Jeanne Moreau, nie żyje Jeanne Moreau
Fot. East News
POŻEGNANIE

Jeanne Moreau nie żyje. Ikona francuskiego kina zmarła w wieku 89 lat

Konrad Szczęsny 31 lipca 2017 16:45
Jeanne Moreau, nie żyje Jeanne Moreau
Fot. East News

Jeanne Moreau zmarła w wieku 89 lat, przyczyny jej śmierci nie są znane. Francuska ikona kina zdobiła m.in. jako pierwsza francuska aktorka okładkę magazynu „Time” i była aktywna zawodowo do ostatnich chwil życia (ostatni film z jej udziałem ujrzał światło dzienne w 2015 r.). Jej ciało znaleziono w poniedziałek 31 lipca 2017 r. Policja nie ujawnia póki co szczegółów sprawy.

Polecamy też: W wieku 89 lat odszedł filmowy James Bond! Roger Moore zmarł na raka

Jeanne Moreau nie żyje - przyczyny śmierci aktorki

Francuska agencja prasowa podała, że 89-letnia Jeanne Moreau została znaleziona martwa w swoim apartamencie w poniedziałek 31 lipca 2017 r. rano. Póki co niewiele wiadomo o przyczynach jej śmierci.

Jeanne Moreau - druga  „Brigitte Bardot”: kariera, najgłośniejsze role, współpraca z reżyserami

Jeanne Moreau karierę aktorską rozpoczęła w wieku 20 lat na deskach Comédie-Française i Teatru Jeana Vilara, w filmie pojawiła się natomiast rok później. Przełom w jej karierze przyszedł dopiero 9 lat później, gdy rozpoczęła długoletnią współpracę z Louisem Mallem (łączyło ich zresztą dużo więcej niż tylko wspólna praca). Uwagę widzów i krytyki przyciągnęły zwłaszcza dwa filmy, będące owocem tej kooperacji: „Windą na szafot” oraz „Kochankowie”. Nie dość, że Jeanne Moreau z miejsca wspięła się na szczyt zestawienia najgorętszych nazwisk francuskiej kinematografii tamtych lat, to jeszcze przylgnął do niej przydomek symbolu seksu. Jeśli dodać do tego fakt, że w filmie „Viva Maria!” z 1965 r. zagrała u boku samej Brigitte Bardot, nic dziwnego, że jej nazwisko zaczęto kojarzyć z sukcesem komercyjnym produkcji, w których się pojawiała.

W ciągu blisko 70-letniej kariery miała okazuję współpracować z najbardziej uznanymi na świecie reżyserami, by wymienić tylko Françoisa TruffautaJosepha Loseya, Luisa BuñuelaPetera BrookaTony'ego Richardsona i Wima Wendersa.

W późniejszych latach dała się poznać także jako utalentowana reżyserka filmowa oraz teatralna 
i producentka.

Polecamy też: Walczyła z uzależnieniami, depresją, wizerunkiem księżniczki. Życie Carrie Fisher było smutną bajką

Jeanne Moreau - życie prywatne: mężowie, dzieci, przyjaźnie

Jak przystało na symbol seksu, Jeanne Moreau była znana z flirtów i niezobowiązujących znajomości, szczególnie z przedstawicielami świata artystycznego, by wymienić jedynie Louisa Malle'a, Tony'ego Richardsona, Lee Marvina czy... projektantka Pierre'a Cardina

Była jednak dwukrotnie zamężna: w 1949 r. wyszła za mąż za Jean-Louisa Richarda, jednak małżeństwo przetrwało zaledwie dwa lata. Drugie, zawarte w 1977 z amerykańskim reżyserem Williamem Friedkinem... również trwało dwa lata! Jedyne dziecko aktorki, syn Jerome, to owoc gorącego uczucia, jakie połączyło Jeanne Moreau z pierwszym mężem.

Serdeczną przyjaciółką francuskiej ikony kina była Sharon Stone

Polecamy też: Pożegnanie ikony stylu. Te stylizacje George’a Michaela przeszły do historii!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.