żadnym filmie. Tak też się stało... 

Sean Connery
Fot. Kevin Winter/Getty Images for AFI

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.