Ryszard i Hanna Rynkowscy
Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Niezwykłe historie

Ryszard i Hanna Rynkowscy byli razem 23 lata. Kim była pierwsza żona artysty?

Ryszard Rynkowski mówił: gdyby nie Hania, byłbym dzisiaj zgorzkniałym nauczycielem

Redakcja VIVA! 9 października 2021 15:30
Ryszard i Hanna Rynkowscy
Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Ryszard Rynkowski jest jednym z najpopularniejszych polskich wokalistów. Takie przeboje jak: „W oczach masz nieba dwa” (śpiewane jeszcze z grupą Vox), „Szczęśliwej drogi już czas”, „Wypijmy za błędy”, „Za młodzi na sen” – zna całą Polska. Od 2006 roku jest w związku z drugą żoną Edytą Rynkowską. W 2008 roku urodził się ich syn Ryszard Junior. Kim była pierwsza żona wokalisty Hanna Rynkowska, jak wyglądało ich małżeństwo?

Ryszard i Hanna Rynkowscy historia miłości

Ryszard i Hanna Poznali się w początku lat 70. W 1973 roku wzięli ślub. Wokalista mówił w jednej z rozmów, „Gdybym nie znał Hani, byłbym pewnie dzisiaj zgorzkniałym nauczycielem muzyki w moim rodzinnym Elblągu. A dzięki niej w 1973 roku wzięliśmy ślub i zamieszkaliśmy w Warszawie”. Kiedy się poznali, Ryszard Rynkowski miał 22 lata. Urodził się 9 października 1951 roku w Elblągu. W dzieciństwie grał na fortepianie, po skończeniu liceum poszedł do Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie. Mógł się podobać, wysoki (ponad 180 cm) dobrze zbudowany, kiedy zgolił włosy, mówiono o nim polski Bruce Willis. Uchodził za typ twardziela o wrażliwym sercu.  Ma charakterystyczny lekko schrypnięty głos. Na estradzie — mimo wielkiej popularności — zajmował zawsze trochę osobne miejsce, śpiewał o emocjach i uczuciach faceta, który poznał już różne odcienie życia i wie, że ma ono gorzko-słodki smak. Gdy w 1973 roku przeniósł się wraz z żoną do Warszawy, zaczął współpracować z Operetką Warszawską i z Teatrem na Targówku.

Zobacz też: Odeszła od córki i partnera, popadła w alkoholizm... Jaką matką była Agnieszka Osiecka?

rynkowski młody
Fot. Ryszard Rynkowski początek lat 90. Fot. MAREK SKORUPSKI/FORUM

Ryszard Rynkowski: miałem za mało czasu dla rodziny

W 1978 roku powstała grupa Vox, która odniosła ogromny sukces, wystarczy przypomnieć ich wieki przebój „Bananowy song”. Ryszard Rynkowski – jedna z gwiazd Vox-u, był już wtedy pięć lat po ślubie, z żoną czekali na narodziny pierwszego dziecka.  Marta przyszła  na świat w 1978 roku. W rozmowie z Vivą wokalista wspominał: „Zanim (córka) się urodziła, spędziliśmy dwie noce i dwa dni na przygotowywaniu wyprawki. Nie było pampersów i wielu innych rzeczy, więc pieluchy szyliśmy tetrowe, które potem trzeba było prać i gotować. Kupiliśmy sobie pralkę automatyczną, w którą patrzyliśmy jak w obraz. Teraz wszystko jest dostępne. Poza tym dziś jestem ojcem o wiele bardziej świadomym. Wtedy byłem młody, na starcie, spragniony sukcesów na scenie”.

Niby byli szczęśliwą rodziną, ale tak naprawdę Ryszard Rynkowski nie do końca poradził sobie z wielką karierą. Zespół dużo koncertował — pierwszy polski boysband, jak nazywano Vox, był nowym zjawiskiem, nie było wcześniej takiej grupy. Czterech facetów, którzy nie tylko dobrze śpiewali, ale też tańczyli. Wszędzie witały ich tłumy zakochanych fanek. Po występach były imprezy, dziewczyny.

Wokalista w domu coraz częściej stawał się gościem. Alkohol zaczął być coraz większym problemem. Do tego zdarzały się awantury, w ruch szły naczynia. Jak ktoś napisał w komentarzach do piosenki Ryszarda Rynkowskiego: „czasem lepiej wypić za błędy… wodę mineralną”. Ale jemu się to wtedy nie udawało. Nie tylko rodzina, ale też koledzy z zespołu mieli go dość. Sam wokalista przyznawał: „Miałem mało czasu dla najbliższych”. A w programie „Jaka to melodia” opowiadał: Koniec lat 70., to był nasz start, mieliśmy odpał w kierunku kariery, byliśmy bardzo zajęci, w związku z czym cały ciężar opieki i wychowania córki spadał na moją nieżyjąca już żonę”.

Zobacz też: Jak dziś wygląda życie Toni Braxton? Tak zmieniła się autorka hitu Un-Break My Heart

grupa Vox
Fot. Grupa Vox, pierwszy z prawej: Ryszard Rynkowski. Fot. TEODOR WALCZAK/PAP

Choroba Hanny zmieniła wszystko

Kiedy Rynkowski zdecydował się na solową karierę, wszystko zaczęło się jakoś układać. Wtedy jednak w 1992 roku okazało się, że jego żona zachorowała na raka piersi. Dla Ryszarda Rynkowskiego to była wiadomość, jak trzęsienie ziemi. Ryszard Rynkowski od razu odstawił alkohol, miał wobec Hani ogromne wyrzuty sumienia. Opiekował się żoną z wielkim poświęceniem. Do końca wierzył, że chorobę uda się pokonać i razem będą jeszcze szczęśliwą parą. Mówi, że gdy wspomina tamte lata, zawsze na nowo je przeżywa. Wspominał: najbardziej zabolało mnie, jak pożyczałem wózek dla Hani, bo nie mogła już chodzić. Chciałem za niego zapłacić, a pielęgniarka: „Panie Ryszardzie, za dwa tygodnie i tak nam pan odda". Może nie pomyślała, co mówi. Płakałem w samochodzie. Nie był pogodzony z odejściem żony. „Śmierć Hanki była dla niego ogromnym ciosem”, mówiła w jednej z rozmów Maria Szabłowska. I dodawała „Został z córką. Choćby ze względu na nią musiał jakoś sobie poradzić”.

Szczęśliwa rodzina

Ryszard Rynkowski został wdowcem, był sam z 17-letnią córką. Nie jest to łatwy wiek dla dziewczyny, dojrzewanie, wchodzenie w dorosłe życie to szczególny czas. Ryszard Rynkowski przez blisko dziesięć lat był z Martą sam. W każdym razie oficjalnie z nikim nie był związany. Podobno po śmierci żony przelał na córkę całą swoją miłość. Teraz to ona stała się najważniejszą kobietą w jego życiu. „Dzięki niej dowiedział się, że pod skorupą macho skrywa uczuciowego wrażliwca. <Zawsze byłem tradycyjnym ojcem zapewniającym byt. Powierniczką i przyjaciółką Marty była jej mama. I nagle, z dnia na dzień, musiałem zastąpić kogoś nie do zastąpienia> (cytuję za kobieta. pl). Dopiero w latach 2000 poznał Edytę, fankę, która została jego drugą żoną. Ten związek zaważył na relacji z Martą. Córce wokalisty nie podobała się niewiele od niej starsza kobieta w roli jej drugiej mamy. Przez kilka lat relacje na linii córka ojciec były więcej niż chłodne. 

Zobacz też: Bogumiła Wander i Krzysztof Baranowski: „Oboje czuliśmy, że jesteśmy sobie bardzo bliscy

W nowym życiu i nowym związku Ryszardowi Rynkowskiemu też różnie się układało, podejrzewał żonę o romans z księdzem, przeżył załamanie. Ale złe chwile mają już z Edytą dawno za sobą. Wokaliście udało się też odbudować relację z córką. Dzisiaj wszyscy stanowią zgraną rodzinę, a dom ojca jest także domem Marty, jej męża i dzieci – Jan jest tylko o rok młodszy od syna wokalisty, Ryszarda Juniora, Ignacy urodził się w 2010 roku. Ryszard Rynkowski i jego córka,  dzisiaj dojrzała kobieta, mają nowe tematy do rozmowy

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.