Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg
O TYM SIĘ MÓWI

Greta Thunberg kazała Federerowi zakończyć karierę przez... zmiany klimatyczne?!

Sportowiec odpowiedział na zarzuty

Sabina Zięba 14 stycznia 2020 08:00
Greta Thunberg, szesnastolatka nominowana do Nagrody Nobla
Fot. Instagram @gretathunberg

Choć Greta Thunberg ma zaledwie 17 lat, nie boi sprzeciwiać się władzom państwowym czy znanym osobistościom. Niedawno weszła na ścieżkę wojenną z popularnym tenisistą, Rogerem Federerem. Szwajcar odpowiedział teraz na zarzuty ze strony młodej działaczki ruchu klimatycznego. O co poszło?

Konflikt Federera i Thunberg

Już pod koniec zeszłego roku młodzi aktywiści zarzucili Szwajcarowi, że samoloty którymi lata są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Wówczas Roger Federer przyznał, że życie w tenisisty wiąże się z licznymi podróżami, a jedynym rozwiązaniem na znaczne zmniejszenie ich liczby byłoby zakończenie zawodowej kariery.

Waleczna 17-latka zarzuciła mu także, że ma podpisaną umowę z bankiem Credit Suisse, który finansuje poszukiwanie nowych złóż paliwa. Greta Thunberg apelowała do Federera, by zerwał tę współpracę i obudził się na problemy naszej planety.

Teraz tenisista odpowiedział: „Bardzo poważnie podchodzę do skutków i zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, szczególnie gdy wraz z rodziną przybywam w Australii pośród zniszczeń spowodowanych pożarami. Mam wielki szacunek i podziw dla młodzieżowego ruchu klimatycznego. Jestem wdzięczny młodym działaczom za zachęcanie nas wszystkich do zbadania naszych zachowań i działania w oparciu o innowacyjne rozwiązania. Doceniam przypomnienia o mojej odpowiedzialności jako osoby prywatnej, sportowca i przedsiębiorcy. Jestem zaangażowany w wykorzystywanie tej uprzywilejowanej pozycji do prowadzenia dialogu w ważnych sprawach z moimi sponsorami”.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Who’s ready 🇲🇽?‼️🤩 🔉 #thegreatestmatch

Post udostępniony przez Roger Federer (@rogerfederer)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.