Jeanne Moreau, nie żyje Jeanne Moreau
Fot. East News
POŻEGNANIE

Jeanne Moreau nie żyje. Ikona francuskiego kina zmarła w wieku 89 lat

Konrad Szczęsny 31 lipca 2017 16:45
Jeanne Moreau, nie żyje Jeanne Moreau
Fot. East News

Jeanne Moreau zmarła w wieku 89 lat, przyczyny jej śmierci nie są znane. Francuska ikona kina zdobiła m.in. jako pierwsza francuska aktorka okładkę magazynu „Time” i była aktywna zawodowo do ostatnich chwil życia (ostatni film z jej udziałem ujrzał światło dzienne w 2015 r.). Jej ciało znaleziono w poniedziałek 31 lipca 2017 r. Policja nie ujawnia póki co szczegółów sprawy.

Polecamy też: W wieku 89 lat odszedł filmowy James Bond! Roger Moore zmarł na raka

Jeanne Moreau nie żyje - przyczyny śmierci aktorki

Francuska agencja prasowa podała, że 89-letnia Jeanne Moreau została znaleziona martwa w swoim apartamencie w poniedziałek 31 lipca 2017 r. rano. Póki co niewiele wiadomo o przyczynach jej śmierci.

Jeanne Moreau - druga  „Brigitte Bardot”: kariera, najgłośniejsze role, współpraca z reżyserami

Jeanne Moreau karierę aktorską rozpoczęła w wieku 20 lat na deskach Comédie-Française i Teatru Jeana Vilara, w filmie pojawiła się natomiast rok później. Przełom w jej karierze przyszedł dopiero 9 lat później, gdy rozpoczęła długoletnią współpracę z Louisem Mallem (łączyło ich zresztą dużo więcej niż tylko wspólna praca). Uwagę widzów i krytyki przyciągnęły zwłaszcza dwa filmy, będące owocem tej kooperacji: „Windą na szafot” oraz „Kochankowie”. Nie dość, że Jeanne Moreau z miejsca wspięła się na szczyt zestawienia najgorętszych nazwisk francuskiej kinematografii tamtych lat, to jeszcze przylgnął do niej przydomek symbolu seksu. Jeśli dodać do tego fakt, że w filmie „Viva Maria!” z 1965 r. zagrała u boku samej Brigitte Bardot, nic dziwnego, że jej nazwisko zaczęto kojarzyć z sukcesem komercyjnym produkcji, w których się pojawiała.

W ciągu blisko 70-letniej kariery miała okazuję współpracować z najbardziej uznanymi na świecie reżyserami, by wymienić tylko Françoisa TruffautaJosepha Loseya, Luisa BuñuelaPetera BrookaTony'ego Richardsona i Wima Wendersa.

W późniejszych latach dała się poznać także jako utalentowana reżyserka filmowa oraz teatralna 
i producentka.

Polecamy też: Walczyła z uzależnieniami, depresją, wizerunkiem księżniczki. Życie Carrie Fisher było smutną bajką

Jeanne Moreau - życie prywatne: mężowie, dzieci, przyjaźnie

Jak przystało na symbol seksu, Jeanne Moreau była znana z flirtów i niezobowiązujących znajomości, szczególnie z przedstawicielami świata artystycznego, by wymienić jedynie Louisa Malle'a, Tony'ego Richardsona, Lee Marvina czy... projektantka Pierre'a Cardina

Była jednak dwukrotnie zamężna: w 1949 r. wyszła za mąż za Jean-Louisa Richarda, jednak małżeństwo przetrwało zaledwie dwa lata. Drugie, zawarte w 1977 z amerykańskim reżyserem Williamem Friedkinem... również trwało dwa lata! Jedyne dziecko aktorki, syn Jerome, to owoc gorącego uczucia, jakie połączyło Jeanne Moreau z pierwszym mężem.

Serdeczną przyjaciółką francuskiej ikony kina była Sharon Stone

Polecamy też: Pożegnanie ikony stylu. Te stylizacje George’a Michaela przeszły do historii!

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co ma na myśli, mówiąc, że rodzicielstwo to podróż, o partnerstwie i szczęściu mówi nam MARTA KULIGOWSKA, dziennikarka TVN24. W świecie skolonizowanym przez mężczyzn została kobietą rektorem słynnej krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. DOROTA SEGDA o władzy, walce z mobbingiem i małżeńskim życiu w czasach lockdownu. CHRIS NIEDENTHAL o tym, dlaczego wznowił swoją bestsellerową książkę „Zawód: fotograf” i jak się dziś odnajduje. Ten wywiad szokuje! Jest dosadny, bezkompromisowy, niepoprawny politycznie. Tylko u nas wyjątkowa rozmowa z BRIGITTE BARDOT oraz jak zaprzysięgano amerykańskich prezydentów na przestrzeni stuleci.