Ryszard i Hanna Rynkowscy
Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Niezwykłe historie

Ryszard i Hanna Rynkowscy spędzili razem ponad dwie dekady... Kim była pierwsza żona artysty?

Jego ukochana przegrała walkę z chorobą

Konrad Szczęsny 23 marca 2023 12:00
Ryszard i Hanna Rynkowscy
Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Ryszard Rynkowski jest jednym z najpopularniejszych polskich wokalistów. Takie przeboje jak: „W oczach masz nieba dwa” (śpiewane jeszcze z grupą Vox), „Szczęśliwej drogi już czas”, „Wypijmy za błędy”, „Za młodzi na sen” – zna cała Polska. Muzyk na ślubnym kobiercu stawał dwukrotnie — obecnie związany jest z Edytą Rynkowską, z którą doczekał się syna Ryszarda Juniora. Jego poprzednią miłość przerwała śmierć po latach walki o zdrowie... Kim była pierwsza żona artysty i jak wyglądało ich małżeństwo? Wciąż powraca pamięcią do ukochanej Hanny Rynkowskiej...

Kim była pierwsza żona Ryszarda Rynkowskiego?

Ryszard i Hanna Poznali się w początku lat 70. W 1973 roku wzięli ślub. Wokalista mówił w jednej z rozmów, „Gdybym nie znał Hani, byłbym pewnie dzisiaj zgorzkniałym nauczycielem muzyki w moim rodzinnym Elblągu. A dzięki niej w 1973 roku wzięliśmy ślub i zamieszkaliśmy w Warszawie”. Kiedy się poznali, Ryszard Rynkowski miał 22 lata. Urodził się 9 października 1951 roku w Elblągu. W dzieciństwie grał na fortepianie, po skończeniu liceum poszedł do Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie.

CZYTAJ TAKŻE: Dzielą ich 22 lata, wymodlili sobie dziecko... Oto historia związku Ryszarda i Edyty Rynkowskich

Mógł się podobać, wysoki (ponad 180 cm) dobrze zbudowany, kiedy zgolił włosy, mówiono o nim polski Bruce Willis. Uchodził za typ twardziela o wrażliwym sercu.  Ma charakterystyczny lekko schrypnięty głos. Na estradzie — mimo wielkiej popularności — zajmował zawsze trochę osobne miejsce, śpiewał o emocjach i uczuciach faceta, który poznał już różne odcienie życia i wie, że ma ono gorzko-słodki smak. Gdy w 1973 roku przeniósł się wraz z żoną do Warszawy, zaczął współpracować z Operetką Warszawską i z Teatrem na Targówku.

rynkowski młody
Fot. Ryszard Rynkowski początek lat 90. Fot. MAREK SKORUPSKI/FORUM

Ryszard i Hanna Rynkowscy: historia miłości 

W 1978 roku powstała grupa Vox, która odniosła ogromny sukces, wystarczy przypomnieć ich wieki przebój „Bananowy song”. Ryszard Rynkowski – jedna z gwiazd Vox-u, był już wtedy pięć lat po ślubie, z żoną czekali na narodziny pierwszego dziecka. Marta przyszła  na świat w 1978 roku. W rozmowie z Vivą wokalista wspominał: „Zanim (córka) się urodziła, spędziliśmy dwie noce i dwa dni na przygotowywaniu wyprawki. Nie było pampersów i wielu innych rzeczy, więc pieluchy szyliśmy tetrowe, które potem trzeba było prać i gotować. Kupiliśmy sobie pralkę automatyczną, w którą patrzyliśmy jak w obraz. Teraz wszystko jest dostępne. Poza tym dziś jestem ojcem o wiele bardziej świadomym. Wtedy byłem młody, na starcie, spragniony sukcesów na scenie”.

ZOBACZ TAKŻE: Ich relacja była pełna wzlotów i upadków... Jak dzisiaj wyglądają stosunki Ryszarda Rynkowskiego z córką?

Niby byli szczęśliwą rodziną, ale tak naprawdę Ryszard Rynkowski nie do końca poradził sobie z wielką karierą. Zespół dużo koncertował — pierwszy polski boysband, jak nazywano Vox, był nowym zjawiskiem, nie było wcześniej takiej grupy. Czterech facetów, którzy nie tylko dobrze śpiewali, ale też tańczyli. Wszędzie witały ich tłumy zakochanych fanek. Po występach były imprezy, dziewczyny.

Wokalista w domu coraz częściej stawał się gościem. Alkohol zaczął być coraz większym problemem. Do tego zdarzały się awantury, w ruch szły naczynia. Jak ktoś napisał w komentarzach do piosenki Ryszarda Rynkowskiego: „czasem lepiej wypić za błędy… wodę mineralną”. Ale jemu się to wtedy nie udawało. Nie tylko rodzina, ale też koledzy z zespołu mieli go dość. Sam wokalista przyznawał: „Miałem mało czasu dla najbliższych”. A w programie „Jaka to melodia” opowiadał: Koniec lat 70., to był nasz start, mieliśmy odpał w kierunku kariery, byliśmy bardzo zajęci, w związku z czym cały ciężar opieki i wychowania córki spadał na moją nieżyjąca już żonę”.

grupa Vox
Fot. Grupa Vox, pierwszy z prawej: Ryszard Rynkowski. Fot. TEODOR WALCZAK/PAP

Ryszard i Hanna Rynkowscy: rozdzieliła ich śmierć

Kiedy Rynkowski zdecydował się na solową karierę, wszystko zaczęło się jakoś układać. Wtedy jednak w 1992 roku okazało się, że jego żona zachorowała na raka piersi. Dla Ryszarda Rynkowskiego to była wiadomość, jak trzęsienie ziemi. Ryszard Rynkowski od razu odstawił alkohol, miał wobec Hani ogromne wyrzuty sumienia. Opiekował się żoną z wielkim poświęceniem. Do końca wierzył, że chorobę uda się pokonać i razem będą jeszcze szczęśliwą parą.

Mówi, że gdy wspomina tamte lata, zawsze na nowo je przeżywa. Wspominał: najbardziej zabolało mnie, jak pożyczałem wózek dla Hani, bo nie mogła już chodzić. Chciałem za niego zapłacić, a pielęgniarka: „Panie Ryszardzie, za dwa tygodnie i tak nam pan odda". Może nie pomyślała, co mówi. Płakałem w samochodzie. Nie był pogodzony z odejściem żony. „Śmierć Hanki była dla niego ogromnym ciosem”, mówiła w jednej z rozmów Maria Szabłowska. I dodawała: „Został z córką. Choćby ze względu na nią musiał jakoś sobie poradzić”.

Szczęśliwa rodzina

Ryszard Rynkowski został wdowcem, był sam z 17-letnią córką. Nie jest to łatwy wiek dla dziewczyny, dojrzewanie, wchodzenie w dorosłe życie to szczególny czas. Ryszard Rynkowski przez blisko dziesięć lat był z Martą sam. W każdym razie oficjalnie z nikim nie był związany. Podobno po śmierci żony przelał na córkę całą swoją miłość. Teraz to ona stała się najważniejszą kobietą w jego życiu. „Dzięki niej dowiedział się, że pod skorupą macho skrywa uczuciowego wrażliwca. „Zawsze byłem tradycyjnym ojcem zapewniającym byt. Powierniczką i przyjaciółką Marty była jej mama. I nagle, z dnia na dzień, musiałem zastąpić kogoś nie do zastąpienia" (cytat za kobieta. pl). A w rozmowie z Kamilem Zaporą dla Radia Plus w marcu 2023 roku dodawał: „Moja pierwsze żona zmarła, niestety, zmagając się z nowotworem i dopiero kiedy odeszła ja się zorientowałem, jaka w domu jest pustka, ile ona zapełniała czasu i bytu, wychowanie córki i tak dalej. Ja byłem zajęty trochę swoją karierą, niestety, bardzo samolubnie, bardzo egoistycznie".

Z kolei w dalekiej przeszłości w rozmowie dla Gali mówił: „Od śmierci mojej żony Hani żadnej kobiecie nie powiedziałem słowa »kocham«. Pomyślałem sobie, że jeśli się zdarzy, to będzie ostatnia miłość mego życia". Dopiero w latach 2000 poznał Edytę, fankę, która została jego drugą żoną. Ten związek zaważył na relacji z Martą. Córce wokalisty nie podobała się niewiele od niej starsza kobieta w roli jej drugiej mamy. Przez kilka lat relacje na linii córka ojciec były więcej niż chłodne. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jego narodziny nazwał cudem, napisał dla niego piosenkę. Ryszard Rynkowski czule o synu

W nowym życiu i nowym związku Ryszardowi Rynkowskiemu też różnie się układało, podejrzewał żonę o romans z księdzem, przeżył załamanie... Ale złe chwile mają już z Edytą dawno za sobą. Wokaliście udało się też odbudować relację z córką. Dzisiaj wszyscy stanowią zgraną rodzinę, a dom ojca jest także domem Marty, jej męża i dzieci – Jan jest tylko o rok młodszy od syna wokalisty, Ryszarda Juniora, Ignacy urodził się w 2010 roku. Ryszard Rynkowski i jego córka, dzisiaj dojrzała kobieta, mają nowe tematy do rozmowy.  

Ryszard Rynkowski, 1996 rok
Fot. Maciej Czajkowski / Studio69 / Forum

Ryszard Rynkowski, 1996 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…