Rafał Trzaskowski
Fot. Instagram @trzaskowskirafal
ZE ŚWIATA POLITYKI

Miał zagrać w Akademii Pana Kleksa, ma przyrodniego brata. Oto 10 ciekawostek o Rafale Trzaskowskim

Tego o kandydacie na prezydenta nie wiedzieliście!

Redakcja VIVA! 8 lipca 2020 15:01
Rafał Trzaskowski
Fot. Instagram @trzaskowskirafal

Już w najbliższą niedzielę 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Eksperci i politolodzy są zgodni, że o zwycięstwie będzie decydowała bardzo mała liczba głosów. Czy wygra je urzędujący prezydent Andrzej Duda? A może kandydat KO, Rafał Trzaskowski? Przed finałowym rozstrzygnięciem prezentujemy 10 ciekawostek o prezydencie Warszawy! Iloma językami włada? Dlaczego nie zagrał w „Akademii Pana Kleksa”? I czym zajmuje się jego przyrodni brat? Sprawdź! 

Ile języków zna Rafał Trzaskowski? Kiedy zaczynał karierę? Jakie ukończył studia?

1. Karierę polityczną rozpoczął już jako 17-latek od… opuszczania lekcji przed czerwcowymi wyborami w 1989 roku. Wówczas uczeń warszawskiego liceum Mikołaja Reja zgłosił się do pomocy w biurze „Solidarności” w kawiarni Niespodzianka na Placu Konstytucji. Usprawiedliwienia do szkoły pisał mu Jan Lityński, uczestnik Okrągłego Stołu, wtedy doradca „Solidarności”.

2. Skończył dwa kierunki studiów: anglistykę i stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. W trakcie studiów zdobył stypendium George`a Sarosa i pojechał do Oxfordu.

3. Włada pięcioma językami: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. Ma niezwykłe zdolności językowe. Podobno, gdy pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych, na spotkaniu z ambasador Chorwacji na zadane po angielsku pytanie, odpowiedział po chorwacku. I to poprawnie! Zdolności językowe mógł odziedziczyć po pradziadku, Bronisławie Trzaskowskim. Bronisław Trzaskowski był językoznawcą, dyrektorem szkoły w Tarnowie, zakładał pierwsze w Polsce żeńskie gimnazjum.

Rafał Trzaskowski ma przyrodniego brata. Kim jest Piotr Ferster?

4. Uwielbia czytać, jest obsesyjnym bibliofilem i ma w domu tysiące książek. „W pewnym momencie musiałam wręcz powiedzieć „stop” radosnemu powiększaniu biblioteki, bo obawiałam się książek spadających mi na głowę. Musieliśmy znaleźć kompromis między moim przywiązaniem do wolnej przestrzeni w domu, a pasją Rafała do otaczania się książkami”, powiedziała Małgorzata Trzaskowska w rozmowie z „Vogue”. Trzaskowski czyta wszystko: literaturę piękną, biografie, książki sensacyjne i kryminały, ale … nie był w stanie przebrnąć nawet przez pierwszy tom „Harry`ego Pottera”.

Rafał Trzaskowski jest bibliofilem, ale nigdy nie zdołał przeczytać nawet jednego tomu „Harry'ego Pottera”

5. Jego przyszła żona Małgorzata wypatrzyła go na … zdjęciu studenckim brata. A kiedy przyjechała do brata z rodzinnego Rybnika do Warszawy na jego uroczyste zakończenie nauki w Kolegium Europejskim, gdy z daleka zobaczyła Rafała Trzaskowskiego, pomyślała sobie: „to będzie mój mąż”. „Sama się śmiałam z tego dziwnego przeczucia”, powiedziała w rozmowie z „Vogue”. - Byliśmy wtedy bardzo młodzi. Ja miałam 19 lat i studia na Śląsku przed sobą, więc przez następne kilka lat podróżowaliśmy do siebie pociągami, które na szczęście jeździły szybko i często. (…) Dopiero po studiach przeniosłam się do Warszawy i pobraliśmy się. Państwo Trzaskowscy pobrali się w 2002 roku, w tym roku obchodzili osiemnastolecie małżeństwa i dwudziestą trzecią rocznicę związku.

6. Ma przyrodniego brata, starszego o 19 lat, syna jego matki Teresy z pierwszego małżeństwa. Piotr Ferster, bo tak się nazywa, mieszka w Krakowie, jest artystą. Przez wiele lat był dyrektorem Piwnicy pod Baranami i przyjaźnił się z legendarnym Piotrem Skrzyneckim. Obecnie jest menadżerem Grzegorza Turnaua.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Moja mama z moim bratem 👩‍👦❤️ #dzienmatki #mama

Post udostępniony przez Rafał Trzaskowski (@trzaskowskirafal)

Mama Rafała Trzaskowskiego z jego przyrodnim bratem, Piotrem Fersterem

Piotr Ferster, brat Rafała Trzaskowskiego, 09.09.2016, Kraków
Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Tak Piotr Ferster, przyrodni brat Rafała Trzaskowskiego, wyglądał we wrześniu 2016 roku

Grzegorz Turnau , Piotr Ferster , prowadzaca koncert Anna Szybist, Kraków, 27.10.2014
Fot. MAREK LASYK/REPORTER

Piotr Ferster jest na co dzień menadżerem Grzegorza Turnau. Tu na zdjęciu z artystą i  Anna Szybist, Kraków, 27.10.2014

Rafał Trzaskowski miał zagrać w „Akademii Pana Kleksa”. Grał w serialu „Nasze podwórko”

7. Odrzucił propozycję zagrania jednego z uczniów w „Akademii Pana Kleksa” z Piotrem Fronczewskim w roli głównej. Wcześniej miał już za sobą epizod aktorski w pięcioodcinkowym serialu młodzieżowym „Nasze podwórko” (1980), gdzie wystąpił u boku Bożeny Dykiel, Andrzeja Zaorskiego, Laury Łącz i Witolda Pyrkosza. Źle wspominał pracę na planie. W wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” powiedział, że był to koszmar: „Wstawanie o szóstej rano, żmudne długie zdjęcia, powtórki ujęć”.

8. Zanim na dobre wszedł w politykę pracował jako nauczyciel języka angielskiego i tłumacz symultaniczny.

9. Nie gra na żadnym instrumencie, choć jego ojciec był wybitnym pianistą, jazzmanem i muzykologiem. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Rafał Trzaskowski powiedział, że ojciec po prostu nie pozwoliłby mu grać, gdyż nie ma muzycznego talentu, a jak już coś robił, zdaniem ojca musiał być najlepszy. Śpiewać też więc nigdy nie będzie, bo „ojciec z góry patrzy”. Na początku znajomości przyszła żona kupiła Rafałowi Trzaskowskiemu plakat z drzewem genealogicznym polskiego jazzu, na którym było zdjęcie i biogram jego ojca. „Po kilku latach dokupił sobie genealogię jazzu w USA i te dwie oprawione w antyramy genealogie zdobią nasze ściany od dwudziestu lat”, powiedziała Małgorzata Trzaskowska w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”.

10. Kiedy w 2009 roku rodził mu się syn Stanisław, akurat trwał wieczór wyborczy. Trzaskowski został wtedy europosłem, ale przy narodzinach synka fizycznie nie mógł być. Za to, jak wspomina w wywiadzie dla „Vogue`a” Małgorzata Trzaskowska: „wisieliśmy na telefonach (…). Denerwowaliśmy się porodem i wyborami, ale wszystko się udało”. Trzaskowscy mają jeszcze córkę Aleksandrę urodzoną w 2004 roku.  

Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą:

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.