Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock
O TYM SIĘ MÓWI

Rok temu 75-latka z Indii urodziła bliźniaczki. Jak dziś wygląda ich życie?

Najstarsza mama świata i jej mąż niestety doświadczają hejtu...

Rafał Kowalski 20 sierpnia 2020 17:53
Dzieci, bliźniaki, najstarsza mama
Fot. pixabay / stock

Gdy dziecko przychodzi na świat, zawsze można mówić o cudzie. Ale prawdziwą sensacją okazał się bliźniaczy poród, do którego doszło we wrześniu 2019 roku w środkowo-wschodnich Indiach. To tam w miasteczku Guntur dzięki cesarskiemu cięciu dwie córki urodziła 75-letnia dziś kobieta. Jak teraz wygląda jej życie? Niestety, część osób uprzykrza je najstarszej mamie na świecie i jej 79-letniemu mężowi*.

Wywiad z najstarszymi rodzicami świata

75-letnia Erramatti Mangayamma i jej o 4 lata starszy mąż przez 57 lat starali się o potomstwo. Gdy metody naturalne zawiodły, para postanowiła skorzystać z zapłodnienia in-vitro. Zarodki zostały pobrane od anonimowej dawczyni, a plemniki od biologicznego ojca dziecka. Próba skończyła się powodzeniem i 11 miesięcy temu w Indiach urodziły się,  dzięki trzygodzinnej operacji, dwie dziewczynki. Bliźniaczki ważyły po około 2 kilogramy i – ku zdziwieniu lekarzy - były w pełni zdrowe.

We Friday Magazine ukazała się właśnie rozmowa z Erramatti Mangayammą i jej mężem Rao, którzy przyznali, że najstarsza mama na świecie nie mogła córek karmić naturalnym pokarmem, ponieważ jej piersi nie produkowały go. Nie był to jednak problem, ponieważ lekarze i bliscy zrobili wszystko, by zorganizować naturalny pokarm od specjalnych banków mleka. Później rodzice przeszli na karmienie mlekiem modyfikowanym.

Dumni rodzice bliźniaczek w tym samym wywiadzie wyznali też, że ze względu na brak potomstwa całe lata byli poniżani. „Moja żona i ja byliśmy codziennie upokarzani za to, że przez dziesięciolecia byliśmy bezdzietni. Sugestie samozwańczych ekspertów płynęły w dzień i w nocy – radzili zażywać egzotyczne zioła i odwiedzać kapliczek, aby modlić się o dziecko. Sprawili, że poczuliśmy się, jakbyśmy nie robili wystarczająco dużo, aby je mieć”, powiedział mąż dzielnej Erramatti. Mężczyzna dodał też, że wiele osób wciąż ich krytykuje. Tym razem za to, że są za starzy, by mieć pociechy. „Są ludzie, którzy obwiniają nas za tak późne posiadanie dzieci, ale było też dużo więcej osób, które również obwiniały nas za to, że nie mieliśmy dzieci przez dziesięciolecia. Więc zamierzam ich wszystkich zignorować i cieszyć się rodzicielstwem”, podkreślił 78-latek. Jego żona miała wzruszyć się i powiedzieć: „Dziękuję Bogu i lekarzom, którzy to umożliwili. Nikt nie może teraz nazwać mnie bezpłodną”, czytamy w medium.

Jakie plany mają teraz szczęśliwi, choć wiekowi rodzice? I czy Rao ma siłę opiekować się córkami? „Chciałbym się z nimi bawić wieczorami. Nie sądzę, żeby wiek miał znaczenie”, powiedział 79-latek i przy okazji zdementował informacje o tym, by zaraz po porodzie córek miał przejść udar. Lekarze potwierdzili, że szczęśliwy tata po prostu poczuł się w tej wyjątkowej chwili nieco gorzej ze względu na duże emocje.

Czy rodzicielstwo w tym wieku jest według Was odpowiedzialne? 

*przyp. red. - wcześniej media błędnie informowały, że mężczyzna miał w chwili narodzin dzieci 82 lata

A 74 yr old Indian woman, Erramatti Mangayamma the world's oldest mother after giving birth to twins following IVF to...

Opublikowany przez Evertona Powella Niedziela, 8 września 2019

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.