Królowa Elżbieta II, Peter Nygard, skandal grudzień 2020
Fot. J. Countess/WireImage / Samir Hussein/WireImage
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Znany biznesmen oskarżony o gwałty i handel kobietami. Przyjaźni się z rodziną królewską

Peter Nygard trafił do aresztu

Ksenia Krasko 18 grudnia 2020 06:59
Królowa Elżbieta II, Peter Nygard, skandal grudzień 2020
Fot. J. Countess/WireImage / Samir Hussein/WireImage

Fińsko-kanadyjski milioner Peter Nygard, założyciel domu mody Nygard International, został zatrzymany w Kanadzie na wniosek służb Stanów Zjednoczonych. Przedsiębiorcę aresztowano na podstawie pozwu, w którym oskarża się go między innymi o liczne przypadki molestowania seksualnego, handel ludźmi, oraz przekręty finansowe. Wraz z zatrzymaniem Nygarda, brytyjska rodzina królewska ponownie znalazła się w centrum skandalu. Okazuje się, że jest to bliski znajomy niektórych royalsów.

Peter Nygard aresztowany z zarzutem gwałtów i handlu ludźmi

Powodem aresztowania Petera Nygarda jest pozew zbiorowy, złożony przez 57 kobiet. Przedsiębiorca miał wielokrotnie dopuścić się gwałtu, dodatkowo przymuszał swoje ofiary do oferowania usług seksualnych. Jest także oskarżony o szereg innych przestępstw, w tym wymuszenia i przekręty finansowe. Mężczyznę zatrzymano w mieście Winnipeg w Kanadzie. Milioner stanowczo zaprzecza wszystkim zarzutom.

Według treści pozwu, Nygard zapraszał kobiety w różnym wieku (również nieletnie) do swojej rezydencji na Bahamach, rzekomo obiecując im zatrudnienie w agencji modelek. Tam nie tylko molestował swoje ofiary, ale i zmuszał je do świadczenia usług seksualnych swoim przyjaciołom i partnerom biznesowym. Te, które stawiały opór, były najpierw odurzane, a następnie gwałcone. Milioner miał także zmuszać dziewczęta i kobiety do wizyt w klubach swingowych, gdzie musiały uprawiać seks z nieznajomymi. Jak wynika ze śledztwa, co najmniej dwie ofiary przedsiębiorcy miały zaledwie 14 lat w chwili popełnienia przestępstwa.

Co ciekawe, pierwszy pozew przeciwko Nygardowi wniesiono jeszcze w 1980 roku, ale wtedy udało mu się wygrać. W 2015 roku powróciły oskarżenia o handel ludźmi, a sprawę zaczęło dokładnie badać FBI. Cztery lata później policja Bahamów przeprowadziła śledztwo po zgłoszeniu gwałtu na sześciu dziewczynach w wieku poniżej 16 lat. Ustalenia śledczych pozwoliły oskarżyć milionera o popełnienie tych czynów.

Dwaj synowie przedsiębiorcy – ma siedmioro dzieci z czterema różnymi kobietami – wnieśli oddzielny pozew. Według zeznań, gdy byli nastolatkami, zostali zgwałceni przez osobę z otoczenia ojca, na jego wyraźne polecenie.

W tle tego skandalu coraz częściej pojawia się postać księcia Andrzeja, który miał być bliskim przyjacielem Jeffreya Epsteina, innego przestępcy seksualnego. Według wielu zachodnich mediów, Nygard utrzymywał bardzo przyjazne stosunki z synem Elżbiety II. Z niektórych doniesień wynika, że książę był stałym gościem w słynnej już rezydencji na Bahamach. Zdarzało się, że towarzyszyła mu ówczesna żona, Sarah Ferguson.

Peter Nygard miał także poznać samą królową i jej męża, księcia Filipa. Prawdopodobnie spotkali się w 2012 roku, gdy milioner otrzymał Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II. 

Królowa Elżbieta II, książę Andrzej, 2014 rok

Królowa Elżbieta II, książę Andrzej
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Peter Nygard, piosenkarka Tanya Tucker, 2017 rok

Peter Nygard, Tanya Tucker
Fot. Mintaha Neslihan Eroglu/Anadolu Agency/Getty Images

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.