Romuald Lipko
Fot. Mat. prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Romuald Lipko: „Jestem obciążony chorobą, która zrobiła we mnie dużo popłochu”

Artysta do samego końca walczył z nowotworem...

Gabriela Czernecka 7 lutego 2020 07:09
Romuald Lipko
Fot. Mat. prasowe

Nie żyje Romuald Lipko, współzałożyciel legendarnej Budki Suflera. Artysta w ostatnim czasie walczył z chorobą nowotworową. Informację o jego stanie zdrowia co jakiś czas podawano na oficjalnej stronie zespołu.  Muzyk sam również zdecydował się opowiedzieć o swojej walce z chorobą. W rozmowie z Super Expressem mówił wprost: „To nowotwór dróg żółciowych wątroby. Póki co, udało się go powstrzymać”. Nie tracił nadziei na wyjście z choroby. Niestety ta pokonała go... Romuald Lipko miał 69 lat.

Romuald Lipko o walce z rakiem

W lipcu ubiegłego roku Budka Suflera poinformowała, że współzałożyciel ich zespołu, Romuald Lipko, ma raka. Artysta wcześniej usłyszał diagnozę i trafił do kliniki w Niemczech. „Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym”, napisali wówczas członkowie zespołu w oficjalnym oświadczeniu.

Chwilę później Romuald Lipko postanowił sam zabrać głos i opowiedzieć o tym, jak się czuje: „Na »normalne normy« to wszystko jest w porządku, czyli jestem uśmiechnięty, nic mnie nie boli. Choroba, która się zatliła, i zrobiła we mnie dość dużo popłochu, a także zmobilizowała do błyskawicznego działania, jest, póki co zażegnana, zaleczona, więc mogę powiedzieć, że jestem gotowy do służby”, mówił w rozmowie z Super Expressem.

Okazuje się, że pierwsze objawy choroby u Romualda Lipki zauważyli już jego najbliżsi. „U mnie zaczęło się od prostych symptomów. Ta choroba związana jest z wątrobą i drogami żółciowymi. Szczęście w nieszczęściu, że często daje to na tyle zewnętrzne objawy, że można się zorientować, że coś nie tak jest z organizmem. Ja się właśnie tak zorientowałem. W pierwszym odruchu domownicy stwierdzili, że tata ma przekrwione białka itd., co w efekcie dało błyskawiczną reakcję i diagnostykę (...) Jestem obciążony chorobą nowotworową dróg żółciowych wątroby. Póki co, udało się tę chorobę powstrzymać, zablokować. Jesteśmy przygotowani na to, żeby to w przyszłości nie zrobiło niespodzianki”, wyjawił.

Współzałożyciel Budki Suflera przyznał, że od kiedy usłyszał diagnozę, to ani chwili nie myślał o tym, żeby się poddać: „Od samego początku, kiedy się dowiedziałem o chorobie, to nie zacząłem się zastanawiać, skąd wziąć zasoby siły w sobie, tylko uznałem, że za wcześnie jest na to, aby się poddawać”. Siły dodawała mu modlitwa: „Pomodliłem się, pacierz zmówiłem i powiedziałem »Panie Boże, zaczynamy walczyć. Wielu ludzi dało sobie z tym radę, bardzo możliwe, że dam sobie radę i ja«”, mówi dla Super Expressu.

Artyście wszyscy życzyli szybkiego powrotu do zdrowia. Niestety dziś współzałożyciele zespołu Budka Suflera poinformowali o jego śmierci. Romuald Lipko przegrał walkę z chorobą: „Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów”, poinformowano na oficjalnej stronie zespołu. Muzyk miał 69 lat.  

Romuald Lipko, Budka Suflera
Fot. Mat. prasowe

Romuald Lipko, Budka Suflera
Fot. Mat. prasowe

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.