Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Sensacyjne doniesienia mediów! Kim Dzong Un jest w śpiączce?

Kto przejął władzę w Korei Północnej?

Redakcja VIVA! 25 sierpnia 2020 15:22
Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna
Fot. Getty Images

Kilka miesięcy temu pojawiły się pierwsze informacje dotyczące stanu zdrowia Kim Dzong Una. Od dłuższego czasu nie pojawiał się publicznie. To wywołało falę spekulacji. Południowokoreańskie i japońskie media donosiły, że zmaga się z ciężką chorobą, a nawet informowały o jego śmierci. Z kolei USA i Rosja sugerowały, że ukrywa się przed epidemią koronawirusa. Na początku maja świat obiegły najnowsze zdjęcia dyktatora z wizytacji fabryki nawozu w Pjongjangu opublikowane przez agencja KCNA. Tymczasem napływają do nas sensacyjne wiadomości… Co dzieje się w Korei Północnej?

Gdzie podziewa się Kim Dzong Un?

Czy Kim Dzong Un wciąż zmaga się z problemami zdrowotnymi? W kwietniu pojawiły się informacje, że przywódca przeszedł operację serca, która się nie powiodła. Dlatego bym zmuszony odwołać swoją obecność na obchodach rocznicy Kim Ir Sena.

Potem pojawił się publicznie, by uciąć wszelkie spekulacje na temat stanu swojego zdrowia. Ale kilka dni temu Chang Song-min, który sprawował funkcję doradcy byłego prezydenta Korei Południowej w rozmowie z południowokoreańskimi mediami miał powiedzieć, że Kim Dzong Un znajduje się w śpiączce farmakologicznej. Jego rolę przejęła siostra, Kim Jo Dzong.

O tym podawał niedawno południowokoreański wywiad. Podobno Kim Dzong Un miał przekazać część władzy bliskim współpracownikom. Ma to ,,częściowo zmniejszyć stres (Kim Dzong Una) w związku z panowaniem i zdjąć z niego odpowiedzialność w przypadku niepowodzenia prowadzonej polityki", informowano w depeszy agencji Yonhap, która powołuje się na południowokoreański wywiad. ,,Przewodniczący Kim Dzong Un nadal utrzymuje władzę absolutną, ale jej część jest - po trochu – przekazywana”, dodano.

Oprócz młodszej siostry, pełnomocnictwo otrzymał także wiceprzewodniczący Komisji Spraw Państwowych – Pak Pong-ju i Kim Tok-hun, premier kraju. Odpowiadają za sprawy gospodarcze.

Tymczasem North Korea News wywołał zamieszanie podając, że po władzę w Pjongjangu zmierza także Kim Pyong Il ( jest ostatnim żyjącym synem Kim Ir-Sena i przyrodnim bratem Kim Dzong-Ila). Ile w tym prawdy? 

Kim Dzong Un
Fot. Getty Images

Kim Jong Un, Kim Dzong Un, Korea Północna, Kim Jo Dzong
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?