Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Roman Polański nie wróci do Akademii Filmowej. Sąd wydał ostateczny wyrok

„On po prostu chce być traktowany uczciwie”

Ksenia Krasko 26 sierpnia 2020 11:15
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Akademia Filmowa postanowiła usunąć Romana Polańskiego w 2018 roku, a głównym powodem tej decyzji jest wyrok ciążący na polskim filmowcu – w latach 70. ubiegłego wieku został skazany za seks z osobą nieletnią. Polański próbował udowodnić w sądzie, że Akademia nie przeprowadziła należytego dochodzenia w jego sprawie, a także działała wbrew regulaminowi. Ostateczny wyrok wskazuje, że reżyser nie zostanie przywrócony do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Roman Polański przegrał sprawę o przywrócenie do Akademii Filmowej

„Cieszymy się, że sąd potwierdził, iż procedury Akademii wobec pana Polańskiego były uczciwe i rozsądne”, przekazano w oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu wyroku. Jak ujawniono, sąd zdecydował, że reżyser „miał możliwość przedstawienia Akademii wszelkich dowodów, które uznał za istotne”, ale tego nie zrobił.

Adwokat Romana Polańskiego przekazał, że filmowiec prawdopodobnie nie będzie się odwoływał. „Nie ma takiego zamiaru. On po prostu chce być traktowany uczciwie”, stwierdził Harland Braun.

Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku. Uciekł ze Stanów Zjednoczonych przed ogłoszeniem ostatecznego wyroku w sprawie, w której był oskarżony o gwałt na nieletniej. Przyznał się wtedy do niektórych stawianych mu zarzutów w zamian za oddalenie innych, jednak opuścił USA w obawie, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Obecnie mieszka i tworzy we Francji oraz w Szwajcarii, bywa również w Polsce. Te kraje odrzuciły wniosek amerykańskich władz o ekstradycję reżysera do Stanów Zjednoczonych. 

Źródło: TVN24

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!