kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jacek Bednarczyk/PAP
O TYM SIĘ MÓWI

Wstrząsający reportaż o kardynale Stanisławie Dziwiszu. Jak wiele ujawnia?

Duchowny wystosował oświadczenie

Redakcja VIVA! 9 listopada 2020 21:55
kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jacek Bednarczyk/PAP

Wciąż nie opadły emocje po niedawnym wywiadzie kardynała Stanisława Dziwisza z Piotrem Kraśko, podczas którego dziennikarz wprost zadał pytania o przypadki pedofilii w Kościele. Były arcybiskup metropolita krakowski zaskoczył swoimi odpowiedziami, ponieważ stwierdził między innymi, że „pierwszy raz słyszy” o głośnej sprawie ojca Degollado, wieloletniego sprawcy molestowania dzieci i seminarzystów. Nowy reportaż Marcina Gutowskiego, wyemitowany w programie Czarno na białym na antenie TVN24, ujawnia kolejne fakty w tej sprawie i wielu innych.

Reportaż „Don Stanislao” o kard. Stanisławie Dziwiszu

Reportaż Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza Marcina Gutowskiego koncentruje się na wątku tuszowania pedofilii w Kościele. Jak wynika z ustaleń reportera TVN24, pedofilia ukrywana była nie tylko w Polsce, ale i na świecie, o czym miał wiedzieć kardynał Dziwisz.

„Potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o specyficznie rozumiany interes Kościoła” – tak o bliskim współpracowniku Jana Pawła II mówią rozmówcy Gutowskiego.

Jak poinformował autor reportażu, wielokrotnie próbował skontaktować się z duchownym, aby umówić się z nim na rozmowę. W końcu kardynał zadzwonił do niego sam, jednak nie zgodził się na wywiad. „Pytania, które są absurdalne, niewątpliwie zasługują na odpowiedź [...]”, zapewnił, dodając, że jeszcze na to nie czas.

„[...] Jestem człowiekiem, który służył Kościołowi, służył papieżowi, służył Polsce. I teraz rozmaite oskarżenia? Gdyby pan wiedział, jak sprawa wyglądała, to by pan nigdy nie starał się w tej sprawie w jakiś sposób uczestniczyć”, przekazał Marcinowi Gutkowskiemu.

W materiale TVN24 przybliżono kulisy kilku spraw z Polski, w tym księdza Jana Wodniaka, który wykorzystywał seksualnie Janusza Szymika, księdza Stefana D., który miał molestować ministranta, czy byłego arcybiskupa Juliusza Paetza, który miał wykorzystywać kleryków z poznańskiego seminarium.

Dziennikarz porozmawiał również z osobami, które wskazały na powiązania kardynała Dziwisza ze sprawami z zagranicy, w tym z głośnym skandalem wokół księdza Marciala Maciela Degollado z 1998 roku, którym Watykan zajmował się, kiedy papieżem był Jan Paweł II. Thomas Doyle, były dominikanin i pracownik nuncjatury w Watykanie stwierdził w reportażu Don Stanislao, że „Dziwisz był głównym rozgrywającym, jeśli chodzi o pieniądze wysyłane przez Legiony do papieża”.

Portal Na Temat przypomina kulisy tej skandalicznej sprawy sprzed lat, kiedy 3 księży i 71 seminarzystów z Legionu Chrystusa dopuściło się czynów pedofilskich na co najmniej 175 ofiarach. Około 30% sprawców to ofiary założyciela Legionu, księdza Degollado. Pomimo faktu, że w tej sprawie ruszyło dochodzenie, zostało ono szybko zawieszone. Podczas rozmowy z Piotrem Kraśko, kardynał Dziwisz podkreślił, że dochodzenia „na pewno nie mógł wstrzymać papież”. Dodał, że „papież spowodował rozeznanie tej sprawy i potem ustanowił również delegatów, którzy mieli zbadać tę sprawę na miejscu”.

Reportaż Gutowskiego poruszył jeszcze jedną kwestię, o której mówi się coraz głośniej, czyli doniesienia, że były sekretarz Jana Pawła II pobierał opłaty za uczestnictwo w mszach, prowadzonych przez papieża.

Jak stwierdził amerykański dziennikarz Jason Berry, kardynał Dziwisz otrzymywał około 50 tysięcy dolarów za organizację mszy w prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Pałacu Apostolskim. Miał to być „elegancki sposób wręczania łapówki”.

Cały reportaż „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” dostępny na TVN24

Kardynał Stanisław Dziwisz oświadczenie po reportażu TVN24

Kardynał Stanisław Dziwisz wystosował oświadczenie, które przekazał Polskiej Agencji Prasowej. Jak zaznaczył, ponownie proponuje, aby to niezależna komisja oceniła działania podjęte przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w produkcji TVN24.

„Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją. Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów”. Jak dodał duchowny, „dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną”. „Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”, podkreślił w oświadczeniu dla PAP. 

Źródło: TVN24, PAP, Wprost, Na Temat, WP

kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jacek Bednarczyk/PAP

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.