Ryszard Kotys nie żyje
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
POŻEGNANIE

Ryszard Kotys nie żyje. Aktor miał 88 lat

Widzowie pokochali go za rolę Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”

Olga Figaszewska 28 stycznia 2021 10:54
Ryszard Kotys nie żyje
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W czwartek dotarła do nas smutna informacja… Nie żyje Ryszard Kotys. Wspaniały aktor, scenarzysta i reżyser miał 88 lat. Sympatię widzów zdobył rolą Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”.

Śmierć Ryszarda Kotysa

Informację o śmierci Ryszarda Kotysa przekazał Polsat News. Aktor odszedł w nocy ze środy na czwartek. Zmagał się z ciężką chorobą.  Ze względu na stan swojego zdrowia ograniczył aktywność zawodową. Zrezygnował z występów w teatrze i filmach. Ale do końca pojawiał się w serialu „Świat według Kiepskich” w Polsacie. W produkcji wcielał się w postać Mariana Paździocha.

Ryszard Kotys: kariera 

Ryszard Kotys był wspaniałym aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Następnie debiutował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W trakcie swojej kariery współpracował m.in. z teatrami Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Ryszard Kotys w ciągu ponad 65 lat kariery stworzył wiele fantastycznych kreacji. Pojawił się w 150 filmach i ponad 40 serialach. Zachwycał m.in. w Wiedźminie, Kingsajzie, Erratum, Rozmowach kontrolowanych czy Vabanku. Na swoim koncie ma współpracę z wybitnymi twórcami. Aktor pojawiał się w filmach Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland czy Juliusza Machulskiego.

W 1999 r. aktor został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

 Źródło: Polsat News

Ryszard Kotys zmarł
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.