O TYM JEST GŁOŚNO

Władimir Putin został bohaterem reality-show! 

Kult pół-boga i przykład perfekcyjnej propagandy...

Olga Figaszewska 5 września 2018 16:55
Władimir Putin, show z Władimirem Putinem
Fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik/REPORTER/East News

Tego chyba nikt się nie spodziewał! Chociaż nie od dziś wiadomo, że dla Władimira Putina nie ma rzeczy niemożliwych… W rosyjskiej telewizji zostanie wyemitowane reality-show z prezydentem w roli głównej. Premierowy odcinek programu Moskwa, Kreml, Putin Rosjanie mogli obejrzeć już 2 września na kanale Rossija 1.   

Reality-show Władimira Putina

Wskakuje do lodowatej wody, pozuje z wilkami... Putin dla Rosjan jest nie tylko prezydentem. To bohater i najważniejsza osoba w kraju. Jeśli ktoś miał co do tego wątpliwości, teraz z pewnością będą one rozwiane. Show Moskwa, Kreml, Putin będzie emitowany co tydzień w porze najwyższej oglądalności. W całości będzie poświęcony wizerunkowi Władimira Władimirowicza i jego cotygodniowym dokonaniom.

I tak patrzymy na wyidealizowany obraz głowy Rosyjskiej Federacji. Prowadzący show, Władimir Sołowiow, w pierwszym odcinku pokazał ekskluzywne nagrania z krótkich wakacji Putina. 65-letni prezydent wspina się na najwyższe szczyty. Osiem kilometrów po górach? To tylko rozgrzewka! Dowiadujemy się, że Putin niczego i nikogo się nie boi. Tym bardziej nie jest mu straszny żaden dziki zwierz! Jak zaznaczył na antenie pierwszy gość programu Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nawet niedźwiedź nie będzie ryzykował spotkania z Putinem. 

Ale przede wszystkim, słyszymy, że Władimir Putin jest bliżej ludzi. „Putin nie tylko kocha dzieci, ale ogólnie kocha ludzi. Jest bardzo ludzką osobą”, mówi Pieskow. Mimo napiętego grafiku znajduje czas, żeby pochylić się nad losem każdego Rosjanina. I tak, prezydent spotyka się z uczniami centrum Sirius w Soczi. Nagle zapytany przez jednego z chłopców o to, co go najbardziej inspiruje, odpowiada: „Sukces państwa”.

Tak tworzy się kult nadczłowieka, choć Kreml przekonuje, że tylko w ten sposób, Rosjanie otrzymają autentyczne informacje na temat prezydenta. 

Ocieplenie wizerunku

Putin wie, jak grać z mediami. Chociaż grono „wyznawców” prezydenta wciąż jest ogromne, to prezydent zaczyna powoli tracić sympatię części społeczeństwa. Jest najniższa od siedmiu lat. A na ulicę zaczęło wychodzić coraz więcej ludzi. Według ostatnich sondaży Putin w ciągu zaledwie trzech miesięcy stracił 15 proc. poparcia. Dlaczego?

Wszystko za sprawą nowego projektu reformy, która przewiduje podniesienie wieku emerytalnego. W związku z licznymi protestami, Putin zdecydował się „pójść na kompromis”. Kobiety mają przechodzić na emerytury w wieku 60 lat, a mężczyźni – 65 lat. Na ten moment wiek emerytalny dla kobiet to 55, dla mężczyzn 60 lat. Zapewne, dlatego konieczna była próba ocieplenia wizerunku… 

Władimir Putin, show z Władimirem Putinem
Fot. Aleksey Nikolskyi/SPUTNIK Russia/East News

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!