Gwiazdy w obronie Puszczy Białowieskiej
Fot. Piotr Porębski/Metaluna, Karol Grygoruk/SHOOTME
O TYM SIĘ MÓWI

„Drugiej takiej Ziemi nie znajdziecie”. Gwiazdy walczą w obronie Puszczy Białowieskiej

Olga Figaszewska 22 lipca 2017 09:00
Gwiazdy w obronie Puszczy Białowieskiej
Fot. Piotr Porębski/Metaluna, Karol Grygoruk/SHOOTME

Białowieża toczy nierówną walkę z człowiekiem. Gwiazdy stanęły w obronie drzew. Do ich grona dołączył Stanisław Soyka, który w poruszającym klipie wypowiedział się przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

Zobacz też: „Nie pozwólmy przenieść Polski na Białoruś’’! Gwiazdy protestują w obronie niezależności sądów

 

Gwiazdy w obronie Białowieży

Za Puszczą Białowieską od początku czerwca stają murem  nie tylko ekolodzy czy politycy.  Coraz częściej to artyści angażują się w sprawy społeczne i politycznych. Apel jest głośny i skuteczny. Do walki przeciwko wycince drzew dołączyli przedstawiciele świata kultury i sztuki. Wśród nich m.in. Maja Ostaszewska, Borys Szyc, Kayah, Andrzej Piaseczny, Agnieszka Holland, Kora, Maria Peszek, Krystyna Janda czy Jan Nowicki. Wszyscy podpisali się pod listem skierowanym do Andrzeja Dudy i Beaty Szydło z prośbą o natychmiastowe wstrzymanie dewastacji naszego dziedzictwa.

 

Aktorzy, fotografowie i dziennikarze, wzięli udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej, autorstwa Karola Grygoruka i Jacka Poremby,  pod hasłem #NIEODPUSZCZAM. Cel jest jeden - ma ona nagłośnić sprawę masowej wycinki drzew w całej Polsce, która ma miejsce po zmianie w ustawie, którą zaproponował minister środowiska Jan Szyszko, a przede wszystkim, uświadamiać Polaków w kwestii zagrożenia ekologii.

 

Zainteresowanie wykazały również zagraniczne gwiazdy. Vivienne Westwood,  skomentowała decyzję polskich władz w krótkim filmie dla magazynu VICE. „Białowieża. Właśnie po raz pierwszy usłyszałam nazwę tego wspaniałego lasu. Polski rząd wycina go, nie dba o drzewa, nie dba o ludzi... to skandal na skalę światową. To odrażające. To zabijanie, to destrukcja. Musimy ocalić świat, ocalić ludzi. To, co robicie, jest złe. Drzewa ratują życie, jeśli wytniecie drzewa wszyscy zginiemy”.

 

Zobacz więcej: Polska na okładce „The New York Times’’.

 

Teledysk Stanisława Soyki


Od czerwca Stanisław Soyka wspiera każdą inicjatywę ekologów. Bierze udział w koncertach w ramach „Weekendu dla Puszczy”. W czerwcowym wywiadzie dla Polsat News, muzyk wyjaśnił: „Puszcza Białowieska to zagadnienie, z którym nie dał sobie rady żaden z rządów. Żaden nie uznał, że jest ona czymś istotnym. Kiedyś Miłosz powiedział, że Puszcza to jest Wawel polskiej przyrody”.


Tym razem artysta we współpracy z Shade.Vision nagrał teledysk do piosenki „Nie ma drugiej takiej”. Utwór pochodzący z 1998 roku, posiada uniwersalne przesłanie. Aranżacja, emocje i klimat teledysku przyprawia nas o dreszcze.

 

 


„Wspaniały utwór muzyczny Stanisława Soyki, staje się poruszającym manifestem, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak piękna jest Puszcza, ale też – jak łatwo możemy ją stracić. Wierzę, że między innymi dzięki takim dziełom sztuki, jak najnowszy teledysk Soyki, obronimy nasz wielki skarb przed dewastacją”, komentowała Magda Gołębiewska z Greenpeace Polska w rozmowie z cojestgrane24.pl.


Z kadrów wyłania się obraz zniszczonej puszczy do tej pory dzika i nieujarzmiona, nie ma szans z człowiekiem.

 

Zobacz też: Kinga Rusin w obronie lasów

 

Białowieża przegrywa z człowiekiem

 

Teren w Postołowie został poddany częściowej wycince. Podobno dotknęła ona jedynie chore drzewa, wyniszczone przez korniki. Leśnicy zapewniali, że ta procedura jest o tyle ważna, ponieważ ma na celu ochronę pozostałych drzewostanów i jest konieczna przy ich porządkowaniu. Komisja Europejska oficjalnie wystosowała pismo do polskich władz, w którym domaga się wyjaśnień i jednocześnie uprasza o zaprzestanie przeprowadzanych dotąd wycinek. Puszcza Białowieska słynie na całym świecie swoimi niepowtarzalnymi walorami, które dzika przyroda tworzyła przez setki lat. Została uznana za obiekt dziedzictwa przez UNESCO za różnorodność biologiczną i naturalne procesy.  „Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wyróżnił Puszczę ze względu na uniwersalne wartości, które lasy Ziemi już utraciły. Widzieć w niej źródło surowca drzewnego to jak dostrzegać tylko deski w starym ikonostasie albo Ołtarzu Wita Stwosz”, czytamy w liście do Prezydenta.

 

Zobacz też: „Nie pozwólmy przenieść Polski na Białoruś’’! Gwiazdy protestują w obronie niezależności sądów

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.