Saba Sahar
Fot. Twitter
O TYM SIĘ MÓWI

Saba Sahar postrzelona w Kabulu. Pierwsza afgańska reżyserka przeszła operację

Jej stan jest stabilny

Ksenia Krasko 27 sierpnia 2020 20:28
Saba Sahar
Fot. Twitter

Jak informuje BBC, pierwsza afgańska reżyserka, a także aktorka i działaczka na rzecz praw kobiet, została zaatakowana w Kabulu. Saba Sahar zmierzała do pracy, gdy nieznani sprawcy zaczęli strzelać do jej samochodu. Jej stan określany jest jako stabilny.

Saba Sahar postrzelona w Kabulu

Emal Zaki, mąż Saby Sahar, przekazał BBC, że w samochodzie było również ich dziecko, kierowca, oraz dwóch ochroniarzy. Jak dodał, tylko Sahar i pilnujący jej mężczyźni zostali ranni, a kobieta została trafiona w brzuch. Do strzelaniny doszło niedaleko ich domu, dlatego mężczyzna natychmiast zareagował. Reżyserka trafiła do szpitala i przeszła operację, która uratowała jej życie.

Saba Sahar zdobyła światową sławę i uznanie, kiedy stała się pierwszą reżyserką i producentką w Afganistanie. W swoich filmach najczęściej porusza temat korupcji i walki o sprawiedliwość. Jest również aktywną obrończynią praw kobiet, a w przeszłości była policjantką.

Opuściła swój kraj podczas wojny domowej w latach 90., ale po kilku latach wróciła. „Chcę pokazać konserwatystom, którzy zamykają swoje córki i żony w domu, że muszą je wypuścić, aby mogły zdobyć wykształcenie, zarobić pieniądze i pomóc w odbudowie Afganistanu”, mówiła o swojej decyzji.

Nie ukrywa, że otrzymuje anonimowe groźby telefoniczne. Wielokrotnie słyszała, że powinna pożegnać się z bliskimi, ponieważ „wkrótce umrze”. „Każdego ranka wychodząc z domu wiem, że mogę zginąć i już nigdy nie zobaczę swojej rodziny”, mówiła w rozmowie z The Guardian kilka lat temu.

Organizacja Amnesty International zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie w Afganistanie nastąpił „bardzo niepokojący” wzrost liczby aktów przemocy wobec postaci ze świata kultury i osób, walczących o respektowanie praw człowieka. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.