Księżna Camilla, 11.09.2006, Londyn
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
Królewskie życie

Rodzina księżnej Camilli skrywa swoje tajemnice. Oto mroczne historie jej przodków!

Jednym z nich jest markiz de Sade, od którego pochodzi słowo „sadyzm”

Marta Nawacka 12 czerwca 2022 14:01
Księżna Camilla, 11.09.2006, Londyn
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Pojawienie się Camilli Parker-Bowles w brytyjskiej rodzinie królewskiej od początku naznaczone było skandalem. Dziś już wiemy, że gdy książę Karol zasiądzie na tronie, Camilla zostanie królową małżonką. Wieloletnia kochanka i późniejsza żona księcia Walii długo nie cieszyła się sympatią poddanych, jednak jej wizerunek od lat ulegał zmianie. Okazuje się, że drzewo genealogiczne przyszłej królowej jest dość imponujące, a niektórzy z jej przodków skrywają mroczne sekrety...

„Moja prababcia i twój pradziadek byli kochankami”

Królewski biograf, Christopher Wilson, ujawnia sekrety występujące w rodzie przyszłej królowej Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że w ogromnej rodzinie księżnej Camilli nie brakuje szlacheckich korzeni. Wśród jej przodków jest piętnastu hrabiów, siedmiu wicehrabiów, sześć markiz, ośmiu baronów i siedmiu książąt. Ojcem dzisiejszej księżnej Kornwalii był Bruce Middleton Hope Shand, brytyjski oficer kawalerii i weteran II wojny światowej. Wzięto go do niewoli w 1942 roku i do końca wojny przetrzymywano w niemieckim Spangenbergu. Później ożenił się z Rosalind Maud Cubbitt, z którą doczekał się trójki dzieci, w tym Camilli Shand, późniejszej żony księcia Karola.

Rosalind z kolei była wnuczką Alice Keppel, domniemanej kochanki króla Edwarda VII. Kiedy książę Karol poznał Camillę w połowie lat 70., ta nie omieszkała mu przypomnieć rodzinnej historii. „Moja prababka i twój pradziadek byli kochankami. Co ty na to?”, miała powiedzieć przyszłemu mężowi. Niektórzy biografowie spekulują nawet, że babcia księżnej, Sonia, jest owocem tego romansu, a najstarszy syn królowej Elżbiety II i Camilla Shand... mogą być spokrewnieni.

Czytaj też: Książę William zaskoczył mieszkańców Londynu! Zrobił nietypowy gest...

Ślub majora Bruce'a Shanda i Rosalind Cubitt, 2.01.1946
Fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images

Ślub majora Bruce'a Shanda i Rosalind Cubitt, 2.01.1946

Księżna Camilla z ojcem, Brucem Shandem, 2.06.2003
Fot. Anwar Hussein/Getty Images
Księżna Camilla z ojcem, Brucem Shandem, 2.06.2003

Niewyjaśnione morderstwa i zniknięcia w rodzinie księżnej Camilli

W historii przodków Camilli Shand pojawiają się zagadkowe zniknięcia, dramatyczne wydarzenia i tajemnicza śmierć. Lord Darnley, Henryk Stuart, był mężem przodkini księżnej, Marii królowej Szkotów i pretendentem do angielskiego tronu. Jako pierwszy zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. W jego domu w Edynburgu podłożono beczki z prochem i wysadzono posiadłość, kiedy był w środku. Gdy go zamordowano miał zaledwie dwadzieścia lat. To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek kryminalnych, której do dziś nie wyjaśniono.

Drugą osobą w drzewie genealogicznym księżnej Camilli, która została zabita był lord Glamis, John Lyon. Mężczyzna stracił życie w 1578 roku podczas bójki ulicznej w Szkocji. Miał 34 lata. Dekadę później w tajemniczych okolicznościach zaginął 23-letni hrabia, Robert Douglas. Ostatni raz widziany był przy szkockim wybrzeżu, potem słuch o nim zaginął... Przez długie lata spekulowano, że został porwany przez piratów, a następnie wzięty w niewolę w Algierii. Przykry los spotkał także Roberta Kingstona. Hrabia został zastrzelony podczas angielskiej wojny domowej. Niechcący zabił go... kolega walczący po tej samej stronie.

Zobacz także: Wielka Brytania. Te triki makijażowe księżnej Kate sprawiają, że wygląda młodziej

Lord Darnley, 1567 rok
Fot. The Print Collector/Getty Images

Lord Darnley, 1567 rok

Niechlubni i kontrowersyjni przodkowie księżnej Camilli

Jednym z jbardziej kontrowersyjnych przodków księżnej Camilli z pewnością jest markiz de Sade. Pisarz i filozof, którego najsłynniejsze dzieła dotyczyły przemocy, cierpienia, seksu, przestępstw i bluźnierstw. Prawdopodobnie to właśnie od jego nazwiska zostało utworzone słowo „sadyzm”. Markiz 32 lata spędził w zamknięciu: najpierw w więzieniu, a następnie w szpitalu psychiatrycznym, w którym znajdował się do końca życia. Aż do śmierci pisał powieści przesiąknięte brutalnością i erotyzmem.

Drugim równie kontrowersyjnym przodkiem księżnej Camilli jest kapitan Samuel Bonham, oficer marynarki, który w XVIII wieku był najsłynniejszym handlarzem niewolnikami. Mężczyzna w 1733 roku wysłał statek do Ameryki, który załadowano kością słoniową, złotem i 408 niewolnikami. Tylko 167 z nich przeżyło niezmiernie męczącą podróż. „Wielu mogłoby czuć się niekomfortowo z faktem, że Bonham handlował ludźmi, ale w tamtym czasie był bardzo szanowanym członkiem społeczności”, mówił w 2007 roku Jonathan Catton, brytyjski profesor.  

Czytaj również: To nie Stanisław August Poniatowski był ostatnim królem Polski, tylko Mikołaj I Romanow!

Markiz de Sade, 1740-1814
Fot. Mary Evans Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Markiz de Sade, 1740-1814

Markiz de Sade, 1740-1814
Fot. ullstein bild/ullstein bild via Getty Images

Markiz de Sade, 1740-1814

Źródło: magazyn Dobre Chwile

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.