Chór Aleksandrowa
Fot. eastnews
O TYM SIĘ MÓWI

Rosyjski samolot z 92 osobami na pokładzie spadł do morza. Wśród ofiar niemal cały chór Aleksandrowa. Świat w żałobie

Marcin Marczak 25 grudnia 2016 13:45
Chór Aleksandrowa
Fot. eastnews

Tragedia wydarzyła się w niedzielę nad ranem, tuż po starcie maszyny z lotniska w Soczi. Samolot - Tu-154 należał do rosyjskiego ministerstwa obrony i leciał do Syrii.

 

Według informacji agencji informacyjnej TASS na pokładzie znajdowały się 92 osoby. Większość podróżujących maszyną - ponad 60 osób - stanowili członkowie słynnego męskiego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli dać w Syrii noworoczny koncert, dla rosyjskich żołnierzy stacjonujących w bazie lotniczej Hmejmim. Na pokładzie byli również przedstawiciele mediów, a także wojskowi, w tym wysoki rangą generał. 

 

 

- Nic nie wskazuje na to, by ktokolwiek przeżył katastrofę - poinformowały rosyjskie władze.  Z kolei agencja RIA-Nowosti, podaje, że jako „główną wersję katastrofy samolotu Tu-154 przyjmuje się awarię techniczną maszyny i błąd pilota".  Póki co, rosyjskie służby wydobyły z morza ciała 6 osób. Natomiast świat pogrążył się w żałobie po członkach chóru Aleksandrowa.

 

 

Chór Aleksandrowa

Najsłynniejszy chór wojskowy Rosji, a zapewne i całego świata powstał w 1928 r. W repertuarze ma zarówno wojskową i rosyjską klasykę, ale także wersje najnowszych przebojów. Ten miks repertuaru, a także perfekcyjne wykonanie  zapewniały mu gigantyczną publiczność. Także podczas koncertów w Polsce, gdzie ich występy w Sali Kongresowej oklaskiwały tłumy. 

 

Zespół miał też krytyków. Patriotyczny repertuar kojarzył się z propagandą.  — Chór Armii Rosyjskiej im. Aleksandrowa nie fałszuje, ale śpiewa dla Putina – pisali organizatorzy akcji, którzy w 2015 r. sprzeciwiali się krakowskiemu koncertowi Rosjan. 

 

Muzycy zaskarbili sobie jednak sympatię Polaków m.in. takim wykonaniem muzyki do filmu „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”. 

 

Polecamy też: Tragiczna katastrofa w Kolumbii to nie pierwsza, w której zginęła niemal cała drużyna piłkarska

 

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?