O NIM JEST GŁOŚNO

Roman Polański zaskarżył decyzję Amerykańskiej Akademii Filmowej!

„Banda hipokrytów’’, powiedział reżyser

Damian Duda 9 maja 2018 12:53

Roman Polański nie zgadza się z decyzją Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Polak, podobnie jak komik, Bill Cosby, zostali wykluczeni z jej grona. Prawnicy reżysera już zapowiedzieli apelację w tej sprawie.

Roman Polański wykluczony z Akademii

„Ta decyzja jest skandaliczna, ewidentnie nakierowana na szykanowanie pana Romana Polańskiego. Z mojego, prawniczego punktu widzenia nosi to znamiona znęcania się psychicznego nad starszym człowiekiem’’, wyznał w rozmowie z Onetem mecenas Jan Olszewski broniący reżysera w sprawie o ekstradycje z Polski.

„Nie kwestionujemy tutaj meritum decyzji o wydaleniu, ale raczej rażące lekceważenie przez organizację własnych standardów postępowania, a także naruszanie norm wymaganych przez obowiązujący w Kalifornii Corporations Code’’, napisał prawnik Polańskiego, Harland Braun.

Na łamach dziennika Los Angeles Times Braun powiedział, że Polański nazywał członków Akademii „bandą hipokrytów’’. Gdy w 2003 roku odbierał Nagrodę Akademii Filmowej, oklaskiwali go. Jednak teraz nie mieli skrupułów, żeby go wyrzucić.

Reżyser domaga się przedstawienia swojego stanowiska. „Ma nadzieję, że prawnik Akademii będzie chciał uniknąć kosztownego procesu, unieważni poprzednią decyzję i da szansę Polańskiemu zaprezentować swoje stanowisko”.

Po tym jak wybuchła seria skandali seksualnych, Akademia postanowiła zmienić swoje standardy etyczne, a jednym z pierwszych działań było przyjęcie w grudniu tzw. kodeksu postępowania. Jednak jeszcze w październiku ubiegłego roku członkostwa pozbawiono skompromitowanego twórcę, Harveya Weinsteina. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.