Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Archiwum Leszczyński
Z ŻYCIA GWIAZD

Rola w „Matkach, żonach i kochankach” przyniosła jej popularność. Co dziś robi Anna Romantowska?

W ostatnich latach aktorkę można częściej usłyszeć, niż oglądać na ekranie

Dorota Falkowska 14 sierpnia 2022 08:01
Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Archiwum Leszczyński

Anna Romantowska nigdy nie miała w sobie „parcia na szkło” i pragnienia zdobycia wielkiej sławy. W zawodzie realizowała się w swoim tempie i na własnych zasadach. Popularność przyniosła jej rola Wiktorii z serialu „Matki, żony i kochanki”. Od tego momentu zaczęła być rozpoznawalna i bardzo lubiana wśród polskiej widowni. Mimo zdobytej sławy, nie zamierzała rzucać się w wir świata show-biznesu. Nie chciała rozgłosu mediów i unikała dziennikarzy. Nie mogła jednak narzekać na brak ofert pracy, które napływały z wielu stron. Aktorka w realizację każdej przyjętej roli wkładała dużo pracy i zaangażowania. W ostatnich latach Annę Romantowską można częściej usłyszeć, niż oglądać na ekranie. Co dzisiaj robi? 

Anna Romantowska: droga do aktorskiej kariery 

Anna Romantowska już od dziecka marzyła o tym, żeby zostać aktorką. „Ja się bawiłam w teatrzyki podwórkowe, szkolne, amatorskie, odkąd pamiętam. I tak to jakoś samo wyszło”, wspominała w „Kurierze Porannym”. Na deskach szkolnego teatru zagrała tytułową rolę w „Księżniczce na ziarnku grochu” i Nemeczka w „Chłopcach z Placu Broni”. W późniejszych latach do spełnienia swojego marzenia o zostaniu aktorką dążyła bardzo skrupulatnie i z wielką cierpliwością.

W 1974 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a potem przyszedł czas na role teatralne i filmowe. Debiutowała w widowisku telewizyjnym „Spojrzenie”, a na ekranie widzowie po raz pierwszy zobaczyli ją w roli Ireny w filmie „Kobieta i kobieta”. Potem grała też w takich produkcjach jak  „Krzyk”, „Zabij mnie glino”, czy „Przesłuchanie”. Za ten ostatni film otrzymała nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą rolę drugoplanową.

Przeczytaj także: Kasia Smutniak miała anoreksję, przeżyła śmierć męża i... odniosła międzynarodowy sukces!

Anna Romantowska, Warszawa 1993

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Maciej Belina Brzozowsk/PAP

Anna Romantowska  i Krzysztof Kolberger: historia miłości 

Na początku jej aktorskiej drogi, losy aktorki splotły się z losami Krzysztofa Kolbergera, którego poznała jeszcze w szkole teatralnej. Przez długi czas byli nierozłączni. Wspólnie grali w Teatrze Narodowym w Warszawie i pracowali przy „Strofach dla Ciebie” dla „Lata z Radiem”, gdzie czytali najpiękniejsze wiersze o miłości do wspaniałej muzyki Janusza Strobla. Z czasem serdeczna przyjaźń przerodziła się w coś znacznie głębszego. Oboje zrozumieli, że chcą być ze sobą również prywatnie.

Wieloletnią znajomość i silne uczucia przypieczętowali ślubem. Krzysztof Kolberger był ogromnie zakochany w żonie, para spędziła ze sobą kilka pięknych lat, ale ich związek nie przetrwał próby czasu. Rozstali się, tak jak się w sobie zakochali - jako przyjaciele. W późniejszych latach nadal podtrzymywali swoje koleżeńskie stosunki. Aktorka wspierała Kolbergera w jego zawodowych poczynaniach, ale również prywatnie. Była przy nim, kiedy walczył z chorobą nowotworową. Mógł na nią liczyć, aż do ostatnich chwil jego życia. Zmarł w 2011 roku. Kiedy Annę Romantowską zapytano o byłego męża, odpowiedziała: „Nie przychodzi mi do głowy żadna negatywna cecha jego charakteru, chyba zrobię z niego anioła”. 

Czytaj również: Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger: małżeństwo z miłości i przyjaźni

Na zdjęciu Krzysztof Kolberger i Anna Romantowska podczas przedstawienia pt. Wieża Babel w Piwnicy na Wójtowskiej. Warszawa 07.1984

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Tomasz Prażmowski/PAP

Anna Romantowska: popularność przyniosła jej rola w „Matkach, żonach i kochankach”

Anna Romantowska nie przyjmowała ról „byle jakich”. Nie zależało jej na popularności i splendorze, zamiast tego wybierała tylko takie produkcje, które naprawdę ją zainteresowały i które uznała, za wartościowe. Jedną z nich był film „Koniec gry” z 1991 roku. Aktorka wcieliła się tam w postać liderki znanej partii politycznej, która cierpi na kleptomanię. Kiedy zostaje przyłapana na gorącym uczynku, jej postać musi zmierzyć się z dramatycznym losem. 

W pamięci polskich widzów zapisała się przede wszystkim swoją rolą w serialu „Matki, żony i kochanki” w reżyserii Juliusza Machulskiego i Ryszarda Zatorskiego. Jego premiera przypadła na 1995 rok. Produkcja bardzo szybko stała się popularna i przyciągała przed ekrany tłumy widzów. Główne bohaterki stały się prawdziwymi idolkami. Z jednej strony ich zachowania i wygląd były szeroko naśladowane, a z drugiej również oceniane. Postać grana przez Annę Romantowską, to Wiktoria - absolwentka szkoły pielęgniarskiej, która słynie ze swojej nieco chaotycznej i niezorganizowanej natury. Dla wielu widzów to właśnie Wiktoria była tą najbardziej zapadającą w pamięć postacią. Serial zrobił furorę, a aktorki zyskały ogromną rozpoznawalność. Anna Romantowska nie zamierzała jednak wstępować do wielkiego świata show-biznesu i po zakończeniu produkcji konsekwentnie go unikała. 

Czytaj również: Ciężka choroba, wielka kariera i zniknięcie z ekranu... Co dziś robi Elżbieta Zającówna?

Kadr z serialu „Matki, żony i kochanki”. Na zdjęciu: Anna Romantowska, Elżbieta Zającówna, Małgorzata Potocka

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. EAST NEWS/INPLUS

Anna Romantowska i Jacek Bromski: historia miłości 

Kiedy na jej drodze pojawił się Jacek Bromski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, z miejsca się zaprzyjaźnili. On nie ukrywał fascynacji zdolną aktorką i chętnie obsadzał ją w swoich produkcjach. Kiedy przyjaźń przerodziła się w poważny związek i małżeństwo, Anna Romantowska miała duże opory, żeby grać w filmach męża. Chwilami obawiała się, że rolę otrzymuje ze względu na relację łączącą ją z Bromskim, a nie dzięki talentowi. Bywało, że gdy tylko miała przeczucie, że inna aktorka zagrałaby w czymś lepiej od niej, odrzucała rolę i zgłaszała kandydaturę odpowiedniejszej do roli aktorki. Związek Romantowskiej i Bromskiego rozpadł się po kilku latach. To wydarzenie zadecydowało ostatecznie o tym, że aktorka odsunęła się od filmowego towarzystwa i realizowała swoją dalszą karierę w pojedynkę. 

Czytaj też: Bohaterki serialu Matki, żony i kochanki były idolkami tysięcy Polek! Co robią dziś?

Anna Romantowska i Jacek Bromski na Jubileuszowej gali wręczenia statuetek Telekamery, 23.01.2006 Warszawa

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Piotr Fotek/Reporter

Anna Romantowska: jak dziś wygląda jej życie

Aktorka swoją przygodę z teatrem zakończyła na Teatrze Studio w 1993 roku. Potem skupiła się na karierze lektorskiej. Jej charakterystyczny głos można było słyszeć w audycjach, słuchowiskach, dubbingach, a w ostatnich latach także w audiobookach. W 1980 r. przyznano jej nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za rolę tytułową w cyklu słuchowisk o Ani z Zielonego Wzgórza.

Przy okazji filmu "Mniejsze zło" występowała u boku Janusza Gajosa. Praca w duecie z tak wielkim aktorem wpędzała Annę Romantowską w niemałe przerażenie. Mimo że sama również jest bardzo cenioną artystką, przy swoim partnerze wykazywała się wielką skromnością, czy wręcz nieśmiałością. „Ja się go potwornie bałam i ciągle mu to mówiłam. Nie da się nawet porównać skali naszych doświadczeń. To wielki aktor. Taki partner nobilituje. (...) Janusz to ktoś, kto nie ma sobie równych. A przy tym powściągliwy, trochę zamknięty w sobie. Rzadki okaz” - mówiła w rozmowie z Onetem. 

W ostatnich latach Annę Romantowską można było podziwiać także w produkcji TVP „Czas honoru”, gdzie zagrała Sabinę Sajkowską. Jej rola wywarła na wielu widzach ogromne wrażenie, co tylko potwierdza, że Romantowska nawet niewielkie epizody wprowadza swoim aktorstwem na wyższy poziom i nadaje im niezwykłej głębi. 

W 2006 roku zagrała również w komedii obyczajowej „Statyści” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Jej rolę docenili krytycy i jurorzy filmowi, nagradzając aktorkę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatnia przygoda na planie filmowym z udziałem Anny Romantowskiej miała miejsce całkiem niedawno, bo jeszcze w tym roku. Aktorka wcieliła się w jedną z postaci w serialu "Gry rodzinne". Premiera na platformie Netflix odbędzie się 31 sierpnia. 

Dziś na próżno szukać Anny Romantowskiej w blasku fleszy. Aktorka od lat układa swoje życie z dala od świata show-biznesu i bardzo dba o swój wewnętrzny spokój. Mieszka samotnie, ale ten styl życia bardzo jej sprzyja. Zapytana o to, czy nie tęskni do „wielkiego świata”, odpowiedziała: „Ja jestem właściwie kotem domowym, gdy wymoszczę swój kąt, najchętniej bym się wtedy nie ruszała. Mogę zaszyć się z książką i tygodniami z domu nie wychodzić. Mogę nie prowadzić życia towarzyskiego, mogę gadać… na przykład z kotem. Nie nudzę się nigdy ze sobą” (cytat za serwis KazimierzDolny.pl).  

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Archiwum Leszczyński

Anna Romantowska na premierze filmu "Powidoki", 12.01.2017 Łódź

Co dziś robi Anna Romantowska?
Fot. Pior Kamionka/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…