Ryszard Kotys nie żyje
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
POŻEGNANIE

Ryszard Kotys nie żyje. Aktor miał 88 lat

Widzowie pokochali go za rolę Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”

Olga Figaszewska 28 stycznia 2021 10:54
Ryszard Kotys nie żyje
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W czwartek dotarła do nas smutna informacja… Nie żyje Ryszard Kotys. Wspaniały aktor, scenarzysta i reżyser miał 88 lat. Sympatię widzów zdobył rolą Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”.

Śmierć Ryszarda Kotysa

Informację o śmierci Ryszarda Kotysa przekazał Polsat News. Aktor odszedł w nocy ze środy na czwartek. Zmagał się z ciężką chorobą.  Ze względu na stan swojego zdrowia ograniczył aktywność zawodową. Zrezygnował z występów w teatrze i filmach. Ale do końca pojawiał się w serialu „Świat według Kiepskich” w Polsacie. W produkcji wcielał się w postać Mariana Paździocha.

Ryszard Kotys: kariera 

Ryszard Kotys był wspaniałym aktorem filmowym, teatralnym i dubbingowym. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Następnie debiutował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W trakcie swojej kariery współpracował m.in. z teatrami Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Ludowym w Nowej Hucie, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Ryszard Kotys w ciągu ponad 65 lat kariery stworzył wiele fantastycznych kreacji. Pojawił się w 150 filmach i ponad 40 serialach. Zachwycał m.in. w Wiedźminie, Kingsajzie, Erratum, Rozmowach kontrolowanych czy Vabanku. Na swoim koncie ma współpracę z wybitnymi twórcami. Aktor pojawiał się w filmach Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Kazimierza Kutza i Agnieszki Holland czy Juliusza Machulskiego.

W 1999 r. aktor został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

 Źródło: Polsat News

Ryszard Kotys zmarł
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?