Profesor Romuald Dębski, kim był wybitny ginekolog?
Fot. Piotr BLAWICKI/East News
WSPOMNIENIE

Specjalista od spraw beznadziejnych, wybitny ginekolog... Kim był profesor Romuald Dębski?

Lekarz zmarł w wieku 62 lat

Konrad Szczęsny 20 grudnia 2018 14:33
Profesor Romuald Dębski, kim był wybitny ginekolog?
Fot. Piotr BLAWICKI/East News

Odszedł wielki przyjaciel kobiet, wybitny naukowiec i człowiek, któremu tysiące dzieci zawdzięczają to, że pojawiły się na świecie. Profesor Romuald Dębski zmarł w czwartek rano. Wiadomość o jego śmierci podał Szpital Praski w Warszawie. Poruszone pacjentki nie ukrywają emocji i jednym głosem mówią: „Dziękuję za to, że ocalił Pan życie mi i mojemu dziecku”. Mimo tego, że uratował tyle istnień, przeprowadzając m.in. niezwykle trudne operacje w łonie matek, nie brakowało i takich, którzy nazywali go ginekologicznym wrogiem publicznym numer 1 w Polsce. „Ja, gdy staję w obronie praw pacjentki, jestem nazywany mordercą”, mówił. A wszystko przez to, że nie bał się głośno powiedzieć, jak dramatyczną decyzją dla matki i lekarza jest przerwanie ciąży...

Nie żyje profesor Romuald Dębski. Kim był wybitny ginekolog? Kariera, życie prywatne

„Z głębokim żalem żegnamy prof. Romualda Dębskiego wybitnego ginekologa, humanistę, przyjaciela naszego Szpitala”, poinformował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Szpital Praski w Warszawie.

Na początku grudnia wybitny ginekolog trafił do szpitala. Jego stan był określany jako ciężki, jednak wszyscy liczyli na cud. 

„Profesor nie wierzył w cuda. On je po prostu robił. Wierzymy, ze taki cud przydarzy się i jemu. W pełni na to zasłużył”, napisała 11 grudnia na oficjalnym profilu prowadzonej przez nich kliniki Marzena Dębska, żona lekarza.

Niestety, cud się nie wydarzył. Profesor zmarł nad ranem 20 grudnia 2018 roku. Miał zaledwie 62 lata. Wszyscy, którzy znali Romualda Dębskiego podkreślają, że był całym sercem oddany swoim pacjentkom i ich dzieciom. Był kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Dokonywał rzeczy niemożliwych. Na jego oddziale przeprowadzano zabiegi wyjątkowe w skali światowej, np. zakładano tam stenty międzyprzedsionkowe w sercu o średnicy 50-groszowej monety. Dawał nadzieję na posiadanie dzieci kobietom, u których wykryto nowotwór.

Nic dziwnego, że w plebiscycie „Idealna Klinika” magazynu Medical Tribune to jego oddział w Szpitalu Bielańskim okrzyknięto w tym roku najlepszym w kraju.

Prywatnie był związany z Marzeną Dębską, wybitną specjalistkę w dziedzinie diagnostyki prenatalnej. Prowadzili razem na warszawskich Bielanach klinikę Dębski Clinic, w której przyjmowali kobiety z całej Polski i pomagali im wtedy, gdy inni załamywali ręce i byli bezradni. 

Romuald Dębski o aborcji. Czy ją popierał?

Profesor Romuald Dębski uważał, że obecne przepisy dotyczące prawa aborcyjnego są kompromisem, którego nie należy w żaden sposób naruszać. Podkreślał, że w jego opinii kobiety powinny mieć wybór, dotyczący przerwania ciąży. Zaznaczał także, że ani on, ani jego podopieczni nigdy chętnie nie przeprowadzają tego zabiegu, jednak są sytuacje, w których jest on po prostu koniecznością.

„Każda sytuacja, w której dochodzi do podjęcia decyzji o akceptacji prośby pacjenta o zabieg przerywania ciąży, jest dla lekarza trudna. Proszę mi uwierzyć - to nie jest przyjemne, to nie jest ulga ani dla matek, ani dla lekarzy. To naprawdę jest wybór mniejszego zła. Bo nie ma dobrego rozwiązania. Każde rozwiązanie jest złe...”, podkreślał w rozmowie z weekend.gazeta.pl.

Warto pamiętać, że odmówił on m.in. dokonania aborcji Alicji Tysiąc. Skierowała ją wówczas do niego Wanda Nowicka, piastująca urząd wicemarszałka Sejmu. Ciąży jednak nie usunął. „Miopia, czyli krótkowzroczność, duża wada wzroku i stan po dwóch cięciach cesarskich – to nie kwalifikowało jej do przerwania ciąży”, tłumaczył swoją decyzję.

Zaznaczał, że jeśli prawo aborcyjne w Polsce zostanie zaostrzone, będzie to przede wszystkim uderzało w osoby, których nie stać na przeprowadzenie zabiegu usunięcia ciąży poza granicami kraju.

„Niech będzie całkowity zakaz. Myślisz pan, że moi pracownicy są szczęśliwi, że dokonują takich zabiegów? Ile ja pytań usłyszałem od moich położnych: Panie profesorze, dlaczego my to musimy robić?. Więc ja będę najszczęśliwszym facetem. Wiesz, dlaczego? Dlatego, że gdyby taka potrzeba zaistniała w mojej rodzinie, to ja wiem, gdzie za granicą bezpiecznie wykonać zabieg przerwania ciąży. Ja sobie poradzę. Gorzej z resztą społeczeństwa. Nikt sobie nie poradzi. Prawie żadna kobieta. Ale tak społeczeństwo zagłosowało. Dało mandat, który może zostać wykorzystany przeciwko polskim kobietom. Mam nadzieję, że następnym razem polskie kobiety trochę się opamiętają”, grzmiał w rozmowie z weekend.gazeta.pl

Profesor Romuald Dębski, kim był wybitny ginekolog?
Fot. Piotr BLAWICKI/East News

Profesor Romuald Dębski, kim był wybitny ginekolog?
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?