Roman Polański, VIVA! listopad 2013, jamnik
Fot. Robert Wolański
O TYM JEST GŁOŚNO

Roman Polański, po 40 latach od ucieczki z USA, zdecydował się stanąć przed amerykańskim sądem. Dlaczego?

Olga Figaszewska 17 lutego 2017 08:20
Roman Polański, VIVA! listopad 2013, jamnik
Fot. Robert Wolański

Od czterdziestu lat uciekał przed wymiarem sprawiedliwości po tym jak został ostarżony o gwałt na trzynastolatce. Roman Polański chce wrócić do Stanów Zjednoczonych i zakończyć sprawę. Co skłoniło go do podjęcia decyzji? Czy sprawa gwałtu z 1977 r. zostanie w końcu zamknięta?

W czwartek portal TMZ poinformował o tym, że Roman Polański już w przyszłym tygodniu chce wykonać krok, by móc powrócić do Stanów Zjednoczonych, aby doprowadzić do końca ciążącą na nim sprawę gwałtu bez dodatkowego więzienia.

Polecamy też: Morgane, córka Romana Polańskiego, stanęła w jego obronie. Co mówiła w VIVIE! o relacji z ojcem?

Czy Roman Polański powróci do USA?

Adwokat słynnego reżysera, Harland Braun potwierdził medialne doniesienia. Braun dąży do zawarcia polubownej ugody między amerykańskimi organami ścigania a reżyserem. Rozprawa została wyznaczona na 24 lutego. „Roman mógłby przyjechać do Los Angeles i stanąć przed sądem, nie obawiając się aresztowania” - czytamy w piśmie pełnomocnika.  Dodał również, że Polański chce znów swobodnie podróżować po świecie. Przede wszystkim, zależy mu na tym by móc odwiedzić grób żony i nienarodzonego synka. Sharon Tate, która została zamordowana w 1969 roku. Była w ósmym miesiący ciąży. Za zbrodnie odpowiadają członkowie sekty Charlessa Mansona.

 

Braun zwrócił się już z prośbą do sądu w Los Angeles o możliwość odtajnienia zeznań prokuratora w sprawie Polańskiego. Podejrzewa, że zeznania i ugoda zawarta w tym czasie, pomoże udowodnić, że to nie Polański zerwał jej zasady. Wówczas na mocy porozumienia, przyznał się do zarzutów, spędził 42 dni w zakłądzie karnym. Reżyser opuścił po tym czasie Stany Zjednoczone. Obawiał się, ze warunki nie zostaną wypełnione przez sędziego.

 

Jak się okazuje, Braun zamierza wykorzystać orzeczenie polskiego sądu z 2016 roku, który ostatecznie ekstradycję Romana Polańskiego uznał za niedopuszczalną. 

Zobacz też: W imię prawdy i bez niedopowiedzeń. Dlaczego Roman Polański powraca do dramatycznej przeszłości?

Ciemna strona Romana Polańskiego

Przez lata wypracował sobie opinię kobieciarza i skandalisty. Roman Polański został oskarżony o gwałt na nieletniej. W 1977 r. reżyser odbył z 13-letnią wówczas Samanthą Geimer. Trafił do aresztu, jednak ostatecznie uniknął kary, ale takich historii świat nie zapomina. 40 lat temu uciekł z USA. Obecnie mieszka we Francji i Szwajcarii, gdzie znalazł upragniony azyl. Oba kraje odmawiają USA ekstradycji artysty (niedawno po wyroku Sądu Najwyższego dołączyła do nich Polska), jednak i tam czyny reżysera wzbudzają niesmak. Zwłaszcza, gdy pojawia się on publicznie. 

Polecamy też: Roman Polański zrezygnował z prowadzenia gali Cezarów. Powód? Protest dziesiątek tysięcy osób. Dlaczego go nie chciano?

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.