Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

Roman Polański nie wróci do Akademii Filmowej. Sąd wydał ostateczny wyrok

„On po prostu chce być traktowany uczciwie”

Ksenia Krasko 26 sierpnia 2020 11:15
Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Akademia Filmowa postanowiła usunąć Romana Polańskiego w 2018 roku, a głównym powodem tej decyzji jest wyrok ciążący na polskim filmowcu – w latach 70. ubiegłego wieku został skazany za seks z osobą nieletnią. Polański próbował udowodnić w sądzie, że Akademia nie przeprowadziła należytego dochodzenia w jego sprawie, a także działała wbrew regulaminowi. Ostateczny wyrok wskazuje, że reżyser nie zostanie przywrócony do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Roman Polański przegrał sprawę o przywrócenie do Akademii Filmowej

„Cieszymy się, że sąd potwierdził, iż procedury Akademii wobec pana Polańskiego były uczciwe i rozsądne”, przekazano w oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu wyroku. Jak ujawniono, sąd zdecydował, że reżyser „miał możliwość przedstawienia Akademii wszelkich dowodów, które uznał za istotne”, ale tego nie zrobił.

Adwokat Romana Polańskiego przekazał, że filmowiec prawdopodobnie nie będzie się odwoływał. „Nie ma takiego zamiaru. On po prostu chce być traktowany uczciwie”, stwierdził Harland Braun.

Polański jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku. Uciekł ze Stanów Zjednoczonych przed ogłoszeniem ostatecznego wyroku w sprawie, w której był oskarżony o gwałt na nieletniej. Przyznał się wtedy do niektórych stawianych mu zarzutów w zamian za oddalenie innych, jednak opuścił USA w obawie, że sędzia nie dotrzyma warunków ugody.

Obecnie mieszka i tworzy we Francji oraz w Szwajcarii, bywa również w Polsce. Te kraje odrzuciły wniosek amerykańskich władz o ekstradycję reżysera do Stanów Zjednoczonych. 

Źródło: TVN24

Roman Polański, VIVA! listopad 2013
Fot. Robert Wolański

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.