Konrad Szczęsny 25 października 2017 15:30
1/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
1/8

O tej śmierci mówią media na całym świecie. Jak podają rosyjskie organizacje LGBTQ, młody wokalista Zelimkhan Bakaev był przetrzymywany i brutalnie torturowany przez policję w Czeczeni. Wskutek odniesionych obrażeń zmarł. Za wszystko ma być odpowiedzialnych przywódca tej zależnej od Rosji republiki, namaszczony przez Władimira Putina Ramzan Kadyrov. 

 

Polecamy też: Czy Chester Bennington został zamordowany? Nowe fakty w sprawie śmierci wokalisty Linkin Park zaszokowały jego fanów

 

25-letni Zelimkhan Bakaev został brutalnie zamordowany

 

O sprawie tajemniczego zniknięcia Zelimkhana Bakaeva mówiło się w rosyjskich mediach od dwóch miesięcy. 8 sierpnia 2017 roku udał się on do Czeczeni na ślub i wesele siostry. Jednak już po kilku godzinach nie można było się z nim skontaktować: numer telefonu stał się nieaktywny, zniknął także jego profil na Instagramie. Okazuje się, że został on aresztowany przez policję już na trzy godziny po przybyciu do tej autonomicznej republiki w związku z oskarżeniem o skłonności homoseksualne. Działacze rosyjskich organizacji LGBT, m.in. Igor Kocketkovof, założyciel Russian LGBT Network, ujawnili kulisy tego tajemniczego zaginięcia.

 

Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy informację, że Bakaev jest przetrzymywany przez czeczeńskie władze. Podejrzewali, że jest homoseksualistą”, potwierdził.

 

Dodał także, że był przez kilka godzin torturowany.

 

Natomiast informację o jego śmierci podał serwis NewNowNext. 

 

„Przybył do Groznego, a po trzech godzinach został aresztowany. Po 10 godzinach już nie żył”, poinformowała osoba związana z wokalistą.

 

Mówi się, że bezpośrednią przyczyną śmierci były liczne rany i obrażenia odniesione w wyniku tortur. 

 

Przeczytaj też: Złamane życie wokalisty Linkin Park, Chestera Benningtona: molestowanie, narkotyki, alkohol, depresja

 

Władze Czeczeni dementują: stanowisko policji i ministra spraw zagranicznych

 

Władze Czeczeni jednak stanowczo temu zaprzeczają. W oficjalnym oświadczeniu, wydanym już w połowie sierpnia, policja stwierdziła, że został od wydalony z terenu Czeczeni i wyjechał do Rosji pociągiem, którego stacją docelową była Moskwa. Co więcej, minister spraw zagranicznych odmówił wszczęcia postępowania w sprawie zaginięcia Bakaeva, natomiast minister spraw wewnętrznych stwierdził, że „nie posiada żadnych informacji na temat osoby o tym imieniu i nazwisku”. Jakby tego było mało, jeszcze we wrześniu pojawiły się doniesienia, że 25-letni wokalista wyjechał do Niemiec. Jednak wysoko postawiony dyplomata Unii Europejskiej zaprzeczył temu i potwierdził, że osoba o takim imieniu i nazwisku nie przekroczyła granic strefy Schengen.

 

Co rosyjskie media pisały o czeczeńskich obozach dla osób o skłonnościach homoseksualnych? Tego dowiecie się z naszej galerii.

 

Polecamy też: Złamana kariera Jennifer Grey. Co stało się z kultową „Baby” z „Dirty Dancing”?

2/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
2/8

Czeczeńskie obozy koncentracyjne dla osób o skłonnościach homoseksualnych

 

Pierwsze doniesienia o tym, że w Czeczeni utworzono obozy koncentracyjne, w których przetrzymywane i torturowane są osoby o skłonnościach homoseksualnych, pojawiły się w kwietniu tego roku. Wówczas to w regionie tym do władzy doszedł Ramzan Kadyrov: były czeczeński bojówkarz, oskarżany o ludobójstwo, tortury, zabójstwa politycznych przeciwników oraz organizowanie ze swoich bojówek Służby Bezpieczeństwa. Znany jest również z zażyłej relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Otrzymał od niego nawet prestiżowe odznaczenie, jakim jest tytuł Bohatera Rosji. To właśnie Ramzan Kadyrov zainicjował brutalną i zakrojoną na szeroką skalę kampanię przeciwko osobom o skłonnościach homoseksualnych. Ucieleśnieniem fobii i obsesji było stworzenie obozów koncentracyjnych dla osób o odmiennej orientacji seksualnej. O ich istnieniu świat dowiedział się dzięki relacjom przetrzymywanych w nich osób, którym udało się zbiec. 

Schwytani więźniowie przetrzymywani są w zatłoczonych pomieszczeniach, poddawani torturom przez elektrowstrząsy oraz katowani aż do śmierci”, zdradzili we wstrząsających wyznaniach. 

 

Zelimkhan Bakaev to jedna z wielu osób, które padły ofiarą eksterminacji gejów w Czeczeni. 

 

Polecamy też: Smutne życie Patricka Swayze: walka z rakiem, przemoc domowa i zdrady. Dziś aktor skończyłby 65 lat

3/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @East News
3/8

Czeczeńskie obozy koncentracyjne dla osób o skłonnościach homoseksualnych: zeznania Maxima Lapunova

 

W zeszłym tygodniu mediami wstrząsnęły zeznania byłego więźnia takiego obozu, Maxima Lapunova. Wyznał on publicznie, że był poddawany torturom i przetrzymywany w tym samym pomieszczeniu z 30-40-stoma innymi osobami. Jego wersję potwierdziła rosyjska działaczka LGBT, Svetlana Zacharkova. Mimo olbrzymich chęci, organizacje LGBT nie są oni w stanie pomóc więźniom obozów, gdyż ich wpływy na terenie Czeczeni są znikome.

 

Pracujemy nad tym, żeby uwolnić ludzi z obozów i kilku nawet udało się opuścić region”, potwierdziła Zacharkova. Tortury obejmują przede wszystkim rażenie prądem, brutalne bicie aż do utraty przytomności, zaś w skrajnych przypadkach ich efektem jest zatrzymanie akcji serca, a co za tym idzie, zgon. Metodą opresji jest również przetrzymywanie dziesiątek osób w ciasnych pomieszczeniach, w których trudno im nie tylko poruszać się, ale nawet oddychać!

 

Ramzan Kadyrov o obozach śmierci dla osób o skłonnościach homoseksualnych

 

Ramzan Kadyrov twierdzi, że doniesienia mediów są nieprawdziwe, ponieważ... „w Czeczeni nie ma gejów”. Taka argumentacja jest wyśmiewana przez organizacje międzynarodowe, w tym te związane ze społecznością LGBT. 

 

Polecamy też: Smutne życie Patricka Swayze: walka z rakiem, przemoc domowa i zdrady. Dziś aktor skończyłby 65 lat

 

4/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
4/8

Zelimkhan Bakaev zginął na terenie Czeczeni po tym, jak został pojmany przez miejscową policję i torturowany przez kilka godzin.

 

Polecamy też: Utracone dziecko, porzucona żona i czerwone porsche... Romans Maryli Rodowicz i Daniela Olbrychskiego wstrząsnął PRL-em!

5/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
5/8

Zelimkhan Bakaev miał 25 lat, inspirował się głównie muzyką Britney Spears i Michaela Jackson. Otwarcie przyznawał się do odmiennej orientacji seksualnej: wiedzieli o tym zarówno jego przyjaciele, jak i rodzina.

 

Polecamy też: Miała anoreksję, przeżyła śmierć męża i… odniosła międzynarodowy sukces. Dziś Kasia Smutniak kończy 38 lat

6/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
6/8

Zelimkhan Bakaev wyjechał do Czeczeni na ślub i wesele siostry 8 sierpnia 2017 roku. Już kilka godzin po przybyciu na teren tej autonomicznej republiki, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, urwał się z nim kontakt.

 

Polecamy też: Zwycięzca Eurowizji odwołuje koncerty z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Czy to koniec jego kariery muzycznej?

7/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
7/8

Zelimkhan Bakaev jesienią tego roku chciał wyjechać z Rosji do Wielkiej Brytanii, by tam w spokoju poświęcać się zobowiązaniom zawodowym.

 

Polecamy też: Grzegorz Miecugow pozostawił syna Krzysztofa i ukochaną żonę Joannę. Co mówili o dziennikarzu jego najbliżsi?

8/8
Ramzan Kadyrov zabił Zelimkhana Bakaeva
Copyright @Twitter/Facebook
8/8

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.