Jeśli chodzi o poszukiwanie skutecznych sposobów na zwalczenie pandemii choroby Covid-19, jest to zdecydowanie jedno z najbardziej nietypowych odkryć naukowców. Jak twierdzi amerykańsko-belgijski zespół badaczy, pomóc może kombinacja przeciwciał wytwarzanych przez... lamy!
Przeciwciała lamy sposobem na koronawirusa?
Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, Narodowego Instytutów Zdrowia USA oraz Uniwersytetu w Gandawie, opublikowali wstępne wyniki swoich badań w czasopiśmie Cell. Zespół badaczy, którymi kierował Jason McLellan, połączył dwa wyizolowane od lamy przeciwciała, tworząc z nich jedno, które nazwali VHH-72Fc.
Testy wykazały, że uzyskane przeciwciało należy wprowadzić do organizmu ludzkiego, podobnie jak dzieje się to przy standardowym szczepieniu. Są jednak pewne różnice. „Aby szczepionka zapewniła ochronę, należy ją podać na miesiąc lub dwa przed zakażeniem. W przypadku terapii przeciwciałami, ochrona przed wirusem jest natychmiastowa”, wytłumaczył McLellan. Terapia sprawdzi się również w przypadku leczenia osób już zakażonych, ponieważ złagodzi przebieg choroby.
Jak wytłumaczył Daniel Wrapp, współautor publikacji, gdy układ odpornościowy lamy wykrywa bakterie albo wirusy, wytwarza dwa rodzaje przeciwciał. Jedno podobne jest do ludzkiego, a drugie – nazywane nanoprzeciwciałem – jest tak niewielkie, że skutecznie blokuje wirusa i nie pozwala mu ani zainfekować komórki, ani się rozmnożyć.
Praca nad badaniami rozpoczęła się jeszcze w 2016 roku, gdy okazało się, że przeciwciała dziewięciomiesięcznej lamy o imieniu Winter wykazały skuteczność przeciwko koronawirusom SARS-CoV-1 i MERS-CoV. „Zanim przejdziemy do etapu badań klinicznych mamy przed sobą dużo pracy. Jeżeli nam się uda, Winter trzeba będzie postawić pomnik”, stwierdził Xavier Saelens, również zaangażowany w badania.
Na całym świecie potwierdzono blisko cztery miliony przypadków zakażenia.
Źródło: TVN24, Focus.pl
In the hunt for a treatment for COVID-19, a llama named ‘Winter’ could be the key as it can produce smaller antibodies called nanobodies that appears to block the coronavirus https://t.co/6Lf6E5C0IH pic.twitter.com/QbyrSgIFdO
— Reuters (@Reuters) May 6, 2020